Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Skystosios azoto trąšos dar nebuvo tokios efektyvios

Ūkininkai naudoja azoto trąšas siekdami padidinti įvairių augalų derlingumą, tačiau mokslininkų atliktais tyrimais nustatyta, kad iš viso per pastaruosius 100 metų ant pasėlių išberto azoto kiekio augalai pasisavino tik 50 proc. Likusi pusė azoto kiekio išgaravo į atmosferą, buvo išplauta į gruntinius vandenis arba liko dirvožemyje organiniuose junginiuose. Taigi mūsų įprastai naudojamo azoto efektyvumas pasėlių derlingumui didinti siekia tik 50 proc., o patiriami azoto nuostoliai ne tik didina patiriamus kaštus, bet kartu teršia aplinką, skatina klimato atšilimą.

Kaip galima padidinti skystųjų azoto trąšų efektyvumą?

Augalininkystės ūkiuose, kuriuose naudojamos skystosios KAS trąšos, azoto efektyvumą galima padidinti į jas įmaišius azoto stabilizatorių Limus® Clear. Jis padeda sumažinti azoto nuostolius dėl išgaravimo į atmosferą amoniako forma ir lėtina amidinės azoto formos virtimą į nitratinę formą. Tai leidžia skystąsias KAS trąšas panaudoti maksimaliai efektyviai. Azotas tampa prieinamas būtent tada, kai augalams to labiausiai reikia, t. y. kai jie intensyviausiai auga ir azoto trąšų poreikis yra didžiausias. Be to, Limus® Clear paprasta naudoti – jis tiesiog sumaišomas su KAS trąšomis ir įprastai išlaistomas ant pasėlių.

Kodėl Limus® Clear yra toks efektyvus?

Azoto stabilizatorius Limus® Clear yra vienas naujausių BASF įmonės sukurtų produktų. Tai unikalus skystas ureazės inhibitorius, į kurio sudėtį įeina dvi veikliosios medžiagos: 188 g/l NBPT (N-(-butylo) thiophosphoricotriamido) ir 87 g/l NPPT (N-(-propylo) thiophosphoricotriamido). Šios abi veikliosios medžiagos sujungtos į patentuotą formulę, kuri leidžia ženkliai sumažinti azoto nuostolius. Produktas naudojamas įvairių skystųjų azoto trąšų, tokių kaip KAS-32, KAS 27-3 ir kt., pasisavinimui pagerinti ir azoto išgaravimui iš šių trąšų stabdyti.

 Kaip veikia Limus® Clear?

Limus® Clear sudėtyje esančios dvi veikliosios medžiagos NBPT ir NPPT blokuoja 2 skirtingus dirvoje esančius ureazės fermentus, todėl jis yra gerokai efektyvesnis už tuos, kurie blokuoja tik vieną fermentą. Panaudoję Limus® Clear mes galime sumažinti amoniakinio azoto nuostolius iki 98 proc. Šis rezultatas įrodytas apibendrinus daugybę įvairiomis sąlygomis (laboratorijoje, lauko bandymuose bei bandymuose, kai tręšiama skirtingu laiku ir skirtinguose dirvožemiuose) atliktų bandymų. Jie įrodė, kad ureazės inhibitoriai naudojami Limus® Clear produkte yra labai efektyvūs.

Kas turi įtakos azoto nuostoliams skystosiose trąšose? Ureazės fermentai (juos dirvoje gamina mikroorganizmai ir jų būna kelių rūšių) veikia kaip organiniai katalizatoriai ir skatina prasidėti reakciją, kurios metu amidinės formos (NH2) azotas skyla, išsiskiria amoniakas (NH3) ir anglies dvideginis. Išsiskyręs amoniakas lengvai išgaruoja. Tokiu būdu prarandama 30–40 proc. viso skystosiose trąšose buvusio azoto kiekio. Bet Limus® Clear leidžia jas efektyviau panaudoti. Šis ureazės inhibitorius yra sukurtas naudojant naujausias ir pažangiausias technologijas. Azoto stabilizatorius Limus® Clear veikia blokuodamas ureazės fermentus ir neleidžia azotui išgaruoti, patekti į atmosferą. Tai padidina skystųjų trąšų efektyvumą, augalų gyvybingumą bei derlingumą ir apsaugo gamtą nuo amoniakinio azoto taršos.

Limus® Clear ir azotas padeda sukurti didžiausią augalų derliaus potencialą

Testuojant Limus® Clear poveikį pasėlių derlingumui, bandymai buvo atliekami skirtingais metais ir skirtingų augalų pasėliuose. BASF atliktais 107 bandymais buvo įrodyta, kad  Limus® Clear vidutiniškai augalų derlingumą padidina 5,0 proc. Kartu įrodyta, kad jis sumažina ir naudojamo KAS azoto nuostolius, padaro azotą labiau prieinamą ir lengviau pasisavinamą augalų. Būtent tai ir padeda pasiekti aukštesnio derlingumo nedidinant azoto tręšimo normos.

1 copy

2019 m. buvo atlikti bandymai Jungtinėje Karalystėje, Jameso Faulknerio ūkyje, žieminių kviečių pasėliuose. Ūkininkas valdo 1 350 ha. Vidutinis kviečių derlius ūkyje siekė 12,78 t/ha. Panaudojus  Limus® Clear su KAS trąšomis, iš hektaro buvo gautas 0,29 t vidutinis derliaus priedas, ir tai buvo statistiškai patikimas rezultatas. Ūkio savininko skaičiavimais, kai tona kviečių grūdų kainuoja 135 svarus, dėl  Limus® Clear poveikio buvo gautas 31,8 svaro papildomas pelnas iš kiekvieno hektaro. Ūkio savininkas labai patenkintas gautu rezultatu, todėl planuoja naudoti Limus® Clear su visomis skystosiomis trąšomis.

Vokietijoje atlikti bandymai rodo, kad derliaus priedas buvo gautas net 6,1 proc., arba 0,4 t/ha. Tokio derliaus priedo vertė siekia apie 60 eurų iš hektaro. Neabejotinai Limus® Clear duoda ekonominę naudą kiekvienam augintojui, be to, dar yra saugoma gamta, žmonių sveikata. Palyginti su vieną ureazės inhibitorių turinčiais kitais azoto stabilizatoriais, Limus® Clear juos efektyvumu lenkia net 4,7 proc.

2 copy

Vokietijoje kukurūzų pasėliuose atlikti bandymai parodė, kad Limus® Clear kukurūzų grūdų derlių padidino 4,9 proc., arba 0,5 t/ha. Kukurūzų grūdų derliaus priedo vertė – apie 80 eurų iš hektaro. Be to, Limus® Clear palyginti su vieną ureazės inhibitorių turinčiais produktais, juos efektyvumu lenkė net 4,3 proc.

BASF oficialių bandymų duomenimis, buvo atlikti 6 metų bandymai žieminių kviečių pasėliuose įvairiose Europos šalyse. Minėti bandymai parodė, kad visur buvo gautas stabilus  apie 3 proc. derliaus priedas. Vertinant bandymų duomenis, gauto derliaus priedo vertė – vidutiniškai 32,6 euro iš hektaro. Tuo metu išlaidos Limus® Clear produktui siekia vos keletą eurų.

3 copy

Limus® Clear patogu naudoti

Limus® Clear naudojama norma – 1,1 l/m3 KAS trąšų. Ji gali būti mažinama priklausomai nuo laiko tarpo iki prognozuojamo lietaus:

  • jei lietus numatomas už 10 dienų, tręšiant KAS-32 trąšomis, Limus® Clear normą galima sumažinti iki 0,9 l/m3,
  • jei lietus planuojamas už 5 dienų, Limus® Clear normą galima sumažinti iki 0,7 l/m³,
  • jei lietus planuojamas už 1 dienos – iki 0,5 l/m3.

Limus® Clear naudoti labai paprasta. Purkštuvas iki pusės pripildomas skystųjų trąšų. Neišjungus maišytuvo, supilamas reikiamas kiekis Limus® Clear. Į purkštuvą supilamos likusios skystosios trąšos. Skystųjų trąšų mišinys turi būti sunaudotas per 14 dienų, jei yra tik azoto trąšos. Jei trąšos su sieros priedais, mišinys turi būti sunaudotas per 6 dienas.

Rekomenduojami video