Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Siūlo išmokas pagal primelžiamo pieno kiekį

Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM) siūlant skirti 8 mln. eurų paramą pigiausiai pieną parduodantiems ūkininkams, Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) pirmininkas Viktoras Pranckietis siūlo remti visus pieno ūkius, tačiau didesnes išmokas skirti tiems gamintojams, kurie iš vienos karvės išmelžia mažiau pieno.

„Manau, kad būtų labai teisinga galvoti, jog turėtume remti pieną, o ne ūkius ir ne ūkius, gaunančius kažkokią kainą“, – trečiadienį KRK posėdyje teigė V.Pranckietis. „Siūlau remti už gyvulį, tik tokiu atveju tas gyvulys, kuris duoda 10 tūkst. litrų, būtų paremtas dvigubai mažiau nei tas, kur duoda 5 tūkst. litrų per metus. Ta schema yra ne už pieną, bet pienas būtų paremtas skirtingai, duodant už gyvulį“, – aiškino parlamentaras. Pasak jo, tai būtų „labai socialiai atsakinga schema“, kadangi didesnes išmokas gautų ūkiai, neturintys išplėtotų modernių pieno gamybos pajėgumų.

Kooperatyvo „Pienas LT“ valdybos pirmininkas Tomas Raudonius komitete pritarė, kad V.Pranckiečio pasiūlytas paramos modelis būtų socialiai atsakingas, nes smulkieji ūkiai primelžia mažiau pieno. Žemės ūkio viceministras Paulius Astrauskas pažymėjo, kad ES draustų skirti išmokas pagal pagaminamos produkcijos kiekį, o ne registruotą gyvulį.

„ES neleidžia remti gamybos prisirišant prie produkcijos. Kreipėmės į Konkurencijos tarybą, iš kurios gavome atsakymą, kad toks modelis ir tokia schema nėra galima. Iš principo, vienintelė galima paramos schema, nediskriminuojant ūkininkų, yra mokant už registruotą turimą gyvulį“, – sakė jis. ŽŪM yra pasiūliusi paskirstyti 8 mln. eurų išmokų tiems ūkiams, kurių parduodamo natūralaus pieno pirmojo šių metų ketvirčio vidutinė kaina buvo mažesnė nei 35 ct/l. Preliminariais ministerijos skaičiavimais, kooperatyvų nariai už karvę turėtų gauti apie 96 eurų, kiti pieno gamintojai – 87 eurus. Dar anksčiau ŽŪM ketino skirti po 37–38 eurus visiems ūkiams už vieną laikomą karvę. Pasak P.Astrausko, įregistravus patobulintą išmokų skyrimo tvarką ŽŪM sulaukė keturių valstybės institucijų, keturių ūkininkų organizacijų ir vieno su paprasto piliečio pastabų. KRK posėdyje dalyvavę ūkininkai ir jų asociacijų atstovai išmokų mechanizmą kritikavo – argumentuota, jog skiriama suma yra nepakankama, nenumatant paramos visiems nukentėjusiems ūkiams kiršinama ūkininkų bendruomenė.

Telšių rajono ūkininkų sąjungos atstovė Zita Dargienė tikino, kad pasiūlyta tvarka ŽŪM „pasirinko lengviausią kelią“, o nukentės ūkiai, praėjusiais metais investavę dideles lėšas į modernizaciją ir kokybiško pieno gamybą. „Tie ūkiai, kurie suinvestavo, dabar gamina kokybišką pieną ir nepapuola į tą lentelę (viršija 35 ct/l kainos ribą, iki kurios pieno ūkiams būtų taikoma išmoka – ELTA). Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas Eimantas Pranauskas pabrėžė, kad neskirti paramos didesniems pieno ūkiams nėra tikslinga, kadangi skiriasi stambiųjų ir smulkiųjų gamintojų parduodamo savikaina.

„Nustatyti tokią pat ribą – tai tolygu mylėti ar nemylėti žmogų pagal jo batų dydį. Didesniam žmogui reikia didesnės pėdos, mažesniam – mažesnės. Lygiai taip pat su pieno savikaina, ji yra nevienoda“, – kalbėjo jis. „Kalbame apie paramą ir nuostolius. Nuostoliai susideda ne iš kažkokios ribinės kainos, o konkrečių praradimų“, – teigė E.Pranauskas. Nuo metų pradžios stipriai kritus žaliavinio pieno kainoms, vyksta ūkininkų protestai – pienas buvo pilamas į laukus, dalinamas gyventojams. Tokios akcijos keliskart vyko prie ŽŪM, Vyriausybės, kovo pabaigoje didelio masto piketas rengtas prie Seimo. Protestuojantys ūkininkai prašo 40 mln. eurų skubios valstybės paramos. Ministerija yra atlikusi analizę, kurios duomenimis vasarį 91 proc. ūkininkų kilogramą pieno pardavė už 15–35 centus, kuomet likę 9 proc. – 35–70 centų. Šie 1057 ūkių pardavė 70 proc. viso pieno, gavo 77 proc. visų pajamų, o laiko 55 proc. visų karvių.

Rekomenduojami video