Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šilutę smardina kiaulių kompleksas

Jau kelerius metus šilutiškius kankinančios srutų smarvės detektyve, regis, artėja atomazga. Pagaliau ir atsakingos tarnybos pripažino tai, kas miesto gyventojams ir be tyrimų buvo aišku jau bene nuo 2018-ųjų: Šilutę smardina Grabupių kiaulių kompleksas.

Ir štai prieš savaitę – verdiktas: Kazimiero Baginsko vadovaujamam kiaulių kompleksui nurodyta parengti kvapų skleidimo sumažinimo veiksmų planą ir jį įgyvendinti. Priešingu atveju ūkininkui gresia netekti leidimo verstis šia ūkine veikla.

Šilutiškiai rašė skundus, žurnalistai – straipsnius

Apie tai, kad Šilutės mieste tvyro stipri smarvė, apibūdinama kaip mėšlo, srutų, fekalijų, „Šilutės naujienose“ rašėme jau ne kartą ir ne du. Bet visus keletą pastarųjų metų toji problema – lyg tos smarvės bangos – tai atslūgstanti, tai sustiprėjanti, ir toliau kamavo mūsų miesto gyventojus.

„Tvaikas būna klaikus, aitrus, tenka užsidarinėti langus ir duris. Keista, kad pasmirsta tik po darbo valandų. Juk srutų kvapas nuodingas, juk tai – molekulės, kurios nusėda ant visko“, – „Šilutės naujienoms“ tuomet guodėsi chemikės išsilavinimą turinti Kristina, gyvenanti Naujakurių kvartale. Moteris tuomet tikino jau skambinusi ir Aplinkos apsaugos departamento Šilutės rajono agentūros darbuotojams, bet išgirdusi, kad „kvapai yra ne jų darbas“.

Šilutiškiai rašė skundus atsakingoms institucijoms, o mes, žurnalistai, vieną po kito rašėme straipsnius. Po tų straipsnių už kvapų kontrolę atsakingas Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) bene 2019-aisiais nustatė taisyklių pažeidimus ir pranešė, kad „šiuo metu atliekamas trečiasis tyrimo etapas. Sprendimai bus priimti, gavus išvadas iš laboratorijos“.

Taigi, „tyrimo etapai“ tęsėsi kelerius metus, o šilutiškiai visą tą laiką buvo priversti dažną rytą uostyti net visą miestą apimančią smarvę… „Šilutės naujienoms“ ne vienas skaitytojas liudijo, jog temstant skuba užsidarinėti langus, nes tuomet pasklinda „sodrus srutų aromatas“, jaučiamas Melioratorių ir Knygnešių alėjose, Liepų, P. Jakšto ir Cintjoniškių gatvėse, Naujakuriuose, Traksėdžiuose ir net Pagryniuose.

Buvo ir tokių, kurie prisipažino, jog stengiasi net skalbinių lauke nedžiauti, nes šie pakvimpa toli gražu ne gaiviu lauko kvapu…

Daugelis pašnekovų spėliojo, kad srutų kvapas sklinda iš Grabupiuose esančio kiaulių auginimo komplekso. Tačiau, pradėjus gilintis, paaiškėjo, jog tos smarvės šaltinis aiškus buvo tik gyventojams, bet ne tiesiogiai už oro taršą atsakingiems aplinkosaugininkams…

Aplinkos ministerijos, tuomet dar vadovaujamos Kęstučio Mažeikos, atstovai nepatenkintiems šilutiškiams patarė… patiems susirasti „taršos šaltinį“ ir tada apie tai pranešti ministerijai…

Kvapų tarša viršija ribas

Nors daugeliui jau tuomet buvo aišku, kad tokie kvapai galėtų atsklisti tik iš Grabupių gyvenvietėje esančio kiaulių komplekso, tačiau vien numanyti yra per maža. Todėl galiausiai surinkę šimtus parašų po reikalavimu, kad pagaliau būtų nustatyti oro teršėjai ir imtasi priemonių, aktyvūs šilutiškiai kreipėsi į vietos politikę Sandrą Tamašauskienę. Ji ir pasiekė, kad teršimo klausimą tirtų Seimo Aplinkos apsaugos komitetas, kuriam vadovauja Aistė Gedvilienė.

Aplinkos apsaugos komiteto nurodymu buvo sudaryta Kvapų kontrolės komisija, į kurios sudėtį įtraukti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus, Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdybos, Aplinkos apsaugos agentūros Vakarų Lietuvos aplinkos tyrimų skyriaus ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Šilutės skyriaus atstovai.

Šių metų liepos 7 ir 13 d. operatyviosios kontrolės metu NVSC priežiūros laboratorija pagaliau paėmė mėginius iš taršos kvapais šaltinių.

„Vadovaujantis laboratorijos atlikto kvapo sklaidos modeliavimo rezultatais, nustatytas didžiausiosios leidžiamosios kvapo koncentracijos ribinės vertės gyvenamosios aplinkos ore viršijimas. Kvapų tarša viršijama už sanitarinės apsaugos zonos ribų“, – teigiama NVSC pranešime.

Taip pat informuojama, kad ūkininko K. Baginsko kiaulių kompleksui pateiktas nurodymas per 90 kalendorinių dienų pateikti kvapų skleidimo sumažinimo veiksmų planą, kuriame būtų nurodytos kvapą mažinančios priemonės. Jos turės būti įvykdytos ne vėliau kaip per 90 kalendorinių dienų, išskyrus atvejus, jeigu bus pateikti dokumentai, pagrindžiantys, kad kvapų skleidimą mažinančioms priemonėms įgyvendinti reikia daugiau laiko dėl didelių kapitalinių sąnaudų ir kitų objektyvių aplinkybių. Priešingu atveju ūkininkui grėstų netekti leidimo verstis šia ūkine veikla.

Pranešama, kad kartu pradėta ir administracinė teisena dėl Lietuvos higienos normos reikalavimų pažeidimo.

Rekomenduojami video