Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sėkmingo šaltalankių ūkio šeimininkė: „Be paramos gal nebūtų buvę nė pradžios“

Alytaus rajono Venciūnų kaime ekologiniame šaltalankių ūkyje šeimininkaujanti Daiva Kvedaraitė atvirai sako – jeigu ne gauta parama, vargu ar ji išvis būtų pradėjusi auginti šias vertingas uogas. Jau ne kartą parama investicijoms pasinaudojusi ūkininkė kviečia kitus nedvejoti ir pasekti jos pavyzdžiu.

Ūkininkai, norintys modernizuoti ir restruktūrizuoti savo ūkius, didinti pajamas iš žemės ūkio ir su juo susijusios veiklos arba imtis didesnės pridėtinės vertės žemės ūkio produktų gamybos, balandžio 19–gegužės 18 d. kviečiami teikti paraiškas paramai pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ gauti. Kvietimui teikti paraiškas paramai gauti taikomi Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo priemonei (EURI) nustatyti reikalavimai.

Paramos nauda ir ūkio pradžioje, ir po 17 metų

D.Kvedaraitės istorija yra pavyzdys, kad parama investicijoms gali padėti ir sukurti ūkį, ir jį modernizuoti. 2005 m. pirmuosius šaltalankius Venciūnų kaime pasodinusi ūkininkė pradėjo nuo 27 ha, o šiuo metu ūkis jau išsiplėtęs iki 80 ha. Ilgus metus gyvuojančiame ūkyje auginami ekologiški, sveikatai itin vertingi šaltalankiai, kurie naudojami sultims spausti, sirupams, uogienėms virti, arbatoms, netgi girai raugti, o produkcija realizuojama visoje Lietuvoje.

„Tiesą sakant, abejoju, ar be ES paramos apskritai būčiau pradėjusi ūkininkauti, nes investicijų reikėjo didelių, ir jas finansuoti vien savomis lėšomis ir paskolomis būtų buvę sudėtinga. Pradėdamas ūkininkauti dar neturi jokių sukauptų lėšų, o paskolų ėmimas – brangi alternatyva“, – pasakoja jau 17 metų ūkininkavimo patirtį turtinti D.Kvedaraitė.

Ūkininkė sako, kad ES parama investicijoms į žemės ūkio valdas naudojosi ne kartą. Pradžioje pasinaudojusi tokia parama įsigijo žemės ūkio technikos, reikalingos šaltalankių ūkio priežiūrai. Vėliau kreipėsi paramos ūkio modernizavimui, įsigijo šaldymo įrangos, įrangą uogoms valyti ir perdirbti. Aktyvi moteris dabar įgyvendina dar vieną projektą, kuris padės mažinti klimato kaitos poveikį ir sulaukti gausesnio derliaus.

Didžiausia paramos suma vienam paramos gavėjui negali viršyti 1,5 mln. euro, kai investuojama į pieninės galvijininkystės, kiaulininkystės arba paukštininkystės, įskaitant kiaušinių gamybą, sektorių ir 2 mln. eurų, kai prašoma paramos sodininkystės, daržininkystės ar uogininkystės sektoriui.

„Šiam projektui taip pat teikiau paraišką dėl paramos investicijoms. Neketinu plėsti ūkio ploto, bet noriu ūkininkauti efektyviau – pasinaudojus parama, būtų galima modernizuoti ūkį ir išvengti gamtinių sąlygų poveikio, nes ankstesnės sausros lemdavo mažesnius derlius. Pagrindinis darbas dabar – laistymo sistemos įrengimas 16 ha plote“, – sakė ūkininkė iš Alytaus rajono.

Kas gali teikti paraiškas

Paraiškas gali teikti ūkininkai, ketinantys investuoti į šiuos specializuotus žemės ūkio sektorius: pieninę galvijininkystę; kiaulininkystę; paukštininkystę, įskaitant kiaušinių gamybą; sodininkystę, uogininkystę ir (arba) daržininkystę uždarame grunte (šildomuose šiltnamiuose); sodininkystę, daržininkystę ir (arba) uogininkystę atvirame grunte (lauko daržovės, vaisiai, uogos).

Pasak NMA atstovės Irmos Jakštienės, paraiškas gali teikti tiek fiziniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla ir savo vardu įregistravę ūkininko ūkį ir valdą, tiek juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla ir savo vardu įregistravę valdą. NMA specialistė atkreipia dėmesį, kad paraiškos, pateiktos fizinio ar juridinio asmens kartu su projekto partneriu ar partneriais, nepriimamos.

Parama teikiama ūkiams, kurie užsiima žemės ūkio produktų gamyba, prekinių žemės ūkio produktų, pagamintų ar išaugintų valdoje, apdorojimu, perdirbimu ir tiekimu rinkai. NMA atstovė pabrėžia, kad paraiškoje gali būti nurodyta tik viena remiama veikla ir tik vienas iš remiamų specializuotų žemės ūkio sektorių.

Parama ūkininkai gali pasinaudoti, jei jų valdos ekonominis dydis, išreikštas produkcijos standartine verte, yra didesnis kaip 8 000 eurų (šis reikalavimas netaikomas pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams, kurie superka iš savo narių jų valdose pagamintus ar išaugintus žemės ūkio produktus ir juos realizuoja, arba perdirba ir realizuoja iš jų pagamintus maisto ir ne maisto produktus).

Į paramą pretenduojantys ūkininkai iki paramos paraiškos pateikimo turi nepertraukiamai vykdyti žemės ūkio veiklą ir gauti iš šios veiklos pajamas ne trumpiau kaip 12 mėnesių, o pajamos iš žemės ūkio veiklos per ataskaitinius metus iki paramos paraiškos pateikimo turi sudaryti ne mažiau kaip 50 proc. visų pareiškėjo veiklos pajamų.

Ūkininkų investicijoms – beveik 36 mln. eurų

Antrajam š. m. paraiškų surinkimo etapui nuo balandžio 19 d. iki gegužės 18 d. skirta 35 986 211 eurų. Kiekvienai iš pagal priemonę finansuojamų sričių atitinkamai: pieninei galvijininkystei –18 035 017 eurų; kiaulininkystei – 4 493 965 eurų; paukštininkystei, įskaitant kiaušinių gamybą, – 3 457 229 eurų; uždaro grunto (šildomiems šiltnamiams) – 4 mln. eurų; atviro grunto (lauko daržovės, vaisiai, uogos) – 6 mln. eurų.

Didžiausia paramos suma vienam paramos gavėjui negali viršyti 1,5 mln. euro, kai investuojama į pieninės galvijininkystės, kiaulininkystės arba paukštininkystės, įskaitant kiaušinių gamybą, sektorių ir 2 mln. eurų, kai prašoma paramos sodininkystės, daržininkystės ar uogininkystės sektoriui.

Paraiškų teikimo kriterijai

NMA atstovė Irma Jakštienė ragina ūkininkus gerai susipažinti su paramos įgyvendinimo taisyklėmis ir paraiškoms keliamais reikalavimais, mat skirtingiems žemės ūkio sektoriams taikomi nevienodi projektų atrankos kriterijai, kiekvieno sektoriaus paraiškos vertinamos pagal atskirą balų sistemą. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad 2022 m. kovo 19 d. buvo pakeistos veiklos srities „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ įgyvendinimo ES ekonomikos gaivinimo priemonės (EURI) lėšomis įgyvendinimo taisyklės. Svarbiausi taisyklių pakeitimai susiję su valdos specializacijos keitimu, neskiriamas finansavimas traktoriams įsigyti, pakeistos nuostatos dėl atrankos balų skyrimo pripažintiems žemės ūkio kooperatyvo nariams ir naudojantiems bioreaktorius arba įjuos investuojantiems.“

Pareiškėjo pateiktame projekte statybos, rekonstravimo ar kapitalinio remonto išlaidos (išskyrus grūdų saugojimo bokštų statybos, rekonstravimo ar kapitalinio remonto išlaidas), pastatų ir (arba) statinių funkcionavimui būtiną infrastruktūrą (išskyrus kelius) ir (arba) pastatų funkcionavimui užtikrinti būtinos įrangos įsigijimo išlaidos projekto vertėje turi sudaryti ne mažiau kaip 75 proc. visų projekto investicijų vertės (be PVM).    

Projektas, kuriam skiriama parama pagal šią priemonę, turi būti įgyvendintas  per 24 mėnesius nuo paramos sutarties pasirašymo dienos.

Paraiškos pateikimo būdas

Paraišką paramai gauti ir su paramos paraiška teikiamus dokumentus reikia pateikti NMA užpildant Žemės ūkio ministerijos informacinėje sistemoje (ŽŪMIS) elektroninę dokumento formą asmeniškai arba per įgaliotą asmenį prisijungus prie ŽŪMIS portalo internete adresu https://zumis.lt KPP administravimo taisyklėse nustatyta tvarka.

Rekomenduojami video