Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šeimos ūkį kurti pradėjo nuo traktoriaus "Belarus"

 „Mums patinka prisidėti prie aktyvesnio kultūrinio bendruomenės gyvenimo. Siekiame parodyti pavyzdį, kad ir kaime gali būti gražu, jauku ir įdomu gyventi“, sako Gasčiūnuose, Joniškio rajone, ūkininkaujantis Romualdas Gylys.

Stambiam augalininkystės ūkiui vadovaujantis R. Gylys su žmona Rima nuolat prisideda prie kaimo bendruomenės iniciatyvų ir darbų tiek finansiškai, tiek idėjiškai.

Jie buvo vieni iniciatorių, kad Gasčiūnuose jaukią atmosferą kurtų gėlėmis papuoštos gatvės, kad būtų sutvarkyta aplinka.Gyliai kartu su bendraminčiais inicijavo ir finansiškai parėmė penktus metus veikiančio amatų centro atsiradimą, kur galima lipdyti iš molio, tapyti, kepti duoną. Šeima prisidėjo prie etnografinio muziejaus įkūrimo, kuriame gausu senovinį lietuvišką kaimą primenančių daiktų ir įrenginių.

Kopūstų sodinamąją pasiliko prisiminimui

Gylių šeimos iniciatyvumas – pavyzdingo ūkio, kurį yra aplankę svečiai iš Švedijos, Suomijos, Vokietijos, Baltarusijos, atspindys. Viešnagių metu kitų šalių ūkininkai ne tik apžiūrinėdavo Gylių ūkio sandėlius, pastatus, bet ir stebėdavosi, kaip per tokį trumpą laikotarpį pavyko sukurti stambų ir gerai veikiantį ūkį. Pastaruoju metu svečių apsilankymai retesni, bet R. Gylys pats keliauja į kitas šalis apžiūrėti ūkių ir pasisemti patirties.

Tiesa, Gylių šeimos ūkis neatsirado iš karto. Tai daugiau nei trijų dešimtmečių ūkininko ir jo šeimos įdirbis. O viskas prasidėjo nuo 60 a žemės, kurioje augino kopūstus, ir vieno seno traktoriaus „Belarus”.

Kopūstus šeimai pavykdavo naudingai realizuoti. Pamažu sutaupę lėšų, kaime nusipirko namą. „Viską atlikome savomis rankomis, vėliau pirkome ūkyje reikalingus įrankius. Iki šiol turiu kopūstų sodinamąją – norėjau vežti į metalo laužą, bet žmona įkalbėjo palikti kaip prisiminimą“, – pasakoja R. Gylys.

Jėgų kupinas R. Gylys ruošiasi ir toliau puoselėti šeimos ūkį.
Jėgų kupinas R. Gylys ruošiasi ir toliau puoselėti šeimos ūkį.

Derlingumą didina su programuota technika

1992 m. šeima išsinuomojo 10 ha valstybinės žemės, kurioje pasodino 5 ha cukrinių runkelių ir pasėjo 5 ha miežių.

„Išnuomoję žemę pradėjome rimtai ūkininkauti. Nors patirties dar buvo nedaug, bet į priekį vedė entuziazmas. Cukriniai runkeliai iš tiesų buvo pelninga kultūra, kuri prisidėjo prie mūsų ūkio sėkmės. Tačiau vėliau, mažėjant cukraus fabrikų, šios kultūros nusprendėme atsisakyti“, – pasakoja Joniškio rajono ūkininkas.

Lankydamas įvairius seminarus, kaupdamas žinias viešnagėse kitų šalių ūkiuose, R. Gylys plėtė savo valdas ir rūpinosi, kad žemės kokybė būtų kuo geresnė. Jis prisimena, kad ūkininkavimo pradžioje javų derlius kai kuriuose plotuose tesiekdavo 2 t/ha, o po kasmetinės priežiūros ir tręšimo pernai vidutiniškai kuldavo po 8 t/ha. Ir tai dar ne riba.

R. Gylys ypatingą dėmesį skiria žemės priežiūrai – neseniai buvo atlikti visų laukų tyrimai ir ketverius metus ūkininkas vadovausis specialistų parengtomis rekomendacijomis.

„Išanalizuotas kiekvienas laukas. Žemę tręšianti technika programuota taip, kad kiekvienas aras gauna pagal tyrimus nustatytą trąšų ir reikalingų medžiagų normą. Pavyzdžiui, išsiaiškinome, kad viename lauke labai rūgšti žemė ir ten išpylėme apie 460 t kalkių. Taip pat siekiame suvienodinti lauko derlingumą, nes pasitaiko tokių atvejų, kad vienoje lauko dalyje kuliame 12 t/ha, kitoje – tik 3 t/ha“, – pasakoja Gasčiūnuose gyvenantis ūkininkas.

Pavyzdingą ūkį yra aplankę svečiai iš kitų šalių.
Pavyzdingą ūkį yra aplankę svečiai iš kitų šalių.

Išbandė naują produktą su juo nebaisi net sausra

R. Gylys kiekviename ūkininkavimo etape naudoja moderniausią techniką, naujausias augalų auginimo metodikas ir apsaugos priemones. Pernai jis pirmą kartą išbandė naujos kartos karboksamidų grupės fungicidą „Elatus Era“, skirtą apsaugoti javus nuo ligų ir brandinti derlių iki pat pjūties.

„Suviliojo nauja veikli medžiaga. Augalai prisitaiko prie senesnių produktų, o čia naujas, tad būtinai norėjosi išmėginti. Skaičiau literatūros, kad ir Anglijoje ūkininkai yra naudoję, tad iš karto nupurškiau didelį plotą – apie 1 000 ha kviečių. Naudojome minimalią 0,8 l/ha normą. Nepaisant pernai užklupusios sausros derliumi likome patenkinti. Šiemet tikrai kartosime“, – džiaugėsi Joniškio rajono ūkininkas ir pabrėžė, kad grūdų kokybė buvo ekstra klasės.

Fungicidas „Elatus Era“ skirtas antrajam javų purškimui, kuris dažniausiai atliekamas gegužės antroje pusėje – birželio pirmoje pusėje. Ūkininko teigimu, visi naudojami „Syngentos“ produktai – herbicidai, augimo reguliatoriai, beicai – yra kokybiški. Nemažas ir kviečių veislės „Zeppelin“ derlius.

Šį sezoną ūkininkas sėjo kviečius, miežius, rapsus ir pupas. „Gera pupų kaina, taigi sėjomainai skyrėme didesnius jų plotus“, – teigia ūkininkas.

Norvegijoje sugavo 43 kg otą

Tarp darbų R. Gylys suranda laiko ir pomėgiams – žvejybai bei medžioklei. Pastaraisiais metais keliauja į Norvegiją žvejoti. Jis augo šalia upės, tad žvejybą įsimylėjo dar nuo paauglystės, kai meškerę pasigamindavo iš lazdynų.

„Žvejoti važiuoju kartu su sūnumi ir draugu. Tokia vyriškos kompanijos tradicija. Didžiausias laimikis – 43 kg otas, esu pagavęs ir 32 kg menkę“, – didžiausias pagautas žuvis vardija ūkininkas.

Jėgų kupinas R. Gylys ruošiasi ir toliau aktyviai ūkininkauti bei puoselėti šeimos ūkį. Dėl ateities jis ramus – patirtį kaupia ir sūnus, kuris atsakingas už vieną iš ūkių.

Rekomenduojami video