Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sausros našta – ir ūkininkams, ir pirkėjams: gali kilti duonos kainos

Kelis mėnesius užsitęsusi sausra pridarė nuostolių Lietuvos ūkininkams – ypač auginantiems grūdines kultūras. Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys perspėja, kad derliaus nuostoliai gali kilstelėti ir duonos, pyragų bei kitų kepinių kainas. Vis dėlto ekspertų teigimu, grūdų kainos turėtų išlikti arba pasikeisti nežymiai, nes kaimyninėse šalyse derliai esą gausūs. Tad sausros nuostoliai labiausiai kirs per ūkininkų pinigines.

Kaip ir maišant tešlą, taip ir gamybos grandinėje – viskas vyksta ratu. Šiaulių rajone dirbančios kepyklos savininkas sako, kad dėl sausros gali brangti miltai. Tada gal ir duoną teks branginti.

„Pabrangsta 5–10 euro centais, atrodo, kad čia nieko, daug nepabrango, bet kai perkame tonomis, suma žinokit susideda. Jeigu neišsiversime – brangs, mes jau dažnai jos nebranginame, taip nutinka per pusantrų metų kartą“, – sako „Gudelių kepyklos“ savininkas Kęstutis Nesavas.

Kepykla miltus perka ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Latvijos. Nors, pasak grūdų augintojų, nuo sausros kenčia apie du trečdalius Lietuvos, kitose Europos šalyse derlius gali būti visai neblogas. Pavyzdžiui, Latvijoje jis prognozuojamas rekordinis, nes pasėti didesni plotai žieminių kultūrų.

„Prognozė Rusijoje yra geresnė, bus daugiau užauginta, Ukrainoje taip pat šiek tiek gerėja prognozės. Didelė dalis Europos Sąjungos kenčia nuo tos sausros, bet rytinėse šalyse nesimato didelių pokyčių“, – tikina Albertas Gapšys, Agrarinės ekonomikos instituto atstovas.

Pasak ekspertų, Lietuvos žemės ūkis išaugina 2–3 kartus daugiau grūdų nei reikia mūsų rinkai – perteklių eksportuoja. O čia jau kainos priklauso nuo pasaulinių rinkos tendencijų, kur jos, prognozuojama, turėtų nesikeisti.

Pasak miltus eksportuojančios ir vidaus rinkoje naudojančios įmonių grupės „Kauno grūdai“, šiemet derlius gali būti 10 procentų mažesnis. Tačiau produkcijai Lietuvoje: duonai, grūdams ir kitiems kepiniams, tai atsiliepti esą neturėtų.

„Mes esame eksportuojanti šalis, tai yra Lietuva užaugina daugiau negu suvartoja viduj, tai tas 10 procentų vidaus rinkai didesnės įtakos tikrai neturės“, – tvirtina „Kauno grūdų“ vykdomasis direktorius Remigijus Veikalas.

Vis dėlto žemės ūkio ministras G. Surplys perspėja, kad kainos parduotuvių lentynose gali šiek tiek išaugti.

„Duonos kepale, produkcijos kainą sudaro labai nežymią dalį, apie 16 procentų, todėl didelių svyravimų galime nelaukti, bet faktas, kad mažėjant pasiūlai, kaina stumsis į viršų“, – prognozuoja ministras.

 Tačiau ekspertai perspėja, kad kainos ūkininkų nuostolių neatpirks.

„Kai kuriems ūkininkams šita sausra padarys nemažų nuostolių, bet kainos neatpirks to, nors kaip ten bebūtų derlių gausime. Tačiau, aišku, ta situacija kitais dėsniais veikia“, – sako Agrarinės ekonomikos instituto atstovas Albertas Gapšys.

Dėl sausros Lietuvoje nacionaliniu mastu paskelbta ekstremalioji padėtis. Paaiškėjus nuostolių dydžiui, Vyriausybė gali nutarti juos kompensuoti. Ūkininkai nerimauja, kad nuostoliai bus itin dideli, o skiriamos kompensacijos per mažos, kad išgelbėtų padėtį.

 

Urtė Karsokovaitė, Aina Mizgirdė, Jūratė Anilionyė

Rekomenduojami video