Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Saulės elektrinės ūkiuose – kada sutaupyti pavyksta labiausiai?

Nulinė arba simbolinė sąskaita už elektrą – daugelio ūkininkų svajonė. Kol kas paprasčiausias būdas to pasiekti – įsirengti nuosavą saulės elektrinę ir tapti gaminančiu vartotoju. Šį kelią dažnai renkasi pieno ūkių šeimininkai ir javų augintojai, kuriems tenka džiovinti iš laukų parvežtus grūdus. Nors saulės elektrinės įrengimas leidžia nepriklausyti nuo elektros kainų svyravimų, ūkininkai, nusprendę įsigyti saulės elektrinę, nuogąstauja, kad sparčiai besikeičiant technologijoms jų įrengta elektrinė technologiškai ,,pasens“ jau po kelerių metų ir didelės investicijos neatsipirks.

Ką svarbu žinoti įsirengiant saulės elektrinę, kokia parama galima pasinaudoti šiuo metu ir ar tikrai aukštesnė saulės elektrinės kaina garantuoja ilgaamžiškumą ir kokybę, kalbame su atsinaujinančios energetikos sprendimus siūlančios bendrovės „Veesla“ atstovu Evaldu Jakubavičiumi.

Nuo ko priklauso saulės elektrinės ir jos įrengimo kaina?

Tai vienas iš dažniausių klausimų, tačiau vieno atsakymo nėra, nes kaina susideda iš kelių dedamųjų. Pirmiausia, elektrinės kaina labai priklauso nuo pasirinktų komponentų kokybės ir techninių galimybių: aukštesnės kokybės, patikimų gamintojų ar inovatyvūs produktai dažniausiai kainuoja brangiau. Kainai įtaką taip pat daro stogo danga, ant kurios bus montuojama saulės elektrinė. Ją įrengti brangiausia ant čerpinio ar plokščio stogo. Tuo tarpu saulės elektrinę montuoti ant žemės visuomet brangiau nei ant stogo. Taip yra dėl kur kas brangesnės konstrukcijos, papildomų kabelių, naudojamų montuojant, ir kasimo darbų.

Pastaruoju metu išaugo klientų susidomėjimas hibridiniais inverteriais, t. y. įrenginiais, leidžiančiais kaupti saulės energijos perteklių akumuliatorių sistemoje. Tiesa, jie yra brangesni, tačiau skiriasi ir jų funkcionalumas. Pavyzdžiui, „Huawei“ inverteris, dingus elektrai, iš baterijos namus gali aprūpinti viena faze, o „Fronius“ – trimis, todėl namai ar ūkis, tinkamai suprojektavus sistemą, gali pilnai funkcionuoti net ir esant elektros tiekimo sutrikimams. Taip pat svarbu paminėti, jog į saulės elektrinės kainą įtraukiami ir kelionės, individualaus objekto įvertinimo, elektrinės projektavimo kaštai. Tai daliai klientų nematomas, bet ypač svarbus sprendimas, juk saulės elektrinė tarnaus apie 25–30 metų, todėl svarbu įvertinti ir aplink augančius medžius, kitus aukštus objektus ar pastatus, kurie turės įtakos elektrinės darbui.

Kiek laiko užtrunka saulės elektrinės įrengimas ir pajungimas?

Saulės elektrinės namams montavimo darbai paprastai užtrunka apie dvi dienas. Jeigu elektrinė didesnė, tarkime, 20–30 kW, tuomet montavimui gali prireikti ir 3–5 dienų. Kur kas ilgiau užtrunka paruošiamieji darbai. Prieš įrengiant saulės elektrinę tenka išmatuoti kliento stogą, paruošti vizualizaciją, sulaukti leidimo iš ESO saulės elektrinės prijungimui ar paruošti bei pateikti paraišką paramai.

Ar jau baigėsi Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) parama? Kokią saulės elektrinę galima įsirengti su parama?

Šiuo metu APVA parama namų saulės elektrinėms yra sustabdyta, bet laukiamas naujas paramos papildymas spalio–lapkričio mėn. 2023 m. parama suteikiama tiek elektrinėms, montuojamoms ant žemės, tiek ant stogo, ir visiškai nesvarbu, ar stogas plokščias, ar šlaitinis. Tiesa didesnį konkursinį balą paramai gauna elektrinės, įrengiamos ant namo stogo, tačiau net jei elektrinė bus įrengiama ant žemės – nerimauti nevertėtų. Pastarųjų dvejų metų patirtis, kuomet buvo viršytas APVA numatytas pirminis biudžetas paramoms, rodo, jog valstybė skiria papildomą finansavimą, kad visi norintys galėtų įsirengti saulės elektrines, ir nesvarbu, ar ji būtų montuojama ant stogo, ar ant žemės.

Ką svarbu atlikti prieš teikiant paraišką APVA kompensacijai gauti?

Idealiu atveju prieš teikdamas paraišką paramai klientas turėtų žinoti, kokio galingumo saulės elektrinę jis gali įsirenginėti, t. y., kokio galingumo elektrinė tilps ant jo stogo arba sklype, ir ar ji patenkins jo poreikius. Iš patirties žinau, kad klientai tendencingai pildo paramos paraišką mažesnio galingumo elektrinėms. Jeigu per metus klientas sunaudoja 7 000 kWh, tai ir paramos prašo 7 kW elektrinei, neįvertina konkrečių jo objekto stogo charakteristikų, kurios skiriasi nuo idealių.

E.Jakubavičius: „Pastaruoju metu išaugo klientų susidomėjimas hibridiniais inverteriais, t. y. įrenginiais, leidžiančiais kaupti saulės energijos perteklių akumuliatorių sistemoje.“

Taip pat prieš teikiant paraišką paramai gauti verta išsiimti ESO gaminančio vartotojo sąlygas, kurios leis pasižiūrėti, kokio galingumo elektrinę galima įsirengti be papildomų investicijų į elektros tinklų stiprinimą.

Kada atsiperka saulės elektrinės?

Tai vienas iš dažniausių klausimų, kuriuos užduoda saulės elektrines planuojantys įsirengti klientai. Jeigu reikia greito atsakymo – tai vidutiniškai per 3–5 metus. Ilgesnis atsakymas skambėtų taip: kaip greitai elektrinė atsipirks, priklausys nuo kainos, kurią klientas moka už elektros energiją, instaliuotos elektrinės galios, pasirinktos įrangos bei individualių stogo charakteristikų, nes vieni stogai būna palankesni elektros energijos gamybai nei kiti. Tikslesnę prognozę pateikiame atlikę individualų objekto įvertinimą, kuomet sužinome, kiek vidutiniškai elektros energijos elektrinė turėtų pagaminti per metus, kokios įrangos reikia ir kiek klientas moka už elektros energiją.

Kokiu metų laiku galima tikėtis didžiausios grąžos?

Saulės elektrinės našiausiai veikia nuo kovo iki rugsėjo mėnesio imtinai. Didžiausios generacijos būna būtent šiais mėnesiais, ir nors apie 50 proc. metinės generacijos elektrinės prigeneruoja būtent vasarą, tačiau pavasarį gali sudaryti iki 40 procentų nuo metinės generacijos. Todėl metų rezultatais labiausiai džiaugiasi tie klientai, kurie suspėja elektrines pasistatyti ir prisijungti prie tinklų žiemą arba ankstyvą pavasarį.

Kokią naudą gauna ūkininkas, tapęs gaminančiu vartotoju?

Didžiausią naudą patiria tie saulės elektrinių turėtojai, kurių elektros naudojimo laikas per parą sutampa su saulės elektrinių gamybos laiku (nuo 8 iki 16 val.). Iš savo klientų patirties matome, jog saulės elektrinės didesnę naudą duoda pieno ūkiams, klientams, kurie turi grūdų džiovyklas ar mėsos apdorojimo cechus. Už tą elektros kiekį, kurį sunaudoji momentiškai, kuomet elektra ir yra pagaminama, nereikia mokėti mokesčių už naudojimąsi ESO tinklais, vadinamojo „pasaugojimo“ mokesčio, todėl sutaupyti pavyksta dar daugiau.

Kitas svarbus aspektas, jog ne visuomet elektrinių montavimo darbus pavyksta pradėti anksti pavasarį, kaip visi svajoja. Saulė elektrinių savininkus generacijomis pradeda džiuginti jau nuo vasario antros pusės, tačiau žemė tokiu metų laiku daug kur dar būna įšalusi, todėl montuoti antžemines elektrines nėra patogu. Tuo tarpu jeigu stogai apsnigti, juos prieš montuojant saulės elektrinę dar reikia nusivalyti. Todėl visiems, planuojantiems įsirengti saulės elektrinę, rekomenduočiau nelaukti „geresnių laikų“, o padaryti tai nedelsiant.

INFOBOX

Saulės elektrinės įrengimo procesas:

1.     Poreikio išsiaiškinimas

Turėtumėte išsiaiškinti, kokios galios saulės elektrinės reikėtų Jūsų poreikiams tenkinti. Tačiau pradžiai vertėtų žinoti, kiek elektros energijos sunaudojate per metus – tai padės nuspręsti, kokio galingumo turi būti elektrinė.

2.     Konsultacija

Kreipiatės į „Veesla“ specialistus konsultacijai. Mes padedame įvertinti, ar atitinkate paramos kriterijus, su dronu tiksliai išmatuojame Jūsų stogą (jeigu elektrinė bus montuojama ant stogo), padedame gauti leidimus iš ESO, sudarome sutartį ir rezervuojame Jums įrangą.

3.     Paramos dokumentų pateikimas

Vos tik pasirodžius APVA paramai, iškart Jus informuojame ir padedame pateikti paraišką paramai gauti. Kita parama planuojama 2023 m. spalio mėnesį, todėl reiktų suskubti atlikti paruošiamuosius darbus.

4.     Saulės elektrinės įrengimas

Kai tik gausite žinią apie paramos gavimo patvirtinimą, pagal sutartyje numatytus terminus bus pradėti saulės elektrinės įrengimo darbai. Tokiu būdu sumažėjusiomis elektros energijos sąskaitomis galėsite pradėti džiaugtis dar greičiau.

5.     Dokumentai dėl išmokos

Kad galėtumėte gauti išmoką iš APVA, būtina pateikti reikiamus dokumentus, patvirtinančius elektrinės įrengimą. Jums padėsime ir šiuo klausimu! Tinkamai parengtus dokumentus gausite iš mūsų el. paštu, beliks juos laiku pateikti ir gauti išmoką.

6.     Kompensacija

Šiame etape Jums nieko daugiau daryti nereikia, o tiesiog reikėtų palaukti. Per du mėnesius gausite atitinkamos sumos kompensaciją iš APVA, kuri bus pervesta į Jūsų nurodytą banko sąskaitą.

Rekomenduojami video