Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Rudens darbai ūkyje: kaip efektyviausiai pasiruošti kitam sezonui?

Ruduo žemdirbiams reiškia ne tik derliaus nuėmimo darbus, bet ir dirvos paruošimą šaltajam metų laikui. Lietuvos klimato sąlygos, trumpas šiltasis vegetacinis periodas, lemia, kad augalų derliaus nuėmimo periodas sutampa su žiemkenčių sėjos pradžia. Tai apsunkina optimalų pasiruošimą, nes nespėjus laiku pasėti žiemkenčių, nukentės būsimas derlius. Todėl siekiant maksimalaus efektyvumo – būtina tinkamai susiplanuoti svarbiausius darbus.

Svarbiausių augalininkystės darbų apžvalga

Rugsėjis ūkininkus pasitinka su žiemkenčių sėja. Žieminiai kvietrugiai ir rugiai įprastai sėjami pirmąjį rugsėjo dešimtadienį, o žieminiai kviečiai – antroje rugsėjo pusėje.Žieminiai kviečiai yra populiariausi Lietuvoje auginami kultūriniai augalai, mėgstami dėl aukštos paklausos pasaulio rinkose, taip pat sąlyginai didelio pajamingumo.

Žvelgiant į ateitį – po sėjos reikia atlikti būtinus pasėlių priežiūros darbus, kurie leis pasiruošti žiemojimui. Svarbu pabrėžti, kad užgrūdinimo žiemai procesas augalams yra nemažiau svarbus nei pati sėja. Žinoma, reikėtų nepamiršti ir ūkio technikos bei aplinkos atnaujinimo. Todėl darbų ūkyje tikrai yra, o sėkmingiausi bus tie, kurie gebės pasirengti tinkamą ūkio darbų planą ir nuosekliai jo laikysis.

Tam kad būtų lengviau susiplanuoti dienotvarkę – dalinamės nuosekliu ūkio darbų planu rudeniui:

Pagrindiniai žemės ūkio darbai rugsėjį

Pirmąjį rugsėjo dešimtadienį ūkininkai turėtų užbaigti žieminių rapsų sėją, tęsti sėti žieminius miežius bei pradėti žieminių kviečiųsodinimą. Priklausomai nuo techninių galimybių ir finansų, derėtų žieminius kviečiusnupurkšti piktžoles naikinančiu herbicidu. Taip pat patartina kuo anksčiauapsispręsti, kas ir kur bus sėjama pavasarį.

Galvojant apie derliaus nuėmimą – vertėtų į laukus išvažiuoti tik tada, jei saulė bent kelias valandas džiovino nuo lietaus ar rasos permirkusias varpas. Tačiau iškritus krituliams darbų taip pat yra: galima ruošti sėklas sėjai, rūpintis nukultų grūdųpardavimu ar laikymu. Rekomenduojama pradėti galvoti apie jau sudygusių žieminių rapsų pasėlių priežiūros darbus.

Antrojomėnesio dekada nepriklausomai nuo oro sąlygų turėtų sutaptisu visų rūšių javų ir vasarinių rapsų kūlimo pabaiga. Renkantis tarp dviejų blogybių: didesnės drėgmės grūdų ar vėlesnio jų nukūlimo – agronomai pataria rinktis pirmąją. Net ir įvertinus tai, jog finansinės sąnaudos džiovinant grūdus išauga, tačiau pastaruoju atveju ūkininkai gali džiaugtis aukštesnės kokybės grūdais, kuriuos lengviau parduoti, be to, išlieka didesnis jų kiekis.

Be to, ūkininkai skatinami tęsti tolimesnį dirvos ruošimą žiemai.Panašiu metu pradedami kasti cukriniai runkeliai, nuimamas bulvių derlius,ruošiamasi pjauti silosui skirtus kukurūzus.

Trečiasis dešimtadienis turėtų būti skirtas pradėtų darbų užbaigimui, užtikrinant, jog visi laukai iki šio meto jau yra nukulti. Dėl prognozuojamų kritulių gali pasitaikyti, jog rugsėjį nepavyks pilnai užbaigti javų sėjos, todėl darbai gali nusikelti ir į spalį. Vėlesnei sėjai patartina palikti drėgnesnius laukus, kurie iki tol jau turėtų spėti apdžiūti. Priklausomai nuo laiko ir kitų resursų – galima svarstyti apie dirvos kalkinimą, jei to nepavyko atlikti iki šiol. Net ir po javų sėjos atliktas kalkinimas daro teigiama įtaką dirvos pH neutralizavimui.

Rudens pabaigoje – technikos paruošimas pavasariui

Nudirbus būtinus kūlimo, sėjos bei žemės paruošimo darbus ūkininkai įprastai turi daugiau laisvo laiko kitomssvarbiomsužduotims. Tarp pastarųjų: melioracijos sistemų atnaujinimas, laukų sukultūrinimo darbai, piktžolių naikinimas aplinkiniuose laukuose, akmenų rinkimas iš laukų bei turimos žemės ūkio technikos atnaujinimas.

Vasaros darbai išsunkia ne tik laukuose dirbančius ūkininkus, bet ir jų naudojamą techniką. Todėl siekiant užtikrinti didesnį ūkininkų veiklos efektyvumą, patartina kasmet atnaujinti augalų auginimo technologinius įrankius bei ieškoti inovatyvių sprendimų. Priklausomai nuo auginamų kultūrų ir ūkio dydžio – investuoti į efektyviausius rezultatus užtikrinančią techniką.

Žemės ūkio sektoriuje vyrauja akivaizdus produktų ir prekių kainų sezoniškumas,todėl ūkio priežiūros prekės yra brangiausios būtent tada, kai jų reikia labiausiai. Todėl techniką pirkti ar atsinaujinti visada geriau tuomet, kai žemės ūkio darbai yra kiek aprimę – šaltuoju metu laiku.

Su tuo susijusi ir viena iš dažniausiai pasitaikančių šio sezonoproblemų – ūkio technikos atnaujinimas ar taisymas, kai už derlių gautų lėšų dar nėra. Technikos tvarkymas reikalauja nemenkų išlaidų, nes pirmoje rudens pusėje dar ne visi ūkininkai gavo pelną už praėjusį sezoną.Prie tokių pasekmių prisideda ir dalies ūkininkų išskaičiavimai ieškant optimaliausių grūdų realizacijos galimybių, didžiausių supirkimo kainų. Kadangi šiuo metu grūdų kainos ūkininkų nedžiugina, o parduoti nesinori, todėl jie yra priversti ieškoti alternatyvių finansavimo pasirinkimų.

Guntis Laicans, „LANDE“ agronomas

Rekomenduojami video