Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Rokiškio ūkininkai: „Būdavo ir blogesnių metų“

Šių metų vasaros lietūs visoje Lietuvoje skandina grūdines kultūras, daržoves, lyg to būtų negana vėjas išguldė javus. Dėl staigios karščio bangos ir po to užklupusio gausaus lietaus vėlavo šienapjūtė, o dabar, tikėtina, ir javapjūtė prasidės vėliau, nei įprastai. Tokia situacija į neviltį stumia ir Rokiškio krašto ūkininkus, nors padėtis dar nėra visai tragiška. 

Pavienės problemos

Rokiškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas, žemės ūkio kooperatyvo „EKO tikslas“ direktorius Mindaugas Petkevičius sako, kad Rokiškio krašto ūkiai – universalūs, vienuose auginamos grūdinės kultūros, rapsai, daržovės, kituose – mėsiniai galvijai ar melžiamos karvės, o iškritęs gausus lietus visiems pridarė didesnės ar mažesnės žalos.

„Žinoma, šiemet dėl lietingo oro ūkiuose yra problemų, bet jos yra pavienės, ne masinės. Tam tikri ūkiai dėl liūčių tikrai turi nuostolių. Rajono ūkiuose mačiau plotų, kurie tiesiog yra neįvažiuojami, bet tikrai ne visur, būdavo ir blogesnių metų“, – kalbėjo M. Petkevičius.

Kuls vėliau?

Paprastai liepos viduryje ar paskutinę dekadą prasidėdavusi javapjūtė, pašnekovo nuomone, tikėtina, kad šiemet tikrai vėluos. Anksčiausiai šiemet būtų galima kulti žieminius miežius, po to žieminius rapsus, žieminius kviečius ir t.t.

„Laukuose, kur galėtų būti geresnis derlius, išguldyti laukai, ypač žieminių kviečių. Javai dar yra brendimo stadijoje, kad juos būti galima kulti trūksta maždaug dešimties dienų. Gal net poros savaičių, priklausomai nuo auginamos kultūros. Pagal orų prognozes jau dabar matyti, kad nebus greita javapjūtė, nes nebus tiek pastovios šilumos, kad javai pilnai subręstų kūlimui“, ­– sakė M. Petkevičius.

Suartėjo šienapjūtės

Pasak pašnekovo, Žemės ūkio kooperatyvo „EKO tikslas“ vadovo, šiemet jų šeimos ūkiui pavyko suspėti laiku priruošti penkioms dešimtims karvių šieno ir šienainio.

„Girdėjau, kad kitiems nelabai pavyko suspėti iki liūčių. Šiemet šienapjūtė vėluoja, nes iš pradžių ilgai buvo šalta, po to staigiai sušilo ir pripylė lietaus. Bematant sužėlė žolė, reikėjo pjauti, o tada gausiai prilijo. Šių metų antrasis šienavimas labai suartėjo su pirmuoju, nors paprastai tarp jų būdavo maždaug poros savaičių pertrauka. Tuo tarpu šiemet antrasis pjovimas prasidėjo vos pirmajam pasibaigus. Laimei, kad šiemet žolės yra pakankamai, taigi žolinių pašarų turėtų pasiruošti visi“, – pasakojo M. Petkevičius.

Kainos kils?

Rokiškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas teigia, kad dalis rajono ūkininkų kenčia nuo lietaus pertekliaus. Tie, kurių žemės neapsemtos, gali lengviau atsikvėpti, nes jų derlius, tikimasi, kad bus geras. Tačiau tie, kurių žemės yra slėnyje, skęsta, tikrai patirs nemažai nuostolių dėl to, jog žus dalis javų ir daržovių derliaus.

„Sodininkai irgi nesidžiaugia būsimu gausiu derliumi, nes kai žydėjo vaismedžiai praėjo šaltukas, todėl obuolių tikrai bus mažiau. Ar kainos kils? Šiuo metu visur kyla kainos, bet tik dėl to kainos tikrai nekils, tačiau jeigu ir Lenkijoje, kur auginami didžiausi kiekiai obuolių, nukentės šių metų derlius, tuomet, tikėtina, kad šių vaisių kainos tikrai augs“, – kalbėjo M. Petkevičius.

Truputį statistikos

Pasak Rokiškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininko, šiais metais Rokiškio rajono savivaldybėje deklaruota 80 435 ha pasėlių, lyginant su praėjusiais metais, pasėlių plotai sumažėjo 5,9 proc. Pareiškėjų, kurie deklaravo pasėlius šiais metais yra 2 930, lyginant su praėjusiais metais pareiškėjų sumažėjo 9,7 proc. Tikėtina, kad tokius sumažėjimus lėmė sugriežtinti pievų smulkinimo (mulčiavimo) reikalavimai. Ekologiškai ūkininkaujama mūsų rajono 8 294 ha plote, tai sudaro apie 10,3 proc. nuo bendro rajone deklaruoto ploto. Praėjusiais metais ekologiniai plotai padidėjo 12 proc., o šiais metais apie 3 proc.

„Jei kalbėtume apie galvijų kiekį ir galvijų laikytojų skaičių, tai ilgesnio periodo tendencija yra tik į mažėjimo pusę. Nuo šių metų pradžios situacija yra pakankamai stabili. Liepos 1 dieną turėjome 9 323 galvijus: karves, bulius, telyčias, mėsinius galvijus. Iš viso šio skaičiaus – 3 187 karvės. Galvijai dažniausiai parduodami vėlyvą rudenį, kai paspaudžia šaltukas, taigi, pasikeitusį galvijų skaičių jau galime matyti gruodžio pradžioje“, – situaciją apibendrino M. Petkevičius.

Aušra Malinauskienė

Rekomenduojami video