Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Rapsų supirkimo kainos kyla į rekordinį lygį, tikimasi

Rapsų kainos tarptautinėje „Euronext“ biržoje spalio mėnesį nepaliaujamai kyla į viršų ir artėja prie visų laikų rekordinės 700 Eur už toną ribos. Tai džiugina šalies ūkininkus, tačiau jie nerimauja dėl artėjančios žiemos: ekspertų vertinimu, didžioji dauguma rapsų pasėlių dar nėra pasirengę peržiemojimui.

Per pastaruosius penkerius metus rapsų pasėlių plotai Lietuvoje išaugo dvigubai – nuo 156 tūkst. ha 2016 m. iki 314 tūkst. ha 2021 m. Statistikos departamento duomenimis, šiemet šalyje užaugintas rekordinis rapsų derlius, kuris, prognozuojama, sieks 1 006,8 tūkst. tonų (967 tūkst. 2020 m.). Skaičiuojama, kad šį rudenį užsėtų rapsų pasėlių plotai bus vieni didžiausių Lietuvos istorijoje ir gali siekti apie 300–330 tūkst. hektarų.

„ES ūkininkai jau daugelį metų mažino rapsų plotus dėl itin griežtos pesticidų kontrolės, nes be šių medžiagų sudėtinga užauginti kokybišką derlių. Tačiau šiemet sėjos tempas rodo, kad ne tik Lietuva, bet ir visa Europa atsigręžia į rapsų kultūrą ir ją sėja intensyviau. Rapsų pasėlių plotus 10–25 proc. didina tokios šalys kaip Vokietija ir Prancūzija“, – pažymi Justas Eimontas, „Linas Agro“ grūdinių kultūrų pirkimo vadovas.

astarąjį pusmetį rapsų supirkimo kainos tarptautinės biržose nuolat augo, o šio mėnesio pradžioje pasiekė neregėtas aukštumas. Lapkričio pirmąją savaitę "Euronext" (buvusi Matif) biržoje rapsų supirkimo kaina ateities sandoriams (kitų metų vasariui) siekė 692 Eur už toną.

Pasak J.Eimonto, praėjusiais metais rapsų kaina biržoje svyravo nuo 350 iki 400 eurų už toną, ir kainų pokytis neviršijo 50 eurų ribos. „Palyginus pernykštes ir šių metų rapsų supirkimo kainas, matome rekordinį pokytį, kuris jau viršija 200 eurų“, – sako J.Eimontas.

Tokias aukštas rapsų supirkimo kainas, ekspertų vertinimu, lemia augančios energijos resursų, naftos kainos, sutrikęs palmių ir saulėgrąžų aliejaus tiekimas Europoje, taip pat prastas rapsų derlius Kanadoje, kuri yra viena didžiausių šios kultūros eksportuotojų pasaulyje. Šį sezoną Kanados rapsų derlius yra net 6 mln. tonų mažesnis.

Aukštas supirkimo kainas, J.Eimonto teigimu, lemia ir nedidelės pasaulinės rapsų atsargos, kurios šiuo metu yra pasiekusios kritiškai žemą ribą ir siekia 5,6 mln. tonų, palyginus su 2018–2019 m. sezonu, kai jų atsargos buvo 9,8 mln. tonų.

Pasak J.Eimonto, ateinanti žiema taps lemiamu rapsų supirkimo kainų korekcijos veiksniu, o kainų pokyčiai tarptautinėse biržose išryškės ne anksčiau kaip kitų metų kovą, kai taps aišku, kaip peržiemojo pasėliai.

„Šiandien Lietuvos ir kitų Europos šalių ūkininkams aktualiausias klausimas – kiek jų rapsų pasėlių sėkmingai peržiemos ir sulauks pavasario. Pagrindo nerimui mūsų ūkininkams iš tiesų yra. Kaip teigia ūkius lankantys agronomai, šiuo metu didžioji dalis pasėlių yra gan prastos būklės ir dar nėra pasirengę žiemos sezonui. Jei žiema bus šalta, nebus tinkamo sniego sluoksnio, ūkininkai gali netekti didelių žieminių rapsų pasėlių plotų, ir jų pasiūla kitąmet gali nebūti tokia didelė kaip pastaraisiais metais“, – sako J.Eimontas.

Rekomenduojami video