Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Rapsų augimo reguliavimas: ūkininko patirtis

Radviliškio rajono ūkininkas Benas Elzbergas rapsus augina jau daugiau kaip 10 metų. Per tą laiką, kaip sako augintojas, buvo visokių orų, visokių patirčių. Jis, kaip ir kiti žemdirbiai, pastebi, kad pastaraisiais metais rudenys šiltėja ir ilgėja, todėl žieminių rapsų augimo reguliavimui, jų paruošimui žiemoti reikia skirti didesnį dėmesį: optimaliu laiku pasėti, suformuoti tolygų pasėlį ir stiprius augalus, atidžiau pasirenkant tinkamus augimo reguliavimo produktus bei pasėlių purškimo laiką.

Ką užauginsi rudenį, tą ir turėsi pavasarį

Šiemet B. Elzbergas savo 400 ha ūkyje pasėjo 70 ha žieminių rapsų. Pasak ūkininko, kasmet orientuojamasi, kad rapsai sėjomainoje sudarytų apie 20 proc. pasėlių.

Šį sezoną radviliškietis, kaip ir kiti šalies ūkininkai, džiaugiasi, kad dėl rekordiškai anksti prasidėjusios ir sklandžiai praėjusios javapjūtės, užteko laiko tinkamai paruošti rapsams laukus ir optimaliais terminais pasėti. Ūkininkas pastebi, kad labai svarbu nevėluoti žieminių rapsų sėjos, nes tik tuomet galima iki jų rudeninės vegetacijos pabaigos suformuoti stiprius ir gerai žiemojimui pasiruošusius augalus.

Šį sezoną žieminius rapsus B. Elzbergas savo ūkyje pasėjo per 5 dienas: rugpjūčio 5-10 d. Du trečdaliai ploto paskirti hibridams, o trečdalis atiteko linijinėms veislėms.

Rugsėjo pradžioje rapsai jau buvo ne tik sudygę, bet ir išauginę po kelis lapelius. „Šiuo metu sausoka, tad tikimės lietaus, o po to planuojame važiuoti į pasėlius su augimo reguliatoriais“, - sako ūkininkas. Jis nelaukia, kol pasėliai peraugs ir stengiasi augimo reguliatorius panaudoti rekomenduojamais terminais, t.y. tada, kai rapsai turi 4-6 lapelius.

Per daugelį metų ūkininkas įgijo įvairios rapsų priežiūros patirties. Jis jau ne kartą praktiškai įsitikino, jog labai svarbu, kokius rapsus pavyks užauginti rudenį. Nuo augalų būklės priklauso, kaip jie peržiemos ir kaip pasitiks pavasarį.

„Jeigu laiku pasėji, gerai sudygsta, pavyksta susitvarkyti su piktžolėmis, neperauginti, t.y. panaudoti efektyvius augimo reguliatorius, tada gali tikėtis, kad kitąmet derlių turėsi. Jeigu rudenį kažko nepadarysi, tai pavasarį ištaisyti klaidas bus labai sunku arba net neįmanoma“, - sako ūkininkas.

Gali tekti purkšti ir dukart

Augimo reguliatorius B. Elzbergas naudoja kiekvieną rudenį. Tikslas – kad rapsai neperaugtų, neištįstų jų augimo kūgelis, formuotųsi stora šaknis.

„Jeigu augimo kūgelis iškyla aukščiau kaip 1,5 cm, yra didesnis pavojus augalams žiemą iššalti. Augimo reguliatoriai paveikia rapsus taip, kad augalai netįsta į viršų, bet lapais priglunda prie žemės, augina stipresnę šaknį. Kuo ji storesnė, tuo daugiau šansų, kad augalas peržiemos. Dėl to rapsus sėjame anksčiau (optimaliais sėjos terminais), o po to rudenį naudojame augimo reguliatorius“, - patirtimi dalijasi ūkininkas.

Jis augimo reguliatorius renkasi pagal poveikio kokybę, kainą ir pagal savo patikrintą technologiją. Naudoja Juventus® ir Caryx®. Ir vienas, ir kitas produktas, pasak ūkininko, turi savų privalumų. Rapsų pasėliuose, ypač jeigu ilgas ir šiltas rudens laikotarpis, augimo reguliatorius jis dažniausiai naudoja du kartus. Tokiu atveju pirmajam purškimui dažnai pasirenkamas Juventus. Jis ne tik reguliuoja rapsų augimą, bet ir apsaugo augalus nuo rudenį pasireiškiančių ligų.

Caryx® ūkininkas renkasi arba antram purškimui, arba tuomet, kai rapsai didesni, kai jau reikia stipresnio augalų “trumpinimo”.

BASF specialistai įvardija tokius Juventus® ir Caryx® privalumus: pristabdo rapsų augimą, skatina šaknų sistemos vystymąsi, pačios šaknys būna storesnės, o augimo kūgeliai lieka arčiau dirvos paviršiaus. Tokie rapsai geriau įsisavina maisto medžiagas ir dirvos drėgmę, jų lapai būna stambesni, žalesni, žiemą mažiau iššąla, augalai tampa atsparesni pavasariniam iškilojimui.

Laiku panaudojus Caryx® ir Juventus®, rapsai tampa mažiau pažeidžiami fomozės, nes augalų stiebai būna arčiau žemės. Vėjui pučiant jie mažiau siūbuoja, todėl nepažeidžiamas šaknies kaklelis. Pažeistos šaknies kaklelio vietos yra atviri vartai fomozės infekcijai.

Įvertina pasėlio būklę

Jeigu rapsai purškiami dukart, tai pirmąkart B. Elzbergas tai daro rugsėjo pradžioje, o antrąkart – mėnesiui baigiantis arba spaliui prasidėjus, kitaip tariant, po 2-3 savaičių, atsižvelgiant į orą ir pasėlius. Ūkininkas pastebi, kad taikant dukartinį augimo reguliatorių naudojimą, išlaidos hektarui šiek tiek padidėja, bet pasiekiamas norimas tikslas – iki žiemos užauginti tokius augalus, kokių reikia.

Spręsdamas, kada važiuoti su purkštuvu, ūkininkas įvertina pasėlio būklę. Orientuojamasi į purškimo laiko rekomendacijas, t.y. kad rapsai turėtų 4-6 lapelius, tačiau įvertinamas ir konkretus laukas.

„Pasėlyje dažnai būna visokių augalų: ir didesnių, turinčių daugiau lapų, ir mažesnių. Jeigu didesnė dalis augalų yra su 4-6 lapeliais, purškiame. Nelaukiame, kol ir mažesni augalai bus tokie, nes tuomet didesni jau bus peraugę. Svarbu sukontroliuoti pagrindinę masę. Purškiant registruotą normą, didesnis augalas, turintis didesnį lapų plotą, gaus ir daugiau veikliųjų medžiagų. O mažesni augalai su mažesniu lapų plotų jų gaus atitinkamai mažiau. Jiems tiek ir užteks.

Įsitikinau, kad pirmas purškimas augimo reguliatoriais ankstyvuose rapsų augimo tarpsniuose (4 lapeliai) yra pats efektyviausias. Veikliųjų medžiagų gavę rapsai iš karto „supranta“, kad jiems nebereikia kilti į viršų, augalai pradeda skleisti lapus arti dirvos paviršiaus. Jeigu pavėluoji, tai purkšk nors ir „arklinėmis“ normomis, vis tiek peraugusių augalų jau nebesukiši atgal į žemę“, - pasakoja ūkininkas.

Rudenį suformavus sveikus, stiprius, storu šaknies kakleliu, neištįsusius augalus padidiname tikimybę, kad jie peržiemos su minimaliais nuostoliais, o pavasarį startuos augti su maksimalia jėga. O tai užtikrina didžiausią galimą derlingumo potencialą.

 

Rekomenduojami video