Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Prekiauti galima ir taip - ūkininkų siūlomas daržovių rinkinys keliauja tiesiai į butą

Jauni klaipėdiškiai Damuliai, persikėlę į Laigių kaimą Endriejavo seniūnijoje, įkūrė daržininkystės ūkį ir savo produkciją tiesiai pateikia vartotojui. Smulkieji ūkininkai nenaudoja chemikalų, bet dar neturi ekologinio ūkio sertifikato. Savo užaugintų daržovių, uogų, vaisių krepšelius pristato gargždiškiams ir klaipėdiškiams. „Sulaukiame gerų atsiliepimų – tai skatina mūsų optimizmą“, – prisipažino Kristina Damulienė.


Ūkininkauti neplanavo
Iš didmiesčio į kaimą nusprendusi persikelti klaipėdiškių Damulių šeima neplanavo apsigyventi Laigių kaime, Endriejavo seniūnijoje, Klaipėdos rajone. Prieš 3 metus Kristina ir Aurimas Damuliai čia važiavo tik pasikalbėti su parduodamos sodybos šeimininkais, apžiūrėti aplinką. Už pusšimčio kilometrų esantį vienkiemį su pagrindiniu keliu jungęs žvyrkelis jų visai nesužavėjo. Bet daugiabučio gyventojus, pamačiusius erdvią sodybą, ją supančius kalvotus laukus, apakino laisvės pojūtis. Atrodė tiek visko daug, gražu, ramu – ir pasiliko. „Žmogus, gyvendamas miesto daugiabutyje, daug praranda“, – įsitikinusi K. Damulienė, su vyru ir sūnumis atsikrausčiusi į atokų kaimą.
Jauna šeima neplanavo ūkininkauti, bet nusipirkus sodybą su 4 hektarais žemės reikėjo kažką su ja daryti. Abu su vyru turėjo darbą uostamiestyje. Iš pradžių tik sau pasisodino daržovių . „Kaip kaime gyvendamas jų neužsiauginsi?“ – sunku suprasti Kristinai. Anksčiau Damuliai jų užsiaugindavo vienoje sodininkų bendrijoje.
Pasėjo ir pusę hektaro morkų, pasodino bulvių, kurias ketino parduoti dideliais kiekiais. Bet pradedantiems ūkininkams morkos menkai užderėjo – daug nestandartinių atidavė alpakų augintojams, kurie nuoširdžiai jiems dėkojo.

Savo produkciją – tiesiai vartotojui

Tačiau darže užaugintų daržovių šeima neįstengė suvalgyti – K. Damulienė pabandė iš jų suformuoti vartotojų stalui reikalingą daržovių krepšelį. Apie tai paskelbusi feisbuko paskyroje, sulaukė daug pageidaujančiųjų. „Mane apėmė azartas – buvo malonu juos aprūpinti savo sveikomis, nuoširdžiai užaugintomis daržovėmis“, – prisipažino ūkininkė.

Kas savaitę paruošdavo po 15 krepšelių, kuriuos pristatydavo gargždiškiams ir klaipėdiškiams. „Sukūriau puslapį, kad žmonės matytų, jog auginame be chemikalų, ravime rankomis. Tai pamatę, visi nori sveikai užaugintų daržovių, nes jas vertina. Tręšiame žolių, vištų mėšlo ir vandens raugu. Įdedame daug darbo – sieksime gauti ekologinio ūkio sertifikatą“, – dėstė Kristina.

Šiemet Damuliai daržoves augina 1,5 ha. Žaliuoja svogūnai, bulvės, kopūstai, česnakai, burokėliai, žirniai, taip pat prieskoninės žolelės. Neseniai pradėjo formuoti daržovių krepšelius klientams, nes tik atšilus jos suklestėjo. „Dabar dedu, ką turiu: krapus, ridikėlius, salotas, žirnius, morkas, burokėlius, braškes ir kita. Žmonės vertina mūsų produkciją, – džiaugėsi Kristina. – Vėliau prinoks pomidorai, užaugs agurkai, bulvės – krepšelis bus turtingesnis.“ Šiuo metu ūkininkų siūlomas daržovių rinkinys kainuoja 20 eurų. „Atsiperka, – patikino ūkininkė. – Mes viską apskaičiuojame, stebime rinką.“
Damuliai neslėpė, jog darbo daug, koją kiša žinių spragos – daržininko mėgėjo patirties neužtenka. „Visą žiemą lankėme seminarus, ieškojome literatūros apie daržininkystę. Bet kiek dar laiko praeis, kol išmoksime“, – kalbėjo Kristina.

Smulkieji ūkininkai turi įsigiję technikos, bet dar trūksta kai kurių padargų. Jie parengė projektą europinei paramai gauti ir sulaukė finansavimo žemės įdirbimo, ravėjimo padargams įsigyti. Šiomis dienomis Damuliai turėjo sulaukti pirmosios technikos.
Ūkyje dirba visa šeima: vadybininkės darbo atsisakiusi triūsia Kristina, jai padeda sūnūs Paulius ir Martynas, grįžęs iš darbo Klaipėdoje pluša vyras.

„Norime pragyventi iš ūkio, bet reikia daug darbo, investicijų“, – kalbėjo ūkininkai. Ūkininkauti, anot Aurimo, nėra paprasta, tačiau jie optimistiškai žvelgia į savo pasirinkimą. Žavi šių jaunų žmonių entuziazmas, pastangos užauginti sveikas, be chemikalų daržoves.


Virginija LAPIENĖ

Rekomenduojami video