Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Prancūzų ūkininkai stojo ginti kamembero sūrio

Prancūzijos ūkininkai, gaminantys tradicinius sūrius, tokius kaip garsusis Normandijos kamamberas, sukilo prieš stambiosios maisto pramonės planus leisti šio sūrio gamybai naudoti pasterizuotą pieną. Normandijoje šis sūris jau porą šimtmečių daromas tik iš žalio pieno ir yra saugomas kaip tradicinis konkrečios geografinės vietos produktas.

Vėsokas ir gana lietingas Prancūzijos šiaurėje esančios Normandijos klimatas nuo seno palankus auginti daug karvių, o jų riebus pienas labai tinka sūriams gaminti.  Vienas jų – garsusis kamamberas pavadintas pagal vietinį Kamambero kaimą.

Pagal vietos tradiciją šis minkštas sūris gaminamas iš nekaitinto pieno, nes, Normandijos ūkininkų nuomone, natūralios bakterijos pagerina skonį. Bet didžiosios maisto kompanijos norėtų, kad tam būtų galima naudoti ir pasterizuotą pieną – taip technologiškai būtų gerokai paprasčiau.

„Manau, jei bus leista naudoti pasterizuotą pieną, tai bus „geografinės kilmės“ sertifikato galas, nes iki 98-ių procentų kamambero sūrių bus gaminami iš pasterizuoto pieno ir taip prarasime ryšį su jo tikrąja kilmės vieta“, – teigė ūkio „Penki broliai“ bendrasavininkis Charles Breant.

Tikrojo kamambero gynėjai padarė tyrimą, pagal kurį tokius nepasterizuotus produktus vartojantys prancūzai yra sveikesni nei tie, kurie valgo daugiau pasterizuoto maisto.

Mūšis dėl tikrojo Normandijos kamambero prekės žeanklo išsaugojimo pasiekė ir Prancūzijos parlamentą. Ten Normandijos atstovas nunešė ir sudėjo į visų parlamentarų pašto dėžutes po sūrio indelį, beje, šis sūris turi gana stiprų kvapą.

„Niekas nepasakys, kad jo kvapas prastas. Visi sako, kad tai ir yra prancūziškas kvapas. Taigi atnešėme šiek tiek Prancūzijos kvapo. Kai atidarai dėžutę kamambero ir jo paragauji, supranti, kas yra Prancūzija“, – sakė Prancūzijos parlamento narys Richard Ramos.

Parlamentaro akciją gerai įvertino ir Prancūzijos žemės ūkio ministras, bet dideji gamintojai žarsto milijardus ir jie nori gaminti šį sūrį visame pasaulyje. Tarptautines kamambero problemas prancūzų ūkininkai sprendė ir per tradicinę sūrių dieną, pasikvietę kolegas iš užsienio. Jie pripažįsta, kad didžiosios maisto kompanijos tikrai sparčiai plečiasi naujose Azijos ir Lotynų Amerikos rinkose.

„Bet jos atsineša produktus, kurie nėra pačios auščiausios kokybės, kokia yra pas jus, todėl turime užtikrinti, kad vartotojai žinotų, jog yra geresnių sūrių – tam mums ir reikia jūsų – prancūzų, kad išlaikytumėte tradiciją, kol mes išaiškinisime visiems, kad yra geresnių sūrių už tuos, kuriuos perkate dabar“, – kalbėjo

JAV kultūrinių maisto tradicijų programos direktorius Carlos Yescas.

Siekdami susitarti su Normandijos sūrininkais, dideji maisto gamintojai siūlo keisti įsatymus taip, kad jie turėtų teisę rašyti ant savo pakuočių – „Tikrasis Normandijos kamamberas“, jei jis tikrai pagamintas iš nekaitinto pieno.

 

Saulius Masalskas

Rekomenduojami video