Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Praktikų patarimai ūkininkams – aukso vertės

Šiandien mokymasis visą gyvenimą ūkininkams ir žemės ūkio veiklos subjektams tapo būtinybe, kuri gali padėti gauti didesnes pajamas, rasti ir kritiškai vertinti viešai skelbiamą informaciją, bendrauti ar suteikti pagalbą kitiems. Vis dėlto Lietuvoje iki šiol nepavyksta pasiekti prieš 15 metų (2008 m.) Mokymosi visą gyvenimą užtikrinimo strategijoje užsibrėžto tikslo padidinti suaugusiųjų mokymosi visą gyvenimą rodiklį iki 15 proc. Eurostato duomenimis, Lietuvoje 2020 m. mokėsi vos 8 proc. suaugusiųjų (25–64 m.). Per dešimt metų šis rodiklis padidėjo vos 2,6 procentinio punkto, tuo tarpu Estijoje per šį laikotarpį besimokančių suaugusiųjų rodiklis padvigubėjo nuo 10,5 iki 20,2 proc.

Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) indėlis į žemdirbių ir kaimo gyventojų švietimą

ŽŪR nuo pat organizacijos atkūrimo (1991 m.) didelį dėmesį skyrė švietimui, visos ŽŪR organizacijos daug dirba mokant, tobulinant kompetencijas, organizuojant parodas, konferencijas šalies ir tarptautiniu mastu. Kad tai duoda teigiamų rezultatų – akivaizdu: aktyvėja asociacijų veikla, didesnis dėmesys skiriamas kokybei, ekonominiam gyvybingumui, inovacijoms, rizikos valdymui, patirčių sklaidai tarp šalies ir užsienio žemės ūkio veiklos subjektų.

Šiais metais ŽŪR užbaigė dar 2021 metų pabaigoje pradėtą programos „Žinių perdavimas ūkininkams“ pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų priemonę „Žinių perdavimas ir informavimo veikla“ veiklos sritį „Parama profesiniam mokymui ir įgūdžiams įgyti“, surengdama 202 mokymo kursų pagal 12 mokymo programų: Valdymo reikalavimų sritis; Gyvulininkystės sritis; Pieno ūkio efektyvumo didinimo ir klimato kaitos mažinimo veislininkystės pagalba; Augalininkystės sritis; Aplinkosaugos, ekologijos srities mokymo programos; Ekonomikos, apskaitos, kooperacijos srities mokymo programos. Planavome, kad  mokymuose dalyvaus iki 3 tūkst. žemės ūkio veiklos subjektų, tačiau dėl didelio mokymosi poreikio šis rodiklis buvo gerokai viršytas, nes mokymuose dalyvavo net 3 438 asmenys.

„Didelį dėmesį skyrėme žemdirbių ekonominės veiklos rezultatų gerinimui, veiklos įvairinimui, suteikiant jiems reikalingų žinių apie tausojančios aplinkos kūrimą, inovacijų diegimą, ūkininkų įgūdžius bei gebėjimus panaudojant prisitaikymui prie besikeičiančios technologinės ir verslo aplinkos, diegiant mokslo naujoves, siekiant sėkmingai įgyvendinti naujausius aplinkosaugos, biologinės įvairovės bei kraštovaizdžio išsaugojimo reikalavimus, saugaus maisto gamybos, kooperacijos naudos. Šiandien ypač aktualu skirti dėmesį tausojančiam aplinką ir diegiančiam inovacijas žemės ūkiui, kuris sukuria ekonominei, socialinei, gamtosaugos bei etnokultūrinei kaimo plėtrai palankią aplinką ir leidžia gerinti gyvenimo kokybę. Žemės ūkio veiklos subjektams svarbu ne tik suteikti naujausias žinias, bet ir pateikti jų svarbą bei aktualumą bei taikymo ūkyje praktiškai būtinybę. Ūkininkai patys pripažįsta, kad profesinių žinių stygius, informacijos ir įgūdžių stoka stabdo inovacijų diegimą ūkiuose. Be to, reikalinga suteikti žinių apie agroaplinkosauginius reikalavimus, vykdant sklaidą apie tokio ūkininkavimo naudą tiek pačiam ūkiui šiuo metu, tiek ir ateities kartoms. Todėl būtina mokyti ūkininkus ir kitus kaimo gyventojus sėkmingai ir nekenkiant aplinkai vystyti savo verslą, tokiu būdu užtikrinant kokybiškų produktų tiekimą vietos bei ES bendrajai rinkai“, – pažymi projekto vadovė, ŽŪR Kaimo plėtros ir informavimo skyriaus vyr. specialistė, projekto vadovė Irmina Kudarauskienė.

ŽŪR mokymų stiprioji pusė – lektoriai yra praktikai

Galime tik pasidžiaugti, kad per 32-ejus nepriklausomos Lietuvos metus ūkininkai savo darbu, užsispyrimu ir nuolatiniu tobulėjimu pasiekė puikių rezultatų: išvystė ūkius, suformavo gyvulių bandas, susivienijo į šakines ir profesines asociacijas, išvystė tarptautinį bendradarbiavimą, dalyvauja keitimosi gerais pavyzdžiais programose šalies ir užsienio mastu, ne tik dalyvauja, bet ir patys organizuoja įvairias parodas, konferencijas, kvalifikacijos tobulinimo kursus.

Žemės ūkio rūmuose susibūrusios pažangios organizacijos, kurios skiria didelį dėmesį švietimui ir informavimui – organizuojamos lauko dienos, seminarai, tarptautinės konferencijos, atviri ūkiai, patirties dalijimosi renginiai, gyvulių parodos ir aukcionai ir kt., todėl organizacijos savo nariams perduoda naujausius technologinius sprendimus, inovacijas.  

ŽŪR didžiuojasi aktyviais ir mokymosi visą gyvenimą procesuose dalyvaujančiais nariais bei lektoriais, kurie ne tik yra asociacijų lyderiai, bet ne vienas turi mokslų daktaro kvalifikaciją, vadovauja projektinei veiklai, o svarbiausia – vysto savo ūkius, todėl jų patarimai – aukso vertės. Negalime nepaminėti tokių lektorių praktikų kaip dr. Edita Karbauskienė, dr. Laura Masilionytė, dr. Edvardas Gedgaudas, Viktorija Švedienė, Vilma Živatkauskienė, Juozas Jankauskas, Ramūnas Stonkus, Sigutis Jundulas, Gitana Šimkienė ir kt.

Nors 2021 m. pradėtą projektą šiais metais užbaigėme, tačiau jau kviečiame ūkininkus į mokymus pagal naują projektą. Siekiame, kad mokymosi procesas nenutrūktų ir kiekvienas norintis ne tik galėtų dalyvauti mokymuose, bet ir nusistatyti savo mokymosi poreikius, o tuo pačiu dalyvauti mokymosi visą gyvenimą procese.


Rekomenduojami video