Ūkininką pavadinę „žmogumi orkestru“ neprašausite. Jo darbe reikia ne tik agronominių, bet ir vadybinių, veterinarinių žinių. Deja, visko gerai išmanyti neįmanoma. Sau užsikrovus visą darbų naštą, viena ar kita ūkio šaka vis tiek nukenčia. Dėl to, norint pagerinti ūkio rezultatus, neapsieinama be profesionalų pagalbos. Juk gerai žinoma – pasirūpinti tinkama prevencija daug lengviau nei gesinti įsiliepsnojusį gaisrą.
Kasdien tiek smulkius, tiek stambius ūkius visoje Lietuvoje konsultuojantys UAB „Respublikinis veterinarijos aprūpinimo centras“ (RVAC) specialistai užtikrina – kokybiškų veterinarinių paslaugų poreikis sparčiai auga. Gyvulininkystės specialistai į ūkius dažniau kviečiami ne ligoms gydyti, bet bandos sveikatingumui ir produktyvumui užtikrinti.
Pokyčiai dar labiau sustiprino
Tai, kad kyla paklausa kokybiškoms veterinarijos gydytojų paslaugoms, rodo visoje Lietuvoje didėjantis ūkių, besinaudojančių RVAC paslaugomis, ratas. Pritraukti naujų klientų pavyko gerokai išplėtus prekių krepšelį, į rinką įvedus naujų, inovatyvių produktų, pasiūlius daugiau paslaugų. Nors pernai veterinarinių paslaugų ir prekybos rinka smuko, RVAC direktorius Robertas Stoškus patikina, kad jiems 2020-ieji buvo itin sėkmingi. Praėjusiais metais įmonė pelnė sertifikatą „Stipriausi Lietuvoje 2020–2021“, suteikiamą finansiškai patikimoms Lietuvos įmonėms, joms atsidėkojant už indėlį į šalies ekonomikos plėtrą bei sąžiningą verslo kultūrą. RVAC pelnė ir kitą prestižinį įvertinimą – A+ sertifikatą, rodantį, kad bendrovė yra A klasės lyderė savo veiklos sektoriuje Baltijos šalyse.
Siekis tęsti sėkmingą verslo plėtrą, išlaikant lyderės poziciją rinkoje, padiktavo ir svarbius sprendimus. „Obelių grupei“ priklausantis RVAC ir kita jai priklausanti bendrovė „Vetfarmas“ apsisprendė išsigryninti funkcijas. Praėjusį pavasarį RVAC nusprendė specializuotis tik galvijų ūkiuose ir perleido savo naminių gyvūnų skyrių „Vetfarmui“. Šį rugsėjį, norėdami dar labiau sustiprinti pozicijas gyvulininkystės sektoriuje, RVAC iš „Vetfarmo“ perėmė agrosektoriaus padalinį, o kartu ir jo produktų krepšelį bei tiekėjų tinklą.
„Praėjusį pavasarį nusprendėme atsisakyti dirbti su naminiais augintiniais. Supratome, kad didžiausia mūsų stiprybė – darbas su galvijais. Dėl to įvyko savotiški mainai – naminių gyvūnėlių skyrių perleidome „Vetfarmui“, o iš jų perėmėme agrosektoriaus padalinį.
Šiandien mūsų kolektyvas pasipildė 9 nariais, kurie po mokymų sėkmingai įsiliejo į komandą. Didesnės komandos privalumas yra tas, kad daugiau narių tarpusavyje keičiasi naudinga informacija bei patirtimi, galime daryti konsiliumus. Dabar pavyks išspręsti praktiškai visus ūkių, žemės ūkio bendrovių klausimus. Matome dvi pagrindines įmonių veiklų apsikeitimo naudas: RVAC išaugino kvalifikuotų konsultantų komandą bei padvigubino prekių asortimentą“, – dalinasi RVAC direktorius, patenkintas aiškiai išgrynintomis įmonių veiklos kryptimis.
Konsultuoja mažus ir didelius ūkius
Praktiškai visuose Lietuvos regionuose susiduriama su ta pačia problema – veterinarijos gydytojų kaimuose mažėja, naujai ruošiami specialistai didžiąja dalimi siekia tapti miesto veterinarinių klinikų specialistais. Vadinasi, aukštos kvalifikacijos specialistų poreikis ūkiuose ne tik neslūgsta, bet ir auga.
„Ūkininkams siūlome ne priemones gaisrams gesinti, o gerą signalizaciją, t. y. profilaktiką. Mums labai svarbus tarpusavio pasitikėjimas. Ūkininkai mūsų specialistams patiki netgi prisijungimo slaptažodžius prie pieno tyrimų svetainės, bandos valdymo bei kitų ūkyje esančių programų. Stebime kokybinius parametrus, ir jei matome, kad bent vienas rodiklis netenkina, iškart skambiname bei atvykstame į vietą apžiūrėti bandą, kas ne taip. Visi mūsų konsultantai turi veterinarinį arba gyvulininkystės technologijų išsilavinimą, todėl ne spėliojame, o sprendimą pritaikome atsižvelgiant į laboratorinius tyrimus. Įmonės klientams konsultacija ir atvykimas nieko nekainuoja, o jei matome, kad reikia išsamesnės analizės, prašome padengti tik laboratorinių tyrimų išlaidas. Bandome būti partneriais ir ūkininkus užvesti ant teisingo kelio. Nesiekiame turėti daugybės klientų, juk ūkininkaujant svarbus ilgalaikis bendradarbiavimas ir bendro tikslo siekimas“, – pabrėžia RVAC direktorius.
Kitais metais įmonė žada nesustoti ir toliau vykdyti plėtrą. Planuose – klinikinių skyrių bei veterinarinių paslaugų plėtra, svarstoma steigti ir specializuotas laboratorijas, kuriose ūkininkai galėtų patogiai atlikti pašarų bei kraujo tyrimus.
Jis džiaugiasi, jog šiandieną RVAC komandoje yra net 15 gyvulininkystės specialistų, gebančių konsultuoti, atlikti tyrimus, ištirti pašarus, parinkti geriausiai ūkių poreikius atitinkančius produktus. Specialistai dirba visoje Lietuvoje, net 19 jų – kasdien tiesiogiai ūkiuose. Specializuotiems ūkiams labai svarbios ir specifinės žinios, todėl RVAC taip pat turi specializuotus ekspertus, besigilinančius į vieną sritį, tarkime, pašarų raciono sudarymą arba mėsinių galvijų penėjimo ar atjunkymo problematiką.
Sustiprino paslaugų paketą
Pernai RVAC dar labiau sustiprino teikiamų paslaugų paketą, tapęs biodujų energetikos projektus vystančios bendrovės „Tvari energija“ partneriu. Pastaroji iš ūkininkų surenka galvijų gaišenas, kurios keliauja į biojėgaines. RVAC specialistų darbas šiame procese itin reikšmingas. Kad galvijų gaišenos būtų sėkmingai utilizuojamos, vyresniems kaip keturių metų galvijams būtina atlikti spongiforminės encefalopatijos (kitaip – kempinligės) tyrimą. „Šis tyrimas labai svarbus ir anksčiau trūko specialistų, galinčių aptarnauti ūkius visoje Lietuvoje. Įsivaizduokite, jei viena karvė nugaišta Varėnos, o kita – Kretingos krašte. Sunku sukontroliuoti visą procesą – vienam žmogui važinėti nepatogu. Dėl to kiekviename regione turime veterinarijos gydytojus, kurie pasirūpina mėginių paėmimu ir saugojimu“, – naują įmonės paslaugą pristato R.Stoškus.
Dar viena svarbi RVAC veiklos sritis – prekyba galvijams, avims, ožkoms, kiaulėms skirtais įsagais bei mikroschemomis arkliams ir naminiams gyvūnėliams. Būtent šioje sferoje RVAC išlaiko lyderio poziciją, užimdamas apie 70 proc. rinkos. „Nesvarbu, kiek ūkis turi gyvulių, mes į kiekvieną užsakymą žiūrime individualiai. Jeigu gyvulys pametą įsagą, mes nesunkiai jį pagaminame naujai. Lazeriu išgraviruojame unikalų identifikacinį numerį ir jį siunčiame į ūkį“, – tiek smulkių, tiek stambių ūkių gyvulių ženklinimo klausimus nesunkiai išspręsti gali RVAC komanda.
Pasikeitė požiūris
Anot R.Stoškaus, pastaraisiais metais labai sparčiai kito pačių ūkininkų požiūris į naująsias technologijas, tyrimus ir gyvulių produktyvumą. Anksčiau ūkininkams pakako bazinių žinių galvijų virškinimo bei mitybos raciono klausimais, o šiandieną norint išgauti kuo didesnį produktyvumą to nebeužtenka. Ūkininkai patys aktyviau ieško informacijos ir su specialistais tariasi svarbiais gyvulių mitybos raciono klausimais, pavyzdžiui, dėl mikrobinio galvijų virškinimo, pradėti vertinti probiotikai, prebiotikai, fitobiotikai. „Anksčiau tik numodavo ranka, esą karvėms to nereikia. Dabar poreikis tik auga, tikiu, augs ir toliau. Ūkininkai investuoja į išmaniąsias technologijas, pavyzdžiui, bandos valdymo sistemas. Pagal gautus duomenis aiškiai matome, ko ir kokiems gyvuliams trūksta, todėl racioną papildyti kur kas lengviau. Savaime aišku, kad tai gerina ne tik gyvulio produktyvumą, bet ir sveikatingumą“, – įsitikinęs RVAC vadovas.
Planuose – daugiau tyrimų ūkiuose
Kitais metais įmonė žada nesustoti ir toliau vykdyti plėtrą. Planuose – klinikinių skyrių bei veterinarinių paslaugų plėtra, svarstoma steigti ir specializuotas laboratorijas, kuriose ūkininkai galėtų patogiai atlikti pašarų bei kraujo tyrimus. Taip pat stiprinti technologinę bazę, bus įsigyjamos termokameros, kurios padės lengviau nustatyti, ar nekaista pašarai, kontroliuoti pašarų kokybę. „Diegiame daug naujovių, į Lietuvą atvežėme nemažai naujų produktų. Žinome, kad konkurentai mus seka ir greitai ima siūlyti panašius produktus. Tai savotiškas mūsų darbo įvertinimas, nes į mus yra lygiuojamasi. Labai atsakingai žiūrime į kiekvieną klientą, nesvarbu, kiek jis turi galvijų. Norime jiems atvežti pažangiausius sprendimus, kurie ūkiuose pasitarnaus geriausiai. Planuojame daugiau veterinarinių procedūrų atlikti tiesiai ūkiuose. Veterinarijos gydytojų kaimuose mažėja, tačiau ūkininkams kuo toliau, tuo labiau reikės kokybiškų paslaugų. Visai netolimoje ateityje planuojame dar labiau sustiprinti veterinarijos gydytojų komandą. Neabejoju, kad dirbant veterinarijos srityje svarbiausias ilgalaikis bendradarbiavimas ir pasitikėjimas. Ūkininkai neša didžiulę atsakomybę už savo verslą. Dėl to kvalifikuotų specialistų pagalba, teikiant įvairiapuses konsultacijas, kuo toliau, tuo labiau užims reikšmingą vietą užtikrinant ne tik gyvulių sveikatingumą, bet ir produktyvumą“, – reziumuoja RVAC direktorius R.Stoškus.