Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Paukščių gripas plinta Europoje: fiksuojami nauji židiniai ir šalia Lietuvos

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad labai patogeniško paukščių gripo viruso židinių sparčiai daugėja visame Europos žemyne. Europos komisijos Gyvūnų sveikatos informacinių pranešimų sistema pastarąjį mėnesį Europoje užfiksavo mažiausiai 17 naujų atvejų tarp naminių paukščių Danijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose, Italijoje, Kosove, Vokietijoje, Estijoje ir Lenkijoje.

Dažniausiai aptinkama H5N1 paukščių gripo atmainos atvejų, patvirtinti ir keli H5N8 potipiai.

Daugiausia užsikrėtusių paukščių gripo H5N1 atmaina aptinkama laukiniuose paukščiuose. Spalį patvirtinti 39 atvejai labai patogeniško paukščių gripo, kuris pasižymi labai dideliu daugelio rūšių naminių paukščių gaištamumu, Vokietijoje, Olandijoje, Suomijoje, Švedijoje, Estijoje, Ukrainoje. Viruso plitimas tarp laukinių paukščių ir užkrato pernešimas į naminių paukščių laikymo vietas kelia didelį nerimą ne tik šalyse, kuriose virusas nustatytas, bet ir kitoms Europos valstybėms, nes užkrato pernešimas su laukiniais paukščiais yra vienas iš dažniausiai nustatytų šio viruso plitimo kelių.

Lapkričio 3 d. Lenkijoje, Mazowieckie regione, patvirtinti 2 labai patogeniško paukščių gripo H5N1 potipio protrūkiai mėsinių kalakutų ūkiuose. Viename ūkyje buvo laikoma per 60 tūkst. paukščių, kitame – daugiau kaip 80 tūkst. kalakutų. Patvirtinus virusą, nedelsiant imtasi visų kontrolės priemonių ir aplink židinius nustatytos apsaugos ir stebėsenos zonos, o visi paukščiai bus saugiai sunaikinti. Ūkyje atliekamas valymas ir dezinfekcija. 

Spalio mėn. Italijoje, Veronos apylinkėse, nustatyti 6 labai patogeniško paukščių gripo protrūkiai, iš viso šiuose paukščių gripo viruso (H5N1) paveiktuose ūkiuose sunaikinta daugiau kaip 126 tūkst. paukščių, kad virusas neišplistų į aplinkinius ūkius.

Tuo tarpu Olandijoje patvirtinti 2 labai patogeniško paukščių gripo (H5N1) židiniai ūkiuose, kur buvo auginama per 140 tūkst. paukščių. Aplink ligos židinius nustatytos 3 ir 10 km būtinosios apribojimų zonos, o visi paukščiai saugiai sunaikinti. Veterinarijos specialistai atlieka epizootinius tyrimus, aiškinasi, kaip užkratas galėjo patekti į ūkius.

VMVT atkreipia dėmesį, kad paukščių gripo viruso nustatymas ankstyvoje stadijoje tarp laukinių paukščių gali padėti apsaugoti naminių paukščių ūkius nuo didesnių protrūkių ir išvengti masinio paukščių gaišinimo bei dėl to patiriamų didelių ekonominių nuostolių. Todėl aptikus nugaišusį laukinį vandens paukštį ar kilus net menkiausiam įtarimui, kad laikomi naminiai paukščiai serga (tapo apatiški, nustojo lesti, gerti, atsirado pamėlynavimų barzdelių, skiauterių srityse, patinimų kaklo ar galvos srityje) arba staiga nugaišo, stabdant ligos plitimą, apie tai reikia kuo skubiau pranešti artimiausiam teritoriniam VMVT padaliniui arba nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403.

2020–2021 m. paukščių gripo sezonu, kuris įprastai prasideda spalio mėnesį ir trunka iki rugsėjo pabaigos, dažniausiai nustatytas ir didžiausią žalą paukštininkystės ūkiams padarė labai patogeniškas paukščių gripo H5N8 potipis.

Rekomenduojami video