Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Paukščių gripas braunasi į Pamarį, miške – maišas negyvų vištų

Paukščių gripui artinantis prie Šilutės rajono, Rudynų miške buvo aptiktas šiurpus radinys – negyvas triušis ir maišas su nugaišusiomis vištomis.

Valstybinės maisto ir veterinarijos (VMVT) Šilutės skyriaus pareigūnai negyvus paukščius surinko ir mėginius išsiuntė tyrimams dėl paukščių gripo. Jie prašo atsiliepti žmones, žinančius daugiau apie šį kraupų atsikratymą negyvais gyvūnais.

Lyg bėdų būtų dar maža, į Pamario kraštą artinasi paukščių gripas. Ištirta, kad Klaipėdos rajone kelios nugaišusios gulbės buvo užsikrėtusios paukščių gripu.

Prašo atsiliepti žinančius daugiau

Praėjusį savaitgalį, iškritus pirmajam sniegui, visi suskubo į gamtą pasidžiaugti žiema. Tačiau ne visiems nuotaika po tokių iškylų ir išliko tokia pat pakili, kokia buvo joms ruošiantis. Ir kurgi išliks, jei vaikščiodamas miške rasi maišą negyvų vištų ir kitų gyvūnų?..
„Šiandien buvau nemaloniai nustebintas radiniu Rudynų miške – nužudytas katinas, aplinkui kelios vištos negyvos, o šalia maiše dar pilna negyvų vištų. Kas darosi, žmonės?“ – populiarioje Šilutės feisbuko grupėje rašė šilutiškis.

Šis atvejis buvo paviešintas socialiniame tinkle, taip pat apie jį pranešta VMVT. Šios tarnybos Šilutės skyriaus vedėjas – valstybinis veterinarijos gydytojas Vytautas Jasaitis pasakojo, kad į nurodytą vietą nuvykę specialistai tikrai rado 11 negyvų broilerių ir vieną vištą, taip pat negyvą triušį.

Vištų gaišenos buvo surinktos, paimti mėginiai ir išsiųsti į Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) laboratoriją ištirti dėl paukščių gripo. O kol vyksta tyrimas, VMVT pareigūnai prašo ir gyventojų pagalbos: jeigu kas matėte ar žinote, kas taip galėjo pasielgti, prašome informuoti VMVT Klaipėdos departamento Šilutės skyrių telefonais, kurie nurodyti straipsnio pabaigoje.

„Šilutės naujienos“ primena, kad panašus atvejis 2016 m. buvo užfiksuotas ir Traksėdžių pamiškėje. Tuomet miške vaikščiojęs žmogus rado 5 nugaišusias vištas, jos taip pat buvo tirtos dėl paukščių gripo.

Šias vištų gaišenas vėliau surinkę veterinarijos specialistai išsiuntė jas ištirti dėl paukščių gripo.

Gulbėms Klaipėdos r. nustatytas paukščių gripas

VMVT Šilutės skyrius praneša naminių paukščių laikytojams, kad sausio 8 d. NMVRVI atliktais tyrimais nustatyta, kad Klaipėdos ir Raseinių rajonuose rastos nugaišusios 4 gulbės nebylės buvo užsikrėtusios A tipo paukščių gripo H5 atmaina.

Atlikus išsamesnius tyrimus, trijų paukščių gaišenose nustatytas didelio patogeniškumo (H5N8 potipio) virusas. Šio potipio paukščių gripo atvejis pirmą kartą mūsų šalyje patvirtintas ir naminių paukščių ūkyje, kur savo reikmėms laikyti 27 naminiai paukščiai (vištos, kalakutai, žąsys ir antys).
„Didėja pavojus paukščių gripui patekti į Pamario kraštą“, – sunerimęs VMVT Šilutės skyriaus vedėjas V. Jasaitis.

Didelio patogeniškumo paukščių gripas naminių paukščių laikymo vietose 2020 m. nustatytas 16 Europos šalių. Daugiausiai protrūkių kilo: Vengrijoje (273), Lenkijoje (51), Prancūzijoje (35), Vokietijoje (29) ir Jungtinėje Karalystėje (15). Kitose šalyse fiksuoti pavieniai šios paukščių gripo atmainos atvejai: Olandijoje, Bulgarijoje ir Ukrainoje – po 9, Slovakijoje – 3, Danijoje, Švedijoje, Čekijoje ir Rumunijoje – po 2, Belgijoje, Airijoje ir Kroatijoje – po vieną.

Svarbu laikytis saugos reikalavimų

Esant paukščių gripo grėsmei, V. Jasaitis paukščių laikytojams primena, kad naminius paukščius galima išleisti tik į iš visų pusių aptvertas teritorijas, nesusisiekiančias su natūraliais ar dirbtiniais vandens telkiniais.

Be to, jie negali būti girdomi paviršinių vandens telkinių vandeniu, naminių paukščių girdyklos ir pašaras turi būti laikomi po stogu arba paukščių laikymo patalpose, kad nebūtų pasiekiami laukiniams paukščiams, kurie yra pagrindiniai viruso platintojai.

Laikytojai, pastebėję padidėjusį naminių paukščių gaišimą, netipinę laikomų paukščių elgseną – jiems nustojus lesti, gerti, pasireiškus apatijai, atsiradus barzdelių ar kitokių odos pakitimų, apie tai skubiai turi pranešti veterinarijos gydytojams, VMVT Šilutės skyriui telefonais (8 441) 62286, 62285 arba nemokamu, visą parą veikiančiu telefono numeriu 8 800 40 403.

Rekomenduojami video