Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija suteikė Lietuvai pasiutlige neužkrėstos šalies deklaraciją

Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija įvertino Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pateiktą informaciją ir Lietuvos pažangą bei paskelbė šalies, neužkrėstos pasiutlige, deklaraciją. Tai reiškia, kad Lietuva bus patrauklesnė keliautojams su gyvūnais, eksportuotojams ir importuotojams, nes pasiutligės rizika labai maža. Šis svarbus pasiekimas parodo ir VMVT bei Lietuvos sugebėjimus su ES pagalba valdyti šią labai pavojingą užkrečiamąją ligą.

„Lietuvoje pasiutligė laukiniams gyvūnams nebuvo nustatyta nuo 2018 metų, o naminiams paskutinį kartą buvo nustatyta 2013 metais. To pavyko pasiekti VMVT sistemingai vykdant pasiutligės likvidavimo programą. Dar 2005 m. pasiutligės atvejų buvo net 1652. Daugiausia liga buvo išplitusi tarp laukinių gyvūnų. Iki 2006 m. ligos prevencijai profilaktiškai vakcinuoti tik naminiai gyvūnai augintiniai, o galvijai ir kiti gyvūnai skiepyti tik ligos židiniuose. Pradėjus vykdyti ilgalaikę pasiutligės likvidavimo programą, iš orlaivių visoje šalyje du kartus per metus mėtant oralinę vakciną prieš pasiutligę, teigiami rezultatai buvo stebimi jau po poros metų – 2007 m. pasiutligės atvejų užregistruota net tris kartus mažiau nei 2005 metais“, – konstatuoja VMVT direktorius Mantas Staškevičius

Pasak vadovo, sumažėjusi rizika gyvūnams augintiniams arba ūkiniams gyvūnams užsikrėsti nuo laukinių, o taip pat mažesnė rizika gyvūnų apkandžiotiems žmonėms – vieni iš svarbių efektyvių ligos kontrolės rodiklių. VMVT primena, kad ligos nepaiso sienų – pasiutligė nustatoma kaimyninėje Lenkijoje ir Baltarusijoje, o gyvūnų laikytojai turi prisiminti savo pareigą reguliariai skiepyti auginamus gyvūnus nuo šios pavojingos ligos, nes tik taikant aktyvias prevencijos priemones pasiutligės galima išvengti.

Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija teigiamai įvertino reguliariai VMVT rengiamus pasitarimus su privačiais veterinarijos gydytojais ir medžiotojais, kuriuose analizuojama informacija apie susirgimų situaciją Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse. Čia taip pat aptariami kasmetiniai ligų stebėjimo planai ir būtinosios apsaugos nuo pasiutligės priemonės – ne tik gyvūnų augintinių, bet ir laukinių gyvūnų oralinė vakcinacija. 

Ataskaitas apie pasiutligės situaciją šalyje organizacijai teikia valstybinės institucijos. Jose apžvelgiami septynerių pastarųjų metų duomenys apie pasiutligės atvejus visoje šalies teritorijoje. Paskutinį kartą savikontrolės ataskaitą Lietuva pateikė 2015 metais, tačiau tais pačiais metais užfiksavus vieną pasiutligės atvejį, deklaracija buvo panaikinta. Pernai pakartotinai pateikus duomenis, Pasaulio gyvūnų organizacija Lietuvai sugrąžino laisvos nuo pasiutligės šalies statusą.

Rekomenduojami video