Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Parama daržovių sektoriui tik imituojama?

Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) narė Lietuvos daržovių augintojų asociacija (LDAA) rugpjūčio 6 d. Jokūbonių kaime (Šakių r.), kur veikia gerą įvaizdį turintis žemės ūkio kooperatyvas „Suvalkijos daržovės“, surengė visuotinį narių ataskaitinį susirinkimą, o kartu suorganizavo lauko dieną, pasidalijo patirtimi. Tai buvo ir gera vieta, ir dar geresnė proga šios organizacijos direktorei Zofijai Cironkienei įteikti aukščiausią ŽŪR apdovanojimą „Už nuopelnus žemdirbių savivaldai ir kaimo plėtrai“.

Už nuopelnus žemdirbių savivaldai

Pandemija sujaukė įprastinius ŽŪR narės LDAA planus – nepavyko, kaip buvo įprasta, metų pradžioje organizuoti visuotinio narių ataskaitinio susirinkimo. Tačiau jis surengtas sulaukus pandemijos atoslūgio. Asociacijos nariai dar prieš susirinkimą turėjo galimybių išsamiau panagrinėti iš anksto el. paštu pateiktas LDAA 2020 m. valdybos, administracijos veiklos ir finansinę ataskaitas. LDAA dirbo ekonomiškai – šių metų sausio 1 d. sąskaitoje buvo per 127 tūkst. Eur. Susirinkimo metu ataskaitos ir buvo patvirtintos.

LDAA direktorė Z.Cironkienė pateikė pranešimą, kuriame apžvelgė 2021 m. daržovių sektoriaus aktualijas, pokyčius bei prognozes. Pranešimą išklausė ne tik LDAA nariai, bet ir LR ŽŪR vicepirmininkas Algis Baravykas, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, viceministras Paulius Lukševičius, Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis.

LR ŽŪR vicepirmininkas A.Baravykas atliko svarbią ir visiems daržovių augintojams malonią misiją, t. y. ilgametei LDAA direktorei Z.Cironkienei įteikė aukščiausią Lietuvos žemdirbių savivaldos apdovanojimą – LR ŽŪR ordiną.

„Išgyvename daug globalinių iššūkių, pradedant klimato kaita ir baigiant pandemija. Tačiau gyvenimas nesustoja vietoje. Turime priimti racionalius sprendimus, nesielgti vadovaudamiesi tik emocijomis. Tokios patikimos strategijos ir laikosi ŽŪR, kurių narė yra ir LDAA. ŽŪR labai džiaugiasi, kad organizacijos taryboje yra jūsų direktorė Z.Cironkienė. Ji principingai gina daržovių augintojų interesus, tačiau puikiai supranta, kad sprendimai turi būti derinami su kolegomis iš kitų žemės ūkio sektorių. Z.Cironkienė pasižymi tuo, kad jos pasiūlymai yra kompetentingi, o argumentai ne emociniai, bet labai konkretūs“, – sakė A.Baravykas.

ŽŪR vicepirmininkas priminė, kad ŽŪR ordinas skiriamas tik labai pasižymėjusiems asmenims, kandidatūras atidžiai vertina ŽŪR prezidiumas.

Oficialiai ŽŪR ordinas įteiktas LDAA direktorei Z.Cironkienei už nuopelnus žemdirbių savivaldai ir kaimo plėtrai. Šiam vertinimui plojimais pritarė Z.Cironkienės kolegos. Apdovanotoji Z.Cironkienė sakė, kad šis apdovanojimas yra ne tik jos, bet visų LDAA narių veiklos įvertinimas.

Daržovių plotai mažėja

Diskusijoje dėl Vyriausybės ir kitų valstybės institucijų politikos daržininkystės sektoriaus atžvilgiu dalyvavo ir žemės ūkio ministras bei viceministras.

Kibirkštį diskusijai įskėlė LDAA direktorė Z.Cironkienė: „Matome, kad parama daržovių sektoriui tik imituojama. Norai lyg ir geri, tačiau iš tikrųjų labiau remiami ne daržovių augintojai, o ūkininkai, auginantys žirnius bei pupas, statantys grūdų saugyklas.“

Apmaudu dėl salotų – valstybė galėtų aprūpinti vidaus rinką salotomis, deja, tikėtina, kad šią vasarą vartotojai pirks įvežtines.

Deklaruoti bulvių plotai sumažėjo beveik 11 proc. (1 187 ha). Be to, 2,6 proc. (144 ha) sumažėjo daržovių plotai. Z.Cironkienė pabrėžė, kad nesąžiningi asmenys deklaruoja daržovių plotus dėl susietųjų išmokų, siekia gauti dyzelino sumažintu akcizu bei dėl galimybės gauti papildomus balus norint dalyvauti įvairiose paramos programose. Dar sumažėjo morkų (63 ha) bei salotų (28 ha) plotai. Apmaudu dėl salotų – valstybė galėtų aprūpinti vidaus rinką salotomis, deja, tikėtina, kad šią vasarą vartotojai pirks įvežtines.

Be to, sumažėjo krapų bei juodųjų ridikų plotai. Išaugo moliūgų plotai, tačiau vidaus rinkoje jų dar neužteks.

Žemės ūkio ministras K.Navickas paaiškino pasikeitimus kai kuriose paramos schemose, paragino taupyti keičiant energijos šaltinius, atsisakant iškastinio kuro ir kt. priemonių, imantis investicijų, mažinančių klimato kaitą – tam bus skirta 30–60 mln. Eur.

„Rengiame 2023–2027 m. finansavimo planus ir galiu patikinti, kad daržininkystė išliks prioritetine šaka“, – žadėjo ministras.

Viceministras P.Lukševičius sakė, kad daržovių sektorius per dvejus metus gaus beveik du kartus daugiau paramos nei per visą 2017–2020 m. laikotarpį. Viceministras paragino racionaliai pasinaudoti būsima parama, pavyzdžiui, investuoti į laistymo sistemų įrengimą.

LDAA narys Vidmantas Kvedaras iš esmės patvirtino, kad neturint lietinimo sistemų daržovių auginimo imtis neverta.

„Tačiau problema – vandens šaltinis. Leiskime ūkininkams naudoti vandenį iš užtvankų. Gal būtų galima leisti ūkininkams pildyti savo talpyklas pavasario metu iš patvinusių upių?“ – ragino ir klausė V.Kvedaras.

Viceministras P.Lukševičius pažadėjo šiuos pasiūlymus nagrinėti pasitelkiant Aplinkos ministerijos atstovus. Ministras paragino LDAA narius pateikti naudojamų užtvankų sąrašus.

Parengta pagal ŽŪR

Rekomenduojami video