Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
„Panevėžio veislininkystė“ vėl kviečia į parodą Algirdiškyje

Veislininkystė Lietuvoje turi senas tradicijas, kurias reikia puoselėti. Viena iš svarbių veislininkystės grandinių, kur galima parodyti veislininkystės ir gyvulininkystės pasiekimus, pademonstruoti produktyviausius bei gražiausius ūkininkų ir bendrovių išpuoselėtus įvairių veislių gyvulius bei paukščius, pasidalinti gerąja patirtimi – tai bendrovės „Panevėžio veislininkystė“ bazėje Algirdiškio kaime (Panevėžio r.) rengiamos veislinių gyvūnų parodos. Šiemet „Veislinių gyvūnų paroda Algirdiškis 2021“, kurios rėmėjas yra Žemės ūkio ministerija, vyks rugsėjo 10–11 dienomis. Į klausimus apie parodą atsako UAB „Panevėžio veislininkystė“ direktorius Nerijus Gricius.

Jūsų vadovaujamos bendrovės organizuojama paroda jau tapusi tradicinė, pelniusi pripažinimą ir populiarumą. Kokie šiųmetės parodos Algirdiškyje svarbiausi tikslai?

Didžiausias dėmesys – selekcinei veiklai, genetikos gerinimui, kad ūkininkai turėtų kuo daugiau galimybių kurti didesnę pridėtinę vertę. Norime skatinti veislinių, kuo aukštesnės genetinės vertės gyvūnų auginimą, veisimą, gerinti ūkių bandų produktyvumą. Todėl ir pagrindinis parodos tikslas – supažindinti su mūsų veislininkystės pasiekimais. Tokios parodos padeda eiti į priekį, nes ūkininkams tai gera proga pamatyti geriausius veislinius gyvulius, paukščius ir palyginti juos su auginamais savame ūkyje. Paroda supažindins su veislininkystės sektoriaus pažanga bei naujovėmis. Ūkininkams labai svarbu neatitrūkti nuo naujovių, nes parodoje pristatomos veislininkystės naujovės padeda rasti sprendimus, kaip išsilaikyti rinkoje.

Paroda taip pat siekiame stiprinti regioninį bendradarbiavimą, padidinti augintojų ir veisėjų žinomumą, padėti ūkininkams užmegzti ryšius su potencialiais pirkėjais.

Į ką jūs, parodos organizatoriai, orientavotės, kam skirta paroda?

Ir profesionalams, ir visuomenei. Visų pirma, paroda skirta veislininkystės specialistams, žemdirbių savivaldos organizacijų nariams, tvarkantiems gyvūnų kilmės knygas, ūkininkams, bendrovėms. Parodoje dalyvaus gyvulininkystės asociacijos, pripažintos veislininkystės institucijos, veislinių gyvūnų augintojai, gyvulininkystės ir veislininkystės šakas atstovaujančios valstybės, mokslo ir mokymo institucijos bei įmonės, teikiančios paslaugas žemės ūkio ir gyvulininkystės sektoriui.

Kita vertus, paroda skirta ir plačiajai visuomenei, jaunimui – būsimiesiems gyvulininkystės specialistams. Dalis tokių parodos lankytojų tampa jaunaisiais ūkininkais. Mūsų parodas itin pamėgo panevėžiečių šeimos, bet ne tik jos – iš įvairių Lietuvos vietovių pasigrožėti įvairių veislių ūkiniais gyvūnais bei supažindinti su jais savo atžalas atvyksta net ir nieko bendro su žemės ūkiu neturinčios šeimos. Mūsų parodą paprastai aplanko daug ekskursijų iš mokyklų ir darželių. Tikimės jų sulaukti ir šiemet. Vaikams, ypač miestiečiams, labai įdomu iš arti pamatyti gyvulius, paukščius, triušius. Be to, vaikams bus organizuojamos specialios, edukacinės programos, įvairūs užsiėmimai, atrakcijos. Visi norintys galės sužinoti, kaip prižiūrėti ir auginti gyvūnus. Kviečiame į parodą atvykti su šeimomis. Joje tikrai bus ką veikti visiems šeimos nariams. Visas parodos lankymas yra nemokamas.

Tad galima sakyti, kad paroda skirta įvairiai publikai – nuo vaiko iki ūkininko, profesionalo, specialisto, mokslininko.

Ką pasiūlysite parodos lankytojams? Ką jie galės pamatyti per dvi dienas?

Parodos dalyviai ir svečiai galės susipažinti su žemės ūkiui ir gyvulininkystei skirtos produkcijos naujovėmis: žemės ūkio technika, pašarų ruošimo technika, melžimo įranga, veterinariniais preparatais, ūkio reikmenimis, paslaugas teikiančiomis įmonėmis. Parodysime, ką turime geriausia: nuo vertingiausių įvairių veislių gyvūnų iki mokslo inovacijų, konsultacinės veiklos, augintojų ir eksportuotojų, veisėjų ir paslaugų teikėjų gyvos patirties.

N.Gricius: „Buvo abejojančių, svarstančių, ar dalyvauti parodoje, tačiau net ir tokiomis sąlygomis gyvūnų bus eksponuojama netgi daugiau nei ankstesniais metais. Kai kurie sektoriai net konkuravo dėl vietos.“

Ūkininkams paprastai būna įdomios ir naudingos mokslininkų, veislininkystės specialistų, verslo atstovų konsultacijos. Seminaruose, diskusijose bus dalijamasi patirtimi, mezgami kontaktai. Parodoje bus vietos ir dalykiškoms veislininkystės profesionalų diskusijoms, ir spalvingiems reginiams.

Ekspozicija bus įrengta tiek lauke, tiek fermose. Kaip ir kasmet, bus daug įvairių gyvūnų – pradedant paukščiais, triušiais, avimis, ožkomis, baigiant pieniniais ir mėsiniais galvijais, žirgais ar egzotiškosiomis alpakomis. Bus eksponuojami geriausi Lietuvos augintojų išauginti gyvūnai.

Paroda tradicinė, vyksta jau daug metų. Ar šiųmetė paroda kuo nors išskirtinė?

Parodos rengimas vyko koronaviruso pandemijos akivaizdoje. Buvo abejojančių, svarstančių, ar dalyvauti parodoje, tačiau net ir tokiomis sąlygomis gyvūnų bus eksponuojama netgi daugiau nei ankstesniais metais. Kai kurie sektoriai net konkuravo dėl vietos. Buvo itin daug paukščių augintojų, norinčių pademonstruoti geriausius eksponatus iš savo ūkių, kad net sunku visus paukščius sutalpinti.

Didelė parodos dalis vyks lauko paviljonuose, atvirose erdvėse, todėl lankytojams bus tikrai saugu.

Parodos programoje numatytas ir aukcionas?

Šeštadienį, rugsėjo 11 d., darysime mėsinių galvijų aukcioną. Pabandysime parduoti kelis bulius. Mūsų bazė tokiems aukcionams yra pritaikyta. Esame ir anksčiau rengę aukcionus, tik bėda, kad lietuviškas galvijas dar nėra toks populiarus kaip užsienietiškas. Sakyčiau, jog vertėtų rinktis lietuvišką genetiką, turime sveikus, gerus galvijus, taip išvengtume ir ligų įvairovės.

Mėsinių galvijų potencialas yra, nes valstybė skatina veislinių galvijų įsigijimą. Dabar daug ūkininkų stengiasi savo galvijus parduoti patys. Reikia tikėtis, kad ateityje didžioji dalis veislinių gyvūnų bus parduodama per aukcionus.

Parodos organizavimas – tai ir šviečiamoji bendrovės veikla?

„Panevėžio veislininkystė“ iš veislinių gyvūnų parodos organizavimo finansinės naudos neturi, pelno negauna, bet vienas mūsų strateginių tikslų – nauda visuomenei. Todėl paroda Algirdiškyje – tai ne tik veislininkystės forumas, ji atlieka švietėjišką, mokomąją, socialinę funkciją.

Prieš penkerius metus į įmonės bazę buvo investuota valstybės lėšų, rekonstruoti pastatai, pritaikyti gyvūnų parodai, todėl stengiamės kuo sėkmingiau ir produktyviau išnaudoti bendrovės galimybes. Beveik du dešimtmečius organizuojama paroda gausėja, tampa lankomesnė. Tikimės gausiai lankytojų sulaukti ir šiųmetėje parodoje.

Rekomenduojami video