Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Palygino automobilių stabdžių galimybes

Praėjusią savaitę visi „Lietuvos metų automobilio 2020“ rinkimuose dalyvaujantys automobiliai persikėlė į Druskininkus, o ekspertai iš Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) nuo pat aušros iki sutemų greitėjo, stabdė ir imitavo avarines situacijas uždarame kelyje šalia Grūto, kad objektyvai išmatuotų automobilių stabdymo savybes.

Veikia labai skirtingai

Jau ne pirmus metus VGTU mokslininkai specialia įranga vertina automobilių greitėjimo ir stabdymo ypatybes, jų autonominio avarinio stabdymo sistemas.

Specialiai bandymams buvo užtvertas kelias nuo Grūto iki Viečiūnų, kur čia visą dieną mokslininkai kartu su komisijos nariais bandė automobilių dinamines ypatybes ir autonomines avarinio stabdymo sistemas.

Pastarosios buvo bandomos pagal „Euro NCAP“ standartus: 30 km/val. greičiu važiuojantis automobilis privalėjo pats sustoti prieš kelyje esančią kliūtį. Toli gražu ne visi modeliai įveikė šią gan paprastą užduotį.

Po bandymų buvo padaryta išvada, kad visus bandytus automobilius galima suskirstyti į tris kategorijas.

Pirmoji – tie automobiliai, kurių autonominio ekstremalaus stabdymo sistemos veikia puikiai ir jie sustoja. Antrajai priklauso tie automobiliai, kurie absoliučiai nereaguoja į kliūtį kelyje, nors sistemą turi. Visuose bandomuose modeliuose visos saugos sistemos buvo įjungtos, tačiau jie neatpažino kliūties.

„Trečioji kategorija – tai tie, kurie pamatė kliūtį, perspėjo apie ją, netgi pradėjo stabdyti, bet paskutinę sekundę, tikriausiai pamatę, kad vairuotojas nereaguoja, atleisdavo stabdžius ir rėždavosi į kliūtį. Tokių „avarijų“ padariau beveik 10“, – įspūdžius pasakojo Egidijus Babelis, rinkimų komisijos narys.

Jis išskyrė „Audi“ modelius, kurie viską atliko pavyzdingai, taip pat ir „Range Rover Evoque“, sustojusį rekordiniu 2,3 metro atstumu nuo kliūties. Jį bei VGTU mokslininkus taip pat nustebino ir „Toyota Camry“, kuris apie kliūtį įspėjo itin anksti, anksti pradėjo stabdyti ir sustojo švelniai, ramiai, palikdamas saugų atstumą iki priekyje esančios kliūties.

VGTU mokslininkai matavo laiką, kaip anksti sistema perspėja apie priekyje esančią kliūtį, kaip anksti pradeda stabdyti, kaip stipriai stabdo ir kokiu atstumu mašina sustoja nuo kliūties.

Matavo prietaisais

Kitoje, tiesiausioje kelio atkarpoje kitas rinkimų komisijos narys Renaldas Gabartas kartu su VGTU mokslininkais bandė automobilių dinamines savybes: tiek pagreitį, tiek stabdymą.

VGTU atstovai automobilių dinamiką matavo itin tiksliomis GPS priemonėmis, o stabdymą vertino jo lėtėjimo pagreičiu metrais per sekundę kvadratu kirtus per stabdžio pedalą važiuojant 100 km/val. greičiu. Blogai stabdančių automobilių šiais laikais nebėra, tačiau galutiniai rezultatai vis tik skyrėsi.

„Akivaizdu, kad pats stabdymo efektyvumas nepriklausomai nuo automobilio dydžio ir svorio yra pakankamai artimas. Daugelio automobilių stabdymo lėtėjimo pagreitis siekė tarp 8,5 iki 9,5 metrų per sekundę kvadratu. O tai reiškia, kad tokiu stabdymu pakimbi ant diržo, tavo žandai nutįsta iki vairaračio ir pusryčių turinys pakyla į viršų“, – pasakoja R.Gabartas.

Svarbu ne tik stabdžiai

Kita vertus, stabdymo efektyvumas nėra vienintelis kriterijus šiuose bandymuose. Svarbu ir stabdymo pojūtis ir netgi saugos diržų įtempimas.

„Džiugu, kad šiemet nebuvo nė vieno automobilio, kurio diržų įtempimo sistemos neveiktų. Kai prieš porą metų pradėjome daryti šiuos testus, buvo tokių mašinų, su kuriomis rimtai užstabdžius vos per langą neiškritome, nors segėjome saugos diržus. O dabar visos mašinos su tuo susidorojo gerai. Nustebino „Volvo S60“, kurio diržai prie sėdynės pritraukė taip, kad kvapą tik po kelių sekundžių atleido“, – toliau bandymų subtilybes pasakojo R.Gabartas.

Komisijos narys sako, kad juos kartu su VGTU specialistu nustebino du rėminės konstrukcijos visureigiai. Tai „Ford Ranger Raptor“ ir „Jeep Wrangler“. Nors tai sunkūs, minkšti automobiliai skirti bekelei, apauti ant asfalto ne itin kibiomis purvui skirtomis padangomis, sukniubę ant priekio, jie vis vien stodavo gerai ir saugiai.

Visi bandymų rezultatai bus paskelbti po „Metų automobilio“ finalinio vakaro lapkričio 29 dieną.

 

Rekomenduojami video