Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pakeistas leistinas vario kiekis gyvūnų pašaruose

Varis – itin svarbus mikroelementas gyvūnų fiziologijoje. Tačiau jo perteklius, pašalintas iš gyvūno organizmo, patenka į dirvožemį bei vandenį ir juose kaupiasi. Vario naudojimas gyvulininkystėje ES griežtai reglamentuojamas, nustatytas didžiausias leidžiamas vario kiekis visaverčiuose gyvūnų pašaruose, vykdoma pašarų kontrolė. Dėl didžiausio leidžiamo vario kiekio pašaruose ES neseniai priėmė naujus teisės aktus, kuriuose yra pakeitimų – kai kurių gyvūnų rūšims patvirtintas naujas didžiausias leidžiamas vario kiekis, gyvūnai kitaip skirstomi pagal amžiaus grupes ar rūšis.

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai (NMVRVI) primena, kad, taikant naujus reikalavimus, pašarų gamintojai ir ūkiai, gaminantys pašarus savo reikmėms, turėtų peržiūrėti gaminamų pašarų sudėtį, jog pašaruose nebūtų viršytas didžiausias leidžiamas vario kiekis. Varis yra esminis mikroelementas, gyvybiškai svarbus gyvūnų fiziologijoje, pvz., vaisiaus augimui ir ankstyvam postnataliniam vystymuisi, hemoglobino sintezei, jungiamojo audinio brendimui, nervų funkcijai ir kaulų vystymuisi bei uždegiminiams procesams. Varis dalyvauja įvairiuose biocheminiuose gyvūnų organizmo apykaitos procesuose, pvz., fermentų reakcijose, hormonų gamyboje.

Vario trūkumas organizme sukelia įvairių simptomų, tokių kaip augimo slopinimą, anemiją, naujagimių ataksiją, širdies ir kraujagyslių sutrikimus, depigmentaciją, kai kurių vidaus organų svorio sumažėjimą, sumažėjusią reprodukciją ir kt. Naminiams gyvūnams vario trūkumas pasireiškia ganėtinai retai, tačiau medžiagų apykaitos procese varis konkuruoja su kitais mikroelementais, tokiais kaip cinkas ir geležis, dėl to vario perteklius stuburiniams gyvūnams gali sukelti viduriavimą, sutrikdyti kvėpavimą, širdies ir kepenų darbą, sukelti anemiją.

Naudojant vario junginius kaip pašarų priedus, varis neišvengiamai patenka į aplinką. Perteklinis šio mikroelemento kiekis pasišalina iš gyvūnų organizmo kartu su virškinimo trakto turiniu ir tręšiant mėšlu laukus patenka į dirvožemį bei vandenį ir juose kaupiasi. Todėl vario naudojimas gyvulininkystėje yra griežtai reglamentuojamas.

ES variui yra nustatytas didžiausias leidžiamas kiekis visaverčiuose gyvūnų pašaruose. Pagal galiojančius reikalavimus didžiausias vario kiekis visaverčiuose pašaruose yra toks: paršeliams žindukliams ir paršeliams nuo nujunkymo iki 4 savaičių po nujunkymo yra 150 mg/kg, paršeliams nuo 5-tos iki 8-tos savaitės po nujunkymo – 100 mg/kg, paršavedėms ir penimoms kiaulės – 25 mg/kg, veršeliams, kurie dar neatrajoja – 15 mg/kg, kitiems galvijams – 30 mg/kg, avims – 15 mg/kg, ožkoms – 35 mg/kg, vėžiagyviams – 50 mg/kg, kitiems gyvūnams – 25 mg/kg.

Aukščiau išvardinti didžiausi leidžiami vario kiekiai pašaruose įsigaliojo nuo 2018 m. rugpjūčio 14 d. Svarbu pažymėti, kad prieš tai didžiausi leidžiami vario kiekiai buvo reglamentuojami paršeliams iki 12 savaičių. Nuo 2018 m. rugpjūčio 14 d. nustatytos naujos amžiaus grupės ir vario kiekis reglamentuojamas paršeliams nuo nujunkymo iki 4-ių savaičių po nujunkymo ir paršeliams nuo 5 iki 8-tos savaitės po nujunkymo. Norma galvijams (išskyrus dar neatrajojančius veršelius) sumažėjo nuo 35 mg/kg iki 30 mg/kg.

Naujame reglamente taip pat atsirado nauja grupė – ožkos, kurios ankščiau buvo priskiriamos prie kitų gyvūnų. Pašarų gamintojai ir ūkiai, kurie gamina pašarus savo reikmėms, turėtų peržiūrėti gaminamų pašarų sudėtį, kad pašaruose nebūtų viršytas didžiausias leidžiamas vario kiekis.

Pereinant prie pakitusio reglamentavimo, NMVRVI specialistai pastebi, kad teisiniuose pakeitimuose buvo numatytos pereinamojo laikotarpio priemonės. Šios priemonės numato, kad anksčiau galioję didžiausi leidžiami vario kiekiai dar gali būti taikomi:

  • premiksams, kurie pagaminti ir paženklinti iki 2019 m. vasario 13 d. laikantis taisyklių, taikytų iki 2018 m. rugpjūčio 13 d.;
  • pašarinėms žaliavoms ir kombinuotiesiems pašarams, kurių sudėtyje yra vario ir kurie buvo pagaminti ir paženklinti iki 2019 m. rugpjūčio 13 d., laikantis taisyklių, taikytų iki 2018 m. rugpjūčio 13 d., jei jie skirti maistiniams gyvūnams;
  • pašarinėms žaliavoms ir kombinuotiesiems pašarams, kurių sudėtyje yra vario ir kurie buvo pagaminti ir paženklinti iki 2020 m. rugpjūčio 13 d., laikantis taisyklių, taikytų iki 2018 m. rugpjūčio 13 d., jei jie skirti nemaistiniams gyvūnams.

Naujų reikalavimų dėl didžiausio leidžiamo vario kiekio pašaruose bus privaloma laikytis:

  • nuo 2019 m. vasario 14 d. gaminant premiksus;
  • nuo 2019 m. rugpjūčio 14 d. gaminant pašarą, skirtą maistiniams gyvūnams;
  • nuo 2020 m. rugpjūčio 14 d. gaminant pašarą, skirtą nemaistiniams gyvūnams.

VL

Rekomenduojami video