Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Padėtas taškas dėl cukrinių runkelių supirkimo kainos

Po ilgų derybų cukrinių runkelių augintojai pasiekė savo – su AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ vadovais pagaliau pavyko suderėti palankią derliaus supirkimo kainą. Pernai vidutinė bazinė cukrinių runkelių kaina buvo 26,5 Eur už toną, šįmet ji šoktelėjo iki 40 Eur. Tad didelė tikimybė, kad cukrinių runkelių laukų Lietuvoje dar turėtų būti ir kitais metais. 

Nuostolių bus

Šakių krašto cukrinių runkelių augintojai šįmet mato, kaip į drėgmės perteklių reaguoja cukriniai runkeliai. Nors šie šakniavaisiai labai mėgsta vandenį, dėl įmirkusių dirvų problemų apstu.

„Vandens visiems augalams reikia. Augalininkystės ūkiuose jis yra pagrindų pagrindas, bet ir jo turi būti su saiku. Ten, kur dėl vandens pertekliaus runkelių laukuose susikaupė balos, runkeliai nugelto ir iš jų nieko nebus. Nuostolių dėl to tikrai patirsime, cukrinių runkelių derlius bus mažesnis. Kai lietingi orai, labiau augalus puolė ligos, greičiau stiebėsi žolės. Šios išlaidos vėl „sueina“ į žemdirbio kišenę“, – skaičiuodamas jas ir užsimindamas, kad runkeliai reikalauja ypač daug priežiūros, VL sakė Šakių rajono ūkininkas, žemės ūkio kooperatyvo (ŽŪK) „Sūduvos cukriniai runkeliai“ vadovas Juozas Valaitis.

Ūkininkas džiaugėsi tuo, kad, pardavus naujojo derliaus rapsus, pagaliau į ūkius atkeliavo pirmosios apyvartinės lėšos. Nors kaina ir nukrito iki 200 Eur už rapsų toną, anot J.Valaičio, gavus pinigų ūkininkų gyvenimas šiek tiek lengvesnis – galima pirkti, ko reikia, ir už tai sumokėti. Jis priminė, kad cukrinių runkelių nuėmimo darbai nusitęs į vėlų rudenį, kaip ir atsiskaitymas už parduotą derlių – į „gilią“ žiemą.

Kitas ūkininkų rūpestis – ar dirvos dar suspės pradžiūti iki runkelių nuėmimo pradžios. Blogi keliai, kai runkelius reikia išgabenti, jų augintojams prilygsta dantų skausmui. 

Kitas ūkininkų rūpestis – ar dirvos dar suspės pradžiūti iki runkelių nuėmimo pradžios. Anot J.Valaičio, blogi keliai, kai runkelius reikia išgabenti, jų augintojams prilygsta dantų skausmui. „Mūsų keliai yra blogos būklės. Jeigu juos „patrombuoji“ veždamas runkelius, prasideda pykčiai su aplinkiniais kaimynais ir žemių naudotojais. Tai didelė rykštė. Prieš keletą metų Vokietijoje matėme, kad ten beveik į visus laukus padaryti betonuoti keliai ir žemdirbiai su derliumi įvažiuoja ir išvažiuoja be jokių problemų. Betono plokštės sutiestos, ar jas paskui nusiveža, kitur perkelia, nežinau, bet tai labai palengvina darbus. Pas mus išvažiuojant iš laukų lūžta technika, gadinasi žemės struktūra“, – dėl lietingo periodo susirūpinęs J.Valaitis.

Apsisprendimo metas

ŽŪK vadovas VL pasakojo, kad dabar visos ūkininkų pajėgos sutelktos į tai, kad būtų užbaigta javapjūtė. Dauguma jau kviečius baigia kulti. Dar buvo Šakių krašte pjaunančių ir rapsus. „Ir tada suksime visas mintis link cukrinių runkelių. Ši savaitė mums paskutinė apsispręsti. Jau laikas bus sėti žieminius rapsus. Į buvusius kviečių plotus – „kvietyną“ sėjame dabar žieminius rapsus arba pavasarį – cukrinius runkelius. Ar pasiliksime pavasariui tą žemę, lems besibaigiančios derybos su perdirbėjais“, – sakė J.Valaitis.

Šakių rajono Degutinės kaimo ūkininkas ir ŽŪK „Sūduvos cukriniai runkeliai“ vadovas J.Valaitis VL aiškino, kad dėl runkelių supirkimo kainų Kėdainių cukraus fabrike tarp perdirbėjų ir augintojų derybos vyko ilgai. Buvo sukviesti visų ŽŪK pirmininkai. „Pjauname kviečius ir mums jau reikia galvoti, ką po jų šioje žemėje sėsime. Sutarę, jeigu nesulygsime su perdirbėjais dėl mums palankios cukrinių runkelių kainos, sėsime žieminius rapsus, o jeigu sutarsime, sodinsime pavasarį ten cukrinius runkelius“, – apie užtrukusias derybas sakė cukrinių runkelių augintojų atstovas iš Zanavykijos.

Ūkininko J.Valaičio pastebėjimu, derybose jam tenka dalyvauti 20 metų ir jos visada sunkios, perdirbėjų atstovai turi savo argumentus, o augintojai – savo poziciją. „Anksčiau cukrinių runkelių kainą „rišdavome“ prie kviečių kainos, bet šis siūlymas jiems šįmet nepatiko. Derybose jau yra šiek tiek pakilusi supirkimo kaina ir dar žadama pora eurų padidinti. Pamažu iš lėto šie dalykai jau sprendžiasi“, – situaciją dėl apmokėjimo už naujojo derliaus saldžiąsias šaknis prieš baigiant derybas su perdirbėjais komentavo cukrinių runkelių augintojų atstovas.

Ūkininkas pats iš savo ūkio Degutinės kaime runkelius pristato į abu Lietuvoje veikiančius cukraus fabrikus. Paklaustas, kokios sąlygos šįmet bus Marijampolės cukraus fabrike, J.Valaitis sakė, kad negali nieko konkretaus pasakyti, bet nori tikėti, kad ir marijampoliečiai žiūrės, kaip ūkininkai susitaria Kėdainiuose. Iš ilgametės patirties jis žino, kad Marijampolės cukraus fabriko savininkai pagal tai koreguoja supirkimo kainas. Augintojai šįmet atkakliai siekė, kad supirkimo kainos jiems padengtų išaugusias auginimo išlaidas.

Derlingesni nei pernai

Pasak AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktoriaus Sauliaus Mozerio, cukriniai runkeliai laukuose kol kas yra geri, išskyrus tose vietose, kur drenažo sistemos blogai veikia, ten dalis runkelių stovi vandenyje, tačiau, lyginant su visais auginamais plotais, tokių nėra daug. „Šiaip cukrinis runkelis labai mėgsta drėgmę. Jis gali įsisavinti labai daug drėgmės, jeigu ji ateina tolygiai. Bet šių metų liūtys drėgmės runkeliams atneša jau šiek tiek ir per daug. Dėl to šakniavaisiams yra sunkiau augti“, – lietaus poveikį cukrinių runkelių augimui komentavo S.Mozeris.

Perdirbėjų atstovo teigimu, žvelgiant plačiau situacija yra valdoma, jie ėmė mėginius iš skirtingų  laukų ir ištyrus rezultatai nudžiugino. Tyrimai parodė, kad šiųmetis cukrinių runkelių derlius Lietuvoje galės būti kur kas geresnis negu 2021 m. S.Mozeris mano, kad tam pagelbėjo ir drėgmė.

S.Mozerio pastebėjimu, cukriniams runkeliams drėgmė yra labai gerai, bet nukenčia tie laukai, kuriuose prastai veikia drenažo sistemos. Jeigu gerai nenudrenuoja laukų, anot jo, toje vietoje tiesiog stovi vanduo. „Šiaip cukrinis runkelis gali augti šlapioje dirvoje ir jam nieko neatsitiks, tik tada, jeigu jis mirksta, plaukia kaip ryžiai, tada jau blogai“, – juokaudamas pasakojo AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius.

S.Mozeris paaiškino, kad lietus runkelių cukringumui didelės įtakos nedaro, nes nuo to tiesiog labiau auga runkelio masė, lapija, šaknynas. O cukringumas, pasak pašnekovo, daug priklauso nuo saulės šviesos laiko. „Šįmet saulės būta daugiau negu vidurkis, tikrai jos užteko. Jeigu tik sąlygos palankios, per rugsėjį–spalį gali sukaupti nemažai cukraus, nes rudenį cukriniai runkeliai dar papildomai gali užaugti apie 30 proc. Tad vis dar yra rezervas“, – apie derlingumą kalbėjo vadovas.

S.Mozeris teigė, kad šįmet, kaip ir kasmet, pavyzdžiai buvo imami iš daugiau kaip 20 laukų. Pernai rugpjūčio pradžioje ar net prieš 5 metus fiksuotus skaičius jis gali palyginti su šių metų gautais rezultatais. Matyti, kad šįmet laukuose yra apie 10–15 proc. geresnis derlius nei tuo pačiu metu pernai, ir tai perdirbėjus džiugina. 

S.Mozeris viliasi, kad iki derliaus nuėmimo pradžios dar suspės pradžiūti ir įmirkusios dirvos, tada technika galės nuimti saldžiąsias šaknis be didesnio vargo. Jis pataria iš anksto dėl įmirkusių laukų augintojams nesibaiminti, nes laiko tam yra.

„Jeigu lis ne ištisai, iš patirties žinome, kad dirvos pradžiūsta maždaug per 3–5 dienas ir jokių didelių bėdų per darbymetį cukrinių runkelių laukuose nebūna. Net labai dažnai pasitaiko, kad vasara lietinga, o ruduo, atvirkščiai, sausas, o jei vasara sausa, ruduo – labai lietingas. Mums dar likęs didžiulis laiko rezervas. Tikimės, kad situacija pasikeis“, – saulėto ir sauso šiųmečio rudens tikisi S.Mozeris.

Priklauso nuo gamtos

Tadas Baliutavičius, „AUGA group“ vykdantysis direktorius

Savo ūkiuose taikome septynerių metų sėjomainą, be to, auginame ligoms atsparesnes ekologinių cukrinių runkelių veisles. Didelių plotų pažeidimų, ligų kol kas nepastebime, nors kai kuriuose pavieniuose plotuose matyti pasikeitusi runkelių lapų spalva – tai lėmė drėgmės perteklius birželį–liepą, tuomet silpnus augalus puola ligos.

Pirmoji vasaros pusė nestokojo drėgmės, todėl dėl išmirkusios dirvos dalyje ūkių plotų cukriniai runkeliai auga kiek lėčiau. Tačiau kaip tai atsilieps runkelių cukringumui, sunku pasakyti. Iki derliaus nuėmimo dar turime mėnesį laiko, tikimės šiltų ir sausų orų. Jeigu nesulauksime intensyvaus lietaus artimuoju periodu, dirvos pradžius ir derliaus nuėmimo darbai turėtų vykti sklandžiai. 

Ligoms plisti sąlygos palankios

Dr. Zita Brazienė, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto (LAMMC ŽI) Rumokų bandymų stoties vadovė

Šios vasaros orai ūkininkų tikrai nelepina. Dažnos ir stiprios liūtys padarė nemažai žalos ne tik javų, bet ir runkelių pasėliams. Kuo liūtys pakenkia runkeliams?

1. Stiprus ir gausus lietus išplauna iš dirvožemio lengvai tirpstančias vandenyje maisto medžiagas: mineralinį azotą, sierą. Jei išplautų tik į gilesnius dirvožemio sluoksnius, cukriniams runkeliams nebūtų didelė problema, jų šaknys prasiskverbia giliai į dirvožemį. Tačiau po liūčių didžioji dalis maisto medžiagų patenka į požeminius vandenis ir su jais į upes ir upelius.

2. Dirvožemio struktūros pablogėjimas ir šaknų užmirkimas. Kol runkeliai maži, jų lapai nedengia tarpuvagių, lieka atviras dirvožemis. Atvirą dirvožemį liūtys suplaka, suardo jo struktūrą, o esant lauko nuolydžiui dalis dirvožemio ir nuplaunama. Suplaktame užmirkusiame dirvožemyje augalų šaknų vystymuisi trūksta oro, šaknys negali normaliai funkcionuoti. Cukriniai runkeliai labai jautrūs dirvožemio užmirkimui. Šįmet runkelių laukuose matyti nemažai užmirkusių plotų. Be to, tokiuose dirvožemiuose greičiau vystosi įvairūs puviniai. Šiais metais šakniavaisių puviniai pastebėti labai anksti, birželio pabaigoje. Puvinius gali sukelti įvairūs grybai (Fusarium spp., Phoma betae, Rhizoctonia solani ir kt.) ar bakterijos (Actinomycetes). Deja, veiksmingos cheminės apsaugos nuo šakniavaisių puvinių nėra. Yra tik profilaktinės: sėjomaina, dirvožemio struktūros gerinimas, optimalus dirvožemio pH. Šaknų puviniai ne tik sumažins derlių, bet ir pablogins šakniavaisių kokybę. Puvinio pažeisti runkeliai blogiau laikosi kaupuose. Tai ypač aktualu tiems augintojams, kurių runkelių vežimo grafikas gruodį–sausį.

Šiuo metu labai svarbu stebėti, kad cukrinių runkelių nepažeistų grybinės lapų ligos. Sąlygos tam tinkamos: šilti, drėgni orai. Vėsios ir ilgėjančios rugpjūčio naktys palankios gausiai rasai susidaryti. Padidėjusi, ilgai besilaikanti drėgmė ant runkelių lapų palanki ligoms plisti, ypač miltligei.

Rekomenduojami video