Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Obuolių kainas diktuos Lenkija: Lietuvoje auksinio derliaus nebus

Šiemet auksinio obuolių derliaus nebus. Dalis šalies obuolių augintojų dėl ekstremalių orų jį užaugino menkesnį. Dėl karštos vasaros visai nebuvo vasarinių obuolių arba jie tiesiog išbyrėjo. Bet ne pas visus jau tokia prasta padėtis. Ankstyvus rudeninius obuolius pradėjęs skinti Panevėžio Dembavos medelynas bent savo raudonšonių derliumi nesiskundžia.

Po Dembavos medelyno sodą, Panevėžio rajone jau pabiro pirmieji obuolių skynėjai. Prasideda ankstyvas lietuviškas rudeninių obuolių derlius. Obuoliautojai čia darbuosis iki pat spalio pabaigos, kol bus išskinti visi sunokę obuoliai. „Šiandien pirma diena, labai laukiau, galvojau užsidirbsiu nors kiek pinigų. Labai smagu, labai gera diena pasitaikė“, – sako skynėja Gitana.

Pirmomis dienomis sode darbuojasi motyvuota darbo jėga, medelyno šeimininkas pažadėjo neblogą per 30 eurų dienos uždarbį. Tiesa, kasmet susirasti atsakingus sezoninius darbininkus darosi vis sunkiau. Vargti pas ūkininkus jaunimas nenori, lenkti nugaros nebesutinka ir vyresni.

„32 eurai, sakė, tai manau, kad taip ir bus. Dienos uždarbis. Du mėnesius sakė galėsim dirbti ir labai džiaugiuosi tuo“, – tęsia moteris. „Pasikvietėm 17 žmonių, atėjo 7, nors žadėjo visi 17 ateiti, tai kol kas dirbam ne pilnu pajėgumu, bet kadangi tai yra ne pirmi metai, mes to jau tikėjomės, tai žinom ,kaip kompensuoti. Užsirašę turim 50 žmonių. tai jeigu ateis bent 20, būsim labai patenkinti“, – pasakoja medelyno šeimininkas Gytis Kuliešius.

Bendrovė šiemet bent jau obuolių gausumu nesiskundžia. Šiuo metu skinamų obuolių derlius užderėjo geras, gražūs ant šakų pūpso ir vėlyvesnių veislių desertiniai obuoliai.

Sodininkas iš hektaro tikisi priskinti apie 30 tonų obuolių. „Pas mus geras derlius, obuoliai dideli jau, dabar matosi, kad yra dideli. Ir daug obuolių. Buvo rizikos, kad galėjo iškristi obuoliai, neužaugti, bet tos rizikos nėra. Šiuo metu viskas yra labai gerai“, – tikina G. Kuliešius.

Tačiau Velžio seniūnijoje keliasdešimties hektarų obuolių ir kriaušių sodą turinčio ūkininko Pauliaus Speičio nuotaikos ne tokios džiugios. Šių metų permainingi orai jo lietuviškų obuolių derliui pakenkė: „Šitą auksį skinsim apie rugsėjo pradžią. Jis jau baigia prinokti. Sakau, buvo ir krušos.“ Sodininkas pas save obelyne prognozuoja trečdaliu mažesnį obuolių skynimą.

„Akivaizdžiai matosi, kad derlius bus mažesnis. Vienas medis gausiau aplipęs obuoliais, kitas tik pavieniai kabo, tai čia to šalto ilgo pavasario pasekmė. Ir dar drėgna bei vėsu buvo per žydėjimą, tai bitės mažiau skraidė“, – sako P. Speičys. Šią vasarą ypatingai prastas ir vasarinis desertinių obuolių derlius. Stojęs karštis obuoliams neleido užaugti, dauguma jų tiesiog byrėjo nuo šakų.

  „Jie nespėjo užaugti dėl tos sausros. Kadangi rugpjūčio mėnesį normaliau palijo, tai dalis buvo neimamų arba labai smulkių, arba tiesiog jie deformavosi, krito. Tai vasarinių obuolių tikrai buvo nedaug“, – kalba jis. Pasak augintojų lietuviškų obuolių rinkoje bus, bet kainas diktuos didžioji kaimynė Lenkija. Kadangi lietuviški obuoliai paklausūs tikimąsi bent už pirmuosius gauti šiek tiek brangiau.

„Kadangi jie negali išvežt tos didelės dalies į Rusiją, kaip galėdavo iki to Krymo karo, čia labai ta kaina, nu kažkiek lietuviškų yra didesnė, bet vis tiek į nugarą kvėpuoja lenkai su savais obuoliais. Jei pats stovi prie prekystalio ir parduodi, tai gera kaina, bet jeigu tokia kaina prekybos centre, tai sodininkas gauna geriausiu atveju pusę tos kainos“, – teigia P. Speičys. Įsibėgėjus rudeniui obuolių kainos gali kilti, jei pas daugelį augintojų raudonšonių derlius bus mažesnis.

Rekomenduojami video