Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nuo paukščių gripo krito du gandrai Šiaulių bei Kelmės rajonuose

Šiaulių ir Kelmės rajonuose rasti du nugaišę gandrai, kuriuos ištyrus paaiškėjo, kad juos pražudė labai patogeniškas, šiuo metu Europoje cirkuliuojantis paukščių gripas H5N1. Nors atvejai, kai paukščių gripu užsikrečia gandrai Lietuvoje, nėra labai dažni, Europoje 2021–2022 m. paukščių gripo sezonu jų nustatyta 45. Pagrindiniai šio viruso platintojai gamtoje yra laukiniai vandens paukščiai – gulbės nebylės, pilkosios žąsys, baltaskruostės ir kanadinės berniklės, paprastieji suopiai, sidabriniams kirai ir kiti.

„Du gandrai, kuriems balandžio 22 d. patvirtintas paukščių gripas, buvo rasti Žaidžiūnų kaime, Šiaulių rajone, kitas – Kelmės rajone esančiame Maironių kaime. Tai jau 4 ir 5 labai patogeniško paukščių gripo atvejai, kurie Lietuvoje šiemet patvirtinami laukiniams paukščiams. Siekiant efektyviai suvaldyti pavienius ligos atvejų taškus, paukščių gaišenų radimo vietos paženklintos, o apie patvirtintus atvejus informuoti šalia esantys paukščių ūkiai, medžiotojai bei vietos savivaldybės“, – komentuoja Vilija Grigaliūnienė, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus patarėja.

10-ies km spinduliu aplink Šiaulių rajono teritorijoje rastą laukinio paukščio gaišimo vietą komercinių paukščių ūkių nėra. Tuo tarpu Kelmės rajone artimiausias naminių paukščių ūkis nutolęs maždaug 1,5 km, jame šiuo metu laikoma apie 2 tūkst. vištų dedeklių. Ūkio savininkui apie nustatytą atvejį pranešta nedelsiant. Visus mūsų šalyje nustatomus paukščių gripo viruso atvejus VMVT fiksuoja interaktyviame žemėlapyje.

Įtarimų veterinarijos inspektoriams kelia ir dar kelių laukinių paukščių gaišenos, kurios balandžio 25 d. rastos Utenoje. Šiuo metu 6 balandžių ir 3 kovų gaišenos dar tiriamos dėl paukščių gripo viruso, balandžiai papildomai bus tiriami ir dėl Niukaslo ligos.

Paukščių augintojai raginami laikytis visų biosaugos reikalavimų

VMVT primena, kad tebęsitesianti pavasarinė laukinių paukščių migracija didina pavojų paukščių gripui patekti ūkius, todėl perspėja naminių paukščių augintojus neišleisti paukščių iš uždarų patalpų, jų pašarą laikyti laukiniams paukščiams neprieinamoje vietoje, nenaudoti atvirų telkinių vandens naminiams paukščiams girdyti.

Šalies paukščių laikytojams primenama vengti tiesioginių kontaktų tarp paukščių laikymo vietų ir ūkių viduje bei išorėje, imtis papildomų saugumo priemonių, griežtai laikytis visų biologinio saugumo reikalavimų, neleisti paukščių laikymo vietose lankytis pašaliniams asmenims.

Naminius paukščius pataria pirkti iš patikimų augintojų

Atsargumo priemonės būtinos ir šiuo metu planuojantiems įsigyti naminių paukščių. VMVT įspėja, kad pirkti naminius paukščius reikėtų tik iš patvirtintų paukščių auginimo vietų. Gyvais paukščiais prekiauti gali tik atitinkamus leidimus turintys asmenys ir paukštininkystės ūkiai. Pasitikrinti, ar naminių paukščių auginimo ūkis yra registruotas, galima VMVT interneto puslapyje https://vmvt.lt/opendata/vko/index.php (kodai – 74 ir 75).

Prekiauti naminiais paukščiais galima tik tose miestų, miestelių, kaimų turgavietėse ar kitose vietose, kurios suderintos su savivaldybėmis. Prieš keliaujant į prekybos paukščiais vietą, svarbu pasidomėti savo savivaldybėje, ar prekiautojas yra informavęs administraciją apie ketinimą prekiauti.

Prieš įsigydami paukštį, prekyvietėje paprašykite pardavėjo pateikti paukščių įsigijimą ir kilmę patvirtinančių dokumentų. Pardavėjas privalo išduoti ir įsigijimo čekį, sąskaitą faktūrą arba PVM sąskaitą faktūrą (ar prekių pirkimo–pardavimo kvitą). Jei pardavėjas nepateikia reikalingų duomenų, jo veiklos registracijos nerandate registruotų naminių paukščių ūkių sąraše, iš jo paukščių geriau nepirkite.

VMVT ragina apie naminių ir laukinių paukščių susirgimus ir gaišimus kuo skubiau informuoti veterinarijos inspektorius nemokama telefono linija 8 800 40403. Atvykę specialistai paims mėginius ištirti dėl paukščių gripo viruso.

Rekomenduojami video