Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Norint užauginti kokybiškus grūdus, reikia tinkamai tam pasirengti

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) pastaruoju metu sulaukia informacijos iš grūdų supirkėjų, kad superkant grūdus randama beicuotų grūdų. Todėl ūkininkams primena, kad ruošiantis sėjai, vieni iš svarbiausių etapų produktų saugai ir kokybei užtikrinti – tinkamai taikomos augalų apsaugos priemonės bei gerai paruoštos sandėliavimo patalpos. O norint prekiauti ūkyje išaugintais augaliniais produktais, būtina registruoti veiklą.

Beicavimas

Beicavimas arba dar kitaip sėklų dezinfekavimas prieš sėją ankstyvuose augimo tarpsniuose apsaugo augalų sėklas nuo grybinių ligų, tačiau labai svarbu beicuotas sėklas laikyti atskirai nuo grūdų, kurie bus naudojami žmonių maistui ar pašarams.

Sėklas beicuoti galima tik su registruotomis augalų apsaugos priemonėmis. Nesilaikant instrukcijų ir netyčia įkvėpus, prarijus ar patekus per odą tam tikram kiekiui tokių augalų apsaugos produktų, jie gali sukelti galvos skausmą, pykinimą, vėmimą, sąmonės, judesių koordinacijos ar net kvėpavimo sistemos sutrikių. Todėl visuose beicavimo etapuose būtina naudoti apsaugos priemones.

Reikalavimai grūdų sandėliavimui

Tiek užaugintų grūdų sauga, tiek ir jų kokybė labai priklauso nuo laikymo sąlygų. Todėl kiekvienam grūdinių kultūrų augintojui, pardavėjui ar gamintojui labai aktualus ir grūdų sandėliavimo klausimas. VMVT inspektoriai reguliariai vykdomų patikrų metu siekia priminti įmonėms ir ūkininkams, kodėl svarbu iš anksto tinkamai paruošti grūdų sandėliavimo patalpas ir užtikrinti teisės aktais nustatytas grūdų sandėliavimo, higienos ir jų transportavimo sąlygas.

Akcentuojama, kad grūdų sandėlis, aruodai ar kitos talpyklos turi būti kruopščiai išvalytos dar prieš pilant grūdus. Dezinfekciją, dezinsekciją, deratizaciją ir fumigaciją įmonėse pagal iš anksto sudarytas sutartis dažniausiai atlieka licencijuotos įmonės, kaip ir periodišką kenkėjų kontrolę ar prevenciją.

Grūdų sandėlis turi būti ne tik švarus ir sausas, bet ir gerai vėdinamas. Sienos ir visi paviršiai, kurie gali liestis su grūdais, taip pat turi būti švarūs, prieinami valymui, neabsorbuoti dezinsekcijos metu naudojamų medžiagų. Patalpų langai ir durys sandarūs, viduje neturėtų būti nevalomų kampų, kuriuose palanku veistis kenkėjams. Grūdų ruošimo procese susidariusios grūdinės atliekos ir sąšlavos tvarkomos pagal Atliekų tvarkymo taisykles, o įmonėse vedama jų apskaita. Produktai turi būti laikomi atskirai nuo augalų apsaugos produktų ir kitų galimų taršos šaltinių. Augalų apsaugos priemonėms laikyti turėtų būti išskirta atskira vieta, vedama jų panaudojimo apskaita. Jeigu patikrinimo metu nustatoma, kad sandėliavimo patalpos neatitinka higienos reikalavimų – taikomos administracinės nuobaudos pagal Administracinių nusižengimų kodeksą.

Grūdų tiekimas rinkai

Parduodami grūdai turi atitikti visus kokybės ir saugos reikalavimus. Grūdų kokybę apibūdina ne vienas rodiklis – drėgnis, užkrėstumas kenkėjais, kvapas ir temperatūra ir kiti. Labai svarbu išvengti taršos kenkėjų, nes, pavyzdžiui, net vienas vabzdys, rastas 1 kg grūdų, kelia gana rimtą vabzdžių įsiveisimo riziką. Erkės yra smulkiausi sandėliuojamų produktų kenkėjai, kurios būdamos labai mažo dydžio ir blyškios spalvos, dažnai lieka nepastebėtos. Jos gali tiesiogiai pažeisti ir užkrėsti sandėliuojamus grūdus. Jos perneša grybų sporas ir bakterijas, tokias kaip salmonelės.

VMVT primena, kad vienas iš svarbiausiu grūdų augintojų uždavinių – tiekti saugius ir kokybiškus produktus vartotojams. Augintojai turi užtikrinti tinkamą (ir tik registruotų Lietuvoje) bei sąmoningą augalų apsaugos priemonių panaudojimą. Produktuose nustačius teršalų kiekius viršijančius didžiausius leistinus kiekius, produktai yra uždraudžiami, stabdomas jų pateikimas į rinką, juos nurodoma susirinkti iš rinkos bei sunaikinti.  

Būtina registruoti veiklą

Visi asmenys, kurie nori tiekti rinkai ūkyje išaugintus augalinius pirminius produktus, apie savo veiklą turi informuoti VMVT departamentą pagal vykdomos veiklos adresą, t. y. jie turi registruoti savo veiklą, kaip pirminių produktų gamintojai.

Taip pat reikėtų nepamiršti, kad galima naudoti tik tuos augalų apsaugos produktus, kurie yra registruoti Lietuvoje. Juos įsigyti tik iš patikimų tiekėjų ir jokiais būdais nepirkti iš nelegalių prekiautojų. Registruotų augalų apsaugos produktų sąrašus ir etiketes galima rasti VATŽŪM internetinėje svetainėje.

Rekomenduojami video