Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nesertifikuotai sėklaiir sėklinėms bulvėms tarkite „Ne!“

Visiems, kas stacionariose ar laikinose prekybos vietose arba interneto erdvėje prekiauja sėkla ir sėklinėmis bulvėmis, Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) primena tokios prekybos taisykles.

Kokią sėklą galima tiekti rinkai?

Prekiauti galima tik sertifikuota javų, pašarinių, aliejinių ir pluoštinių augalų, runkelių, daržovių sėkla, sėklinėmis bulvėmis, standartinės kategorijos daržovių sėkla, kurių veislės įrašytos į Nacionalinį augalų veislių sąrašą arba į Europos Sąjungos Bendrąjį žemės ūkio augalų ar daržovių rūšių veislių katalogą; sertifikuota grikių sėkla, kurių veislės įrašytos į Nacionalinį augalų veislių sąrašą arba į EBPO veislių, tinkamų sertifikavimui, sąrašą. Pasitikrinti, ar veislės yra sąrašuose ar kataloguose, galite el. adresu:www.vatzum.lt/lt/veiklos-sritys/augalu-veisles/. Jei augalo veislė išbraukta iš Nacionalinio augalų veislių sąrašo arba iš Europos Sąjungos Bendrojo žemės ūkio augalų ar daržovių rūšių veislių katalogo arba EBPO veislių, tinkamų sertifikavimui, sąrašo – jos tiekti rinkai negalima.

Taip pat draudžiama prekiauti žemės ūkio augalų ar daržovių sėkla arba sėklinėmis bulvėmis, kurios neperėjo sertifikavimo proceso. Jas galima naudoti tik savo reikmėms ir negalima tiekti rinkai ar perduoti tretiesiems asmenims.

Asmenys, kurie prekiauja dauginamąja medžiaga, atsako už tai, kad jos kokybės ir fasuočių ar kitos taros ženklinimas atitiktų privalomuosius rinkai tiekiamos dauginamosios medžiagos reikalavimus. Sėklos fasuotės negali būti daugkartinio naudojimo.

Sėklą galima atsivežtine iš visų šalių

Dar kartą pabrėžiame, kad į Lietuvą įvežti žemės ūkio ir daržo augalų sėklą galima tik iš lygiavertiškumą turinčių trečiųjų šalių, nurodytų Tarybos sprendimo 2005/834/EB (nuoroda:https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LT/TXT/?qid=1559029682658&uri=CELEX%3A02005D0834-20130701) ir Tarybos sprendimo 2003/17/EB (nuoroda:https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LT/TXT/?uri=CELEX%3A02003D0017-20201115) prieduose. Taigi, prekiauti žemės ūkio ir daržo augalų sėklomis iš tokių šalių kaip Rusijos Federacija ar Baltarusija yra draudžiama. Po „Brexit‘o“ kol kas negalima prekiauti sėklomis ir iš Jungtinės Karalystės.

"Karantino metu VAT didelį dėmesį skiria spaudoje ar interneto portaluose esančių skelbimų patikrai. VAT darbuotojai konsultuoja ūkio subjektus, prireikus susisiekia su sėklos ar sėklinių bulvių pardavėjais, informuoja juos apie teisės aktų reikalavimus."

Didesnis dėmesys skelbimams

Karantino metu VAT didelį dėmesį skiria spaudoje ar interneto portaluose esančių skelbimų patikrai. VAT darbuotojai konsultuoja ūkio subjektus, prireikus susisiekia su sėklos ar sėklinių bulvių pardavėjais, informuoja juos apie teisės aktų reikalavimus.VAT pardavėjams primena, kad pašarinių augalų skelbimuose privalo būti nurodyti sertifikatų numeriai (Privalomųjų rinkai tiekiamos pašarinių augalų sėklos kokybės reikalavimų aprašo 50 punktas). Pardavėjai įspėjami, kad draudžiama prekiauti sertifikavimo proceso nepraėjusiomis (nesertifikuotomis) sėklomis ir sėklinėmis bulvėmis. Pastebėjome, kad skelbimų skaičius per pastaruosius metus labai padidėjo. 2020 m. VAT darbuotojai tikrino skelbimus, kuriuose nurodoma, kad parduodamos sėklos ar jų mišiniai (dominavo skelbimai apie parduodamą pašarinių augalų ir javų sėklą), sėklinės bulvės. VAT darbuotojai konsultavo pardavėjus, informavo juos apie teisės aktų reikalavimus. Po konsultacijų nemažai skelbimų buvo pašalinta.

Šiais metais VAT darbuotojai taip pat tikrina skelbimus apie parduodamas sėklas (vėl dominuoja skelbimai apie parduodamas pašarinių augalų sėklas) bei sėklines bulves ir prireikus nurodo skelbimus pašalinti ar pakoreguoti (džiugu, kad dalis jų jau pakoreguota).

Kokybiška, sertifikuota sėkla ar sertifikuotos sėklinės bulvės – žaliuojančių pasėlių ir džiuginančių vešlių bei sveikų augalų garantas.

Kad visi galėtume tuo džiaugtis, prašome visuomenės: jei prekyboje ar žiniasklaidoje pastebėsite skelbimus apie parduodamą žemės ūkio ar daržo augalų sėklą, sėklines bulves, kurios neperėjo sertifikavimo proceso, praneškite Augalininkystės tarnybos regioniniams padaliniams (kontaktai el. adresu:www.vatzum.lt/lt/struktura-ir-kontaktai/darbuotoju-kontaktai/) ar informuokite „Pasitikėjimo linijos“ tel. (8 5) 270 80 80.

Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos informacija

Sekite mūsų naujienas internete: www.vatzum.lt bei socialiniuose tinkluose FacebookirLinkedIn

Rekomenduojami video