Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nesąžiningai gauti išmokų už pievų priežiūrą nebepavyks

Pastaruoju metu į Žemės ūkio ministeriją (ŽŪM) ir ministrą Kęstutį Navicką kreipiasi ne vienas ūkininkas, pranešdamas apie vis dar pasitaikančius pievų mulčiavimo atvejus. Praėjusią savaitę gautas pranešimas apie numulčiuotą pievą Molėtų rajone. Beje, pernai toje pačioje vietoje pieva taip pat buvo mulčiuota. Į minimą vietą nuvykęs ministras įsitikino, kad skundas pagrįstas – žolė vėl buvo susmulkinta ir paskleista.

„Draudimas mulčiuoti žolę buvo priimtas ne tik dėl aplinkos ir geros agrarinės būklės reikalavimų (nupjauta ir palikta žolė trukdo kitiems augalams, gyvūnijai), bet ir dėl realia žemės ūkio veikla neužsiimančių žmonių piktnaudžiavimo siekiant gauti išmokų, beje, taip dalį jų mažinant ūkininkams. Akivaizdu, kad vis dar yra bandančių apeiti ŽŪM sprendimus. Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) įpareigota atidžiau tikrinti galimus pažeidimus. O ūkininkus, pastebėjusius galimus piktnaudžiavimus, raginu kreiptis NMA ir ŽŪM „Pasitikėjimo linijomis“, – sako ministras K.Navickas.

Primename, kad nuo 2021-ųjų pretenduojantys į tiesiogines išmokas už pievų priežiūrą privalo atsisakyti žolės mulčiavimo, t. y. kai susmulkinta žolė tiesiog paskleidžiama lauke. Pagal įsigaliojusį reikalavimą nupjauta žolė turi būti sugrėbta į kūgius arba supresuota, išvežta ar palikta lauke. Nustačius pažeidimus, išmokų mokėjimas nutraukiamas.

Žolės susmulkinimas visame turimų pievų plote leidžiamas pareiškėjams, laikantiems ne mažiau kaip 0,3 sutartinio gyvulio (SG) pievos hektarui. Laikantiems mažiau nei 0,3 SG pievos hektarui, susmulkinimas leidžiamas padengtiems SG (1 SGV padengia 3,33 ha) pievų plotams arba šių pievų plotų sumai, siekiančiai 10 proc. pareiškėjo visų deklaruotų plotų sumos.

Žolę smulkinti gali ir ne mažiau kaip penkias bičių šeimas registravusieji – plotuose, padengtuose bičių šeimomis (viena bičių šeima padengia 0,59 ha).

Taip pat žolės smulkinimas leidžiamas palaukėse (pievose, kurios deklaruojamos kaip palaukės) bei sodų ir uogynų tarpueiliuose, kuriuose yra pieva.

Priemonės „Natura 2000“ pievų plotuose žolės susmulkinimas leidžiamas pareiškėjams, laikantiems ne mažiau kaip 0,5 SG pievos hektarui.

Vykddant veiklą „Ekstensyvus pievų tvarkymas ganant gyvulius“ žolės susmulkinimas ganytuose plotuose leidžiamas pareiškėjams, laikantiems ne mažiau kaip 0,5 SG pievos hektarui.

Vykdant veiklą „Ekstensyvus šlapynių tvarkymas“ nušienautos ir nenuganytos žolės likučių susmulkinimas draudžiamas, išskyrus žolės likučius ganytuose plotuose, kai žolėdžių ūkinių gyvūnų metinis vidurkis sudarė 0,5–1 SG (vertinamas visų deklaruojamų pievų plotų ir laikytų žolėdžių ūkinių gyvūnų (galvijų, arklių, avių, ožkų) santykis).

Vykdant veiklą „Nykstančios meldinių nendrinukių populiacijos buveinių saugojimas natūraliose ir pusiau natūraliose pievose“ nušienautos ir nenuganytos žolės likučių smulkinimas ir paskleidimas draudžiamas, išskyrus žolės likučius ganytuose plotuose, kai žolėdžių ūkinių gyvūnų metinis vidurkis sudarė 0,5–1 SG.

Vykdant veiklą „Ražienų laukai per žiemą“ nuėmus derlių, privalo sutvarkyti įsipareigotame plote šiaudus, gali juos susmulkinti ir paskleisti dirvos paviršiuje.

Vykdant veiklą „Melioracijos griovių šlaitų priežiūra“ sudaroma galimybė nušienautą susmulkintą žolę paskleisti ant melioracijos griovio šlaito, tačiau mažėja išmokos suma.

Vykdant veiklą „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“ nušienautos ir nenuganytos žolės likučių smulkinimas ir paskleidimas draudžiamas, išskyrus žolės likučius ganytuose plotuose, kai žolėdžių ūkinių gyvūnų metinis vidurkis sudarė 0,5–1 SG.

Apie įtarimus, kad žolė mulčiuojama didesniame nei leidžiama plote, galite pranešti NMA „Pasitikėjimo linijos“ telefonu (8 5) 260 7901 arba paspaudę NMA svetainėje esančią nuorodą.

Parengta pagal ŽŪM

Rekomenduojami video