Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Neatsikrato įpročio kalbėti mobiliuoju

Kodėl vairuodami negalime atsisakyti įpročio naudotis mobiliaisiais įrenginiais? Lietuvos psichologų sąjungos prezidentė Valija Šap sako, kad tai gali būti priklausomybė nuo mobiliojo telefono. Mokslininkai yra nustatę, kad tokia priklausomybė egzistuoja, kaip ir kitos priklausomybės nuo alkoholio, tabako, narkotikų ar azartinių lošimų. Visgi, tai greičiau gali būti susiję su žmogaus įpročiu vienu metu daryti kelis darbus.

„Mes, psichologai, su tuo neretai susiduriame. Kai nuolat atliekami keli darbai vienu metu, kyla papildomas stresas. Tai tampa įpročiu ir kasdienio gyvenimo palydovu. Ir šis įprotis gali būti ne tik žalingas psichikos sveikatai, bet ir grėsmingas paties žmogaus arba aplinkinių saugumui“, – teigia psichologė V.Šap.

Pasak psichologės, kartais pasiduodame aplinkinių spaudimui, reikalavimams, kad būtinai šiandien turi ką nors padaryti, nepriklausomai nuo šios dienos darbo aplinkybių.

„Kartais patys sau išsikeliame per aukštus tikslus ir pamirštame tokius svarbius dalykus kaip mūsų pačių ir aplinkinių žmonių saugumas. Juk žmonės naudojasi mobiliaisiais telefonais, kai automobilyje sėdi jų pačių vaikai!“ – sako psichologė.

Jeigu tai yra priklausomybė, tai labai svarbu įvertinti savo elgesio prasmę: kodėl aš tą darau, kodėl man reikia keliolika kartų per valandą pasižiūrėti į telefoną?

Policijos pareigūnai nuolat akcentuoja, kad naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis – tai veikla, nesusijusi su transporto priemonės vairavimu. Tai reglamentuota ir Kelių eismo taisyklių 20 punkte. Rašyti žinutes, kalbėti telefonu, naršyti internete ar kitaip naudotis mobiliojo ryšio priemone rankomis galima tik saugiai sustojus leistinoje vietoje, išjungus vairuojamos transporto priemonės variklį.

Tokie eismo įvykiai, kai atsitrenkiama į priekyje važiuojančią transporto priemonę darant posūkį, nepastebima einančio pėsčiojo, susiję su nenugalimu noru iš karto atsiliepti į mobiliojo skambutį, perskaityti gautą žinutę išmaniajame telefone. Nustatyti, ar eismo įvykio metu vairuotojas naudojosi mobiliojo ryšio priemone, ar nevengė ir kitų pašalinių „darbų“, gana sudėtinga.

Šių metų sausį–rugpjūtį policijos pareigūnai jau išaiškino daugiau nei 19 tūkst. draudimo vairuotojams naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis, kai jomis naudojamasi rankomis, atvejų. Per pastaruosius trejus metus tokių pažeidimų nustatyta nuo 18,3 tūkst. iki 20 tūkst. Dalis šių vairuotojų prarado teisę vairuoti.

Administracinė atsakomybė už draudimo vairuotojams naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis, kai jomis naudojamasi rankomis (išskyrus atvejus, kai stovinčios transporto priemonės variklis išjungtas), nesilaikymą numatyta Administracinių nusižengimų kodekse (417 str. 3 d.). Bauda siekia nuo 60 iki 90 eurų. Tačiau gal ne kiekvienas žino, kad už šį nusižengimą gali būti skiriamas ir teisės vairuoti transporto priemones atėmimas nuo 1 iki 3 mėnesių.

Pėstieji taip pat turėtų įsidėmėti, kad prieš įžengdami į važiuojamąją dalį ir ja eidami, turi vengti bet kokių veiksmų (naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis, klausytis muzikos ausinukuose), kurie atitrauktų dėmesį nuo aplinkos ir trukdytų įsitikinti, kad eiti saugu. Už šio Kelių eismo taisyklių reikalavimo nepaisymą pėsčiajam numatyta bauda nuo 10 iki 12 eurų.

Rekomenduojami video