Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Narių solidarumas – sąlyga kooperatyvams išlipti iš skurdo

Smulkiesiems ūkiams realizuoti produkciją kartu – naudinga, tačiau, pasak kooperatyvo „Eko Žemaitija“ vadovo Albino Slavinskio, pastaruoju metu susiduriama su įvairiomis problemomis.

Žemės ūkio ministerija praneša, kad iškylančių problemų sprendimų būdai aptarti su ministru Kęstučiu Navicku, kuris lankėsi Želvaičių kaime, Telšių rajone. 

Prieš 16 metų įkurtas pienininkystės kooperatyvas „Eko Žemaitija“ pieną superka iš 43 ekologinių ūkių. Tai pirmasis Lietuvoje pieno gamintojų kooperatyvas, kurio nariai tiekia tik ekologišką pieną.

Kooperatyvas ne tik superka, bet ir perdirba pieną, gamina pieno produktus, pusę jų patys ir parduoda. Net 19 rūšių produktų – sūriai, sviestas, jogurtai, kastinys, kefyras, rūgpienis ir kiti – keliauja į didžiuosius prekybos centrus, turgus bei privačias parduotuvėles šalies miestuose. Ūkių pienas bei kooperatyvo produktai yra sertifikuoti pagal VšĮ „Ekoagros“ reikalavimus.

Per parą perdirbama tona pieno, o nuo šių metų gautas leidimas perdirbti pusantros tonos.

Kooperatyvo „Eko Žemaitija“ vadovo teigimu, ekologiškas pienas pirkėjų vis dar mažai vertinamas. Todėl ir jo supirkimo kaina nesiskiria nuo įprasto pieno. Pastaruoju metu trūkstant pieno, kooperatyvo nariai jį tiekti viliojami stambiųjų supirkėjų ar perdirbėjų, šiems siūlant šiek tiek didesnę kainą. Dažnai atsisakoma ir ekologinio ūkio statuso bei papildomų reikalavimų atitikimo.

„Mes neturime kuo sudominti naujų narių. Kur moka daugiau, ten ūkininkas ir eina. Konkurencinė kova nuožmi –perdirbimui pieno trūksta. Bijau, kad didesnieji sunaikins smulkius kooperatyvus“, – sako A.Slavinskis.

„Deja, kooperatyvo nariai patį kooperatyvą vis dar vertina kaip paslaugos teikėją, o ne kaip savo nuosavybę. Solidarumas yra svarbi sąlyga, kad kooperatyvas išliptų iš skurdo spąstų ir pasiektų minimalius finansinio stabilumo rodiklius, reikalingus ES paramai gauti“, – teigia žemės ūkio ministras.

„Eko Žemaitijai“ dabar labiausiai reikalinga parama įrangai atnaujinti, naujam pienovežiui įsigyti.

Rekomenduojami video