Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nacionalinį augalų veislių sąrašą papildys 111 veislių

Kiekvienais metais Lietuva skelbia Nacionalinį augalų veislių sąrašą, į kurį yra įrašomos atsparios žiemojimo sąlygoms, išsiskiriančios gausiu ir geros kokybės derliumi, kitomis vertingomis savybėmis veislės. Šiais metais sąrašą papildys 111 augalų veislių, tarp kurių 10 veislių, sukurtų Lietuvos selekcininkų.

Javai

Šių metų sąrašą papildys 38 naujų javų veislių: 11 paprastųjų žieminių kviečių, iš kurių dvi lietuviškos, 8 paprastųjų vasarinių kviečių, 1 sėjamųjų rugių veislė, sukurta vokiečių selekcininkų, bei 2 žieminių kvietrugių veislės. Komisija taip pat pritarė 7 vasarinių miežių, 6 sėjamųjų avižų ir vienos naujos, Lietuvos selekcininkų sukurtos, plikųjų avižų veislės įrašymui į 2022 metų sąrašą.

Po ilgos septynerių metų pertraukos sąrašą papildys dvi sėjamųjų grikių veislės, sukurtos Lenkijos selekcininkų.

Komisija nutarė dar vieneriems metams pratęsti paprastųjų miežių ir vasarinių kvietrugių veislių tyrimus, kurių duomenys gauti netolygūs, nepakankamai išryškinantys veislių savybes dėl tyrimo metais vyravusių nepalankių oro sąlygų.

Runkeliai ir rapsai

Sąrašas bus papildytas ir 12 naujų cukrinių runkelių veislių. Tarp jų 2 hibridinės veislės, sukurtos auginti taikant inovatyvią piktžolių kontrolės cukrinių runkelių pasėliuose sistemą Conviso Smart. Šios veislės yra atsparios ALS inhibitoriaus grupei priklausantiems herbicidams.

Džiugu pasidalinti žinia, kad į Sąrašą bus įrašytos visos siūlytos rapsų veislės – 13 žieminių ir 10 vasarinių.

Sąraše  – daugiau kukurūzų veislių

Pastaraisiais metais pastebimai išaugo paprastųjų kukurūzų veislių paraiškų skaičius. Atlikus visus privalomus tyrimus ir paaiškėjus jų rezultatams, Komisija pritarė siūlymui įrašyti 15 ankstyvųjų ir 12 vidutinio ankstyvumo paprastųjų kukurūzų veislių.

Įrašytos ir Vokietijos selekcininkų sukurtos veislės

Paraiškų Lietuvoje registruoti sojų veisles gaunama nedaug, todėl smagu, kad sąrašą papildys viena Vokietijos selekcininkų sukurta sojų veislė.

Šiais metais bus įrašytos trys pupų veislės, sukurtos taip pat Vokietijos selekcininkų. Tris sėjamųjų žirnių veisles planuojama įtraukti 2023 metais, jeigu bus gauti teigiami šių veislių IVS tyrimo rezultatai.

Sąrašą papildys Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro selekcininkų sukurtos
veislės – paprastųjų smilgų ir valgomųjų pomidorų veislės.

Lietuvoje bus užregistruotos ir 5 dekoratyvinių augalų (skiauteručių) veislės, sukurtos Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje.

Kasmet atnaujinami

Nacionalinis augalų veislių sąrašas – tai tarsi stalo knyga veislinės dauginamosios medžiagos augintojams, ūkininkams, žemdirbiams, norintiems pasirinkti auginti geriausiai Lietuvos klimato sąlygomis derančias grūdinių kultūrų, bulvių, rapsų, cukrinių runkelių, kukurūzų, daugiamečių žolių, daržovių ir kitų augalų rūšių veisles.

Tokie sąrašai sudaromi visose Europos Sąjungos valstybėse ir kasmet atnaujinami. Atlikus specialius veislių ūkinio vertingumo ir kitų jų savybių nustatymo tyrimus, į sąrašą įrašomos tik pasižyminčios gausiu, stabiliu ir geros kokybės derliumi, gera iš jo gaminamos produkcijos kokybe, taip pat atsparios nepalankioms žiemojimo sąlygoms, ligoms ir išsiskiriančios kitomis vertingomis savybėmis veislės.

Ne tik įrašomos, bet ir išbraukiamos

Paprastai veislės likimą mūsų šalyje sprendžia Valstybinė augalų veislių vertinimo komisija, kuri įvertina per 2 arba 3 metų tyrimo laikotarpį gautus augalų veislių tyrimo duomenis ir siūlo Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriui įrašyti augalo veislę į Nacionalinį augalų veislių sąrašą, atmesti paraišką arba pratęsti šiuos tyrimus. Svarbu paminėti ir tai, kad į sąrašą ne tik įrašomos naujos, bet ir išbraukiamos jame esančios veislės, gavus raštišką selekcininko prašymą.

Atnaujinti veislių duomenys bus perduoti Europos Komisijai ir bus įrašyti į Europos Sąjungos bendruosius žemės ūkio augalų ar daržovių rūšių veislių katalogus. Po įrašymo į katalogus jų dauginamąją medžiagą galima tiekti visos Europos Sąjungos rinkai. 

Registruotų veislių sąrašas bus atspausdintas Augalininkystės tarnybos specialiame leidinyje su naujųjų augalų veislių būdingiausių savybių aprašais. Leidinys bus skelbiamas tarnybos interneto svetainėje www.vatzum.lt.

Šiais metais Augalininkystės tarnyba planuoja skaitmenizuoti veislių sąrašo informaciją ir skaitmeninius duomenis atverti fiziniams ir juridiniams asmenims.

Rekomenduojami video