Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Morkūnų šeimos ūkininkai kokybės ir ekologiškų produktų paklausa nesiskundžia

Pasvalio rajone jau ketvirtį amžiaus ūkininkaujanti Morkūnų šeima auginamas daržoves fasuoja ir tiekia Lietuvos prekybos centrams, darželiams ir mokykloms. Nacionalinės  tokia didelė, kad ūkininkai planuoja plėtrą – nori statyti dar vieną sandėlį, kuris leistų daržoves tiekti keliais mėnesiais ilgiau. Su savo planais ir kylančiais iššūkiais ūkininkai supažindino jų ūkiuose apsilankiusį žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką.

Pasak ministro, Morkūnų pavyzdžiu turėtų stengtis sekti ir kiti ūkiai – daržovės ne tik auginamos, bet ir valomos, plaunamos, fasuojamos į patogias pakuotes, kokias matome prekybos centruose. Taip kuriama didesnė pridėtinė vertė ir ūkis uždirba daugiau.

Ūkininkė Vitalija Morkūnienė savo ekologiškame ūkyje augina morkas, bulves, kopūstus, burokėlius ir svogūnus, o jos vyras Algimantas Morkūnas – UAB „Sodžiaus rytas“ įkūrėjas – morkas ir kopūstus.

Tėvų pavyzdžiu pasekęs sūnus Darius su žmona darbuojasi ūkyje, kuriame augina nacionalinės kokybės produktus (NKP): morkas, kopūstus, burokėlius ir svogūnus. Šios daržovės parduotuvių lentynose jau atpažįstamos pagal specialų kokybę liudijantį ženklą, o dalį šios produkcijos ūkininkai tiekia mokykloms ir darželiams.

„Nors auginti šiuo ženklu pažymėtas daržoves yra sunkiau, tokia produkcija pasižymi išskirtine kokybe. Mums svarbu, kad visos vartotojus pasiekiančios daržovės būtų kokybiškiausios“, - sako ūkininkas.

Iššūkių nestinga, tačiau noras augti – didesnis

Visą 130 ha plote auginamą produkciją ūkininkai realizuoja ir galėtų jos užauginti dar daugiau (toks poreikis yra), tačiau šiuo metu trūksta sandėlio. Jį pastačius, ūkininkai galėtų daržoves tiekti ilgiau – ir balandžio bei gegužės mėnesiais.

„Reikia paramos statyti sandėlį, kuris kainuotų pusantro milijono, tad kreipsimės, kai bus kvietimas. Šiuo metu nėra kur sandėliuoti didesnio kiekio daržovių, tad sandėlis, ypač kopūstams, labai reikalingas“, - planais dalijasi A. Morkūnas.

Už Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos paramos lėšas, skirtas investicijoms į žemės ūkio valdas, ūkininkas jau įsigijo kopūstų galvų valymo liniją, kelias kopūstų valymo stoteles,  daržovių laikymo konteinerių ir kitų ūkyje praverčiančių padargų.

Planuose – ir daugiau svarbių pirkinių, kurie palengvintų ūkio darbus. Pavyzdžiui, nerimo kelia nenuspėjami orai. Nors jų valdyti negali, tačiau užėjus sausrai, derlių gelbsti laukuose įrengtos laistymo sistemos.

Ūkininkai susiduria ir su kita dažnam žemdirbiui aktualia problema – sezoninių darbuotojų trūkumu. Morkūnų ūkiuose nuolat dirba apie 40 darbuotojų, tačiau sezoniniams darbams prireikia dar keliasdešimt žmonių.

Nors iššūkių nestinga, pasirinkto kelio ūkininkai nesigaili, o tai, kad ir sūnus pasekė jais, tik įrodo, kad pasirinkimas buvo teisingas.

Rekomenduojami video