Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ministro susitikime su Kelmės rajono žemdirbiais aptarti aktualūs klausimai

Dėl karantino šiuo metu įvairūs reikalai dažniausiai aptariami vaizdo susitikimuose. Šia praktika sėkmingai naudojasi ir žemdirbiai – Kelmės rajono ūkininkai ir savivaldybės atstovai jiems rūpimus žemės ūkio klausimus aptarė tiesiogiai su žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku.

Kelmės rajone, kuriame žemės ūkio naudmenos sudaro beveik 95 tūkst. hektarų, vyrauja mišrūs, pusiau natūriniai ūkiai, gaminantys produkciją savo reikmėms. Šis rajonas garsėja kaip vienas didžiausių pieno žaliavos gamintojų regionų Lietuvoje. Pernai pasėlius čia deklaravo daugiau kaip 4 tūkst. žemdirbių.

Prasidėjęs pasėlių deklaravimas didelių naujovių nepateikė. Žemdirbiai teiravosi, kokios ateityje bus taikomos lengvatos žymėtam dyzelinui. Pasak ministro, mokesčių pertvarkymas, tarp jų ir lengvatinio dyzelino įsigijimo, nebus skubotas – mokesčių klausimo Seimo pavasario sesijoje svarstyti neplanuojama. Sudarytos darbo grupės dar svarsto, kaip galėtų keistis „raudonojo“ (skirto šildymui ir žemės ūkio produkcijos džiovinimui) ir „žaliojo“ (naudojamo žemės ūkio technikai) dyzelino lengvatos. „Sprendimų dar nėra, tačiau diskutuojama dėl pačios paramos struktūros galimo keitimo – numatyti limitus ir išmokėti kompensacijas“, – sakė ministras K. Navickas. Jis pabrėžė, kad bet kokiu atveju konkurencinės sąlygos su kitų ES šalių ūkininkais nebus bloginamos.

Aptardamas trumpųjų maisto tiekimo grandinių naudą ūkininkams ir vartotojams, ministras supažindino su planais skatinti kooperaciją, peržiūrėti kai kuriuos griežtus reikalavimus mėsos ir pieno produktų gamybai. „Proveržį pasieksime per kooperaciją, kuri šalies gamintojams paprastins galimybes dalyvauti viešuosiuose pirkimuose. Labai svarbu turėti logistikos centrus prie didžiųjų miestų – Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos. Juose būtų komplektuojami reikiamų prekių krepšeliai, kuriuos užsakytų valstybės ar savivaldybių valdomos įmonės. Įdiegus tokią struktūrą, ūkininkų produkciją platinantys logistikos centrai konkuruotų su didžiaisiais prekybos centrais“, – teigė ministras.

Pasak jo, trumposios maisto tiekimo grandinės skatintų vartoti mūsų ūkininkų ekologiškus produktus. „Dabar jie ne iš karto patenka ant vartotojo stalo. Be to, ekologiškų ūkių produktai dažnai ir parduodami  kaip įprastiniai. Tai būtina keisti. Privalome didinti ekologiškos produkcijos gamybą ir vartojimą vidaus rinkoje“, – teigė ministras. Kalbėdamas apie ekologinių ūkių plėtrą, ministras pabrėžė, kad sertifikuoti ūkiai, pereinamuoju 2021- 2022 m. finansiniu laikotarpiu pateikę paraiškas, gaus kompensacijas. 

Kaip ir kitų regionų, taip ir Kelmės rajono žemdirbiams rūpi melioracijos sistemų atnaujinimas. „ Jei kasmet tam turėtume po 36 mln. eurų, magistralinius melioracijos įrenginius sutvarkytume per 10 metų. Deja, turime tik 12 mln. eurų ir tai lemia, kad melioracijos būklė yra ne tokia, kokios norėtume“, – sakė ministras. Jis taip pat atkreipė dėmesį į melioracijos darbų broką. Pasak ministro, reikia žiūrėti ne tik į lėšų padalijimą tarp savivaldybių, bet ir užtikrinti, kad būtų pasiekti rezultatai.

Žaliasis kursas - dar viena aktuali bet kurio susitikimo su žemdirbiais tema. Ministras K. Navickas teigė neabejojantis, kad žemės ūkis turi galimybių mažinti šiltnamio afektą sukeliančių dujų (ŠESD) išmetimus. Kalbėdamas su ūkininkais apie ŠESD mažinimo mechanizmus, ministras teigė, kad nederlingi ir žemės ūkiui netinkami plotai turi būti užsodinti mišku ar grąžinami šlapynėms. Anglies dioksidą absorbuoja ir auginamos techninės kultūros.

Nors sulaukiama medžiotojų pagalbos, laukinių gyvūnų daroma žala yra nuolatinis Kelmės rajono ūkininkų galvos skausmas. Pastaruoju metu dažnai  daržininkystės ūkiams daug žalos padaro laukiniai paukščiai. Pasak Kęstučio Navicko, Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijų specialistai planuoja įvertinti laukinių gyvūnų daromos žalos atlyginimo galimybes.

Rekomenduojami video