Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Metų ūkio rinkimuose laimėjo levandos, inovacijos ir atvirumas
Ketvirtadienį popiet į Biržus sugužėjo rajono ūkininkai. Proga, pasitaikanti kartą metuose – įteikti 2020 metų ūkio apdovanojimai. Iš 16 dalyvių apdovanojimus gavo 5 Biržų rajono ūkininkai. Juos sveikino rajono vadovai, o pagerbti ūkių savininkai buvo Biržų miesto kultūros centro salėje.

Už inovatyvų, sėkmingą uogininkystės ūkio kūrimą bei tausojantį požiūrį į gamtą įvertintas Mantvydo Strumskio ūkis.

Deklaruojamas plotas – 1,59 ha, kuriuose auga šilauogių uogynai. Dviejų statybos inžinierių šeima puoselėja tėvų ūkininkavimo tradicijas. Be šilauogių ūkyje auginami Šitaki grybai. Produkcija realizuojama Biržų turguje ir prekyvietėse.

Už smulkaus šeimos ūkininkavimo puoselėjimą, agroturizmo plėtojimą, sveikos gyvensenos propagavimą bei Biržų krašto populiarinimą apdovanotas Giedrės Rybalko ūkis.

[caption id="attachment_111850" align="alignnone" width="300"]G. Rybalko šių metų iššūkiu tapo lankytojų srautai, kurie viršijo visus lūkesčius. Ž. Katkūnaitės nuotr. G. Rybalko šių metų iššūkiu tapo lankytojų srautai, kurie viršijo visus lūkesčius.
Ž. Katkūnaitės nuotr.[/caption] Tai Provansu dvelkiantis trijų kartų ūkis. Levandas pradėjo auginti Giedrės mama Otilija Stirkienė prieš 10 metų, kai Giedrės sesuo Aušrinė parvežė iš Prancūzijos idėją įkurti levandų ūkį. Giedrė tam pritarė ir ėmėsi darbo. Šių metų levandų ūkio atidaryme dalyvavo virš 1000 žmonių, tai daug ką pasako. Įžengę į levandų ūkį, patenkame į nosį glostančių kvapų jūrą. Viename šone auga besidriekiantys kvapnūs levandų laukai, kitame – aromatingi gėlynai iš mišrių augalų (vienadienių, ramunių, kraujažolių). Ūkyje gaminami eteriniai aliejai, hidrolatai, natūrali kosmetika, puoselėjama sveika gyvensena. Ūkyje pagamintos produkcijos galima įsigyti vietoje – pačiame Levandų ūkyje arba internetu levanduukis.lt. Paskanauti nepaprastai skanaus Otilijos Stirkienės gaminto limonado galima tik apsilankius levandų ūkyje. Ūkio šeimininkei metų iššūkiu tapo lankytojų srautai, kurie viršijo visus lūkesčius.

Už pavyzdingai tvarkomą ūkį, darbštumą ir augalininkystės vystymą, dalyvavimą visuomeninėje veikloje įvertintas Arvydo Džiulnos ūkis.

Ūkininkauti pradėjo 1996 m. Deklaruoja 41 ha žemės. Ūkyje auginamos grūdinės kultūros. Dalis ūkio ekologinis. Įspūdingai sutvarkyta sodybos ir ūkio aplinka. Ūkį puošia ne tik nenusakomo grožio gėlynai, bet ir, pasak ūkininko, „gražiausia priekaba Biržuose“ (komisija su tuo sutiko, tikrai graži). Komisijos nariams paklausus, kaip pavyko sukurti tokią gražią sodybą ir stiprų ūkį, Arvydas sakė, jog jam pasitarnavusios kelios jo būdo savybės – meilė augalams ir nuojauta. Ūkininkas sutikdamas komisiją juokavo, kad atvažiavo didžiausia jo konkurentė (Vaidutė Stankevičienė), nes abu turintys įspūdingas karvių figūrėlių kolekcijas. Sėkmingiausias pirkinys – džiovykla. Pačeriaukštės seniūnijos darbuotojai ūkininką pristatė taip „Aktyvus ir labai gerbiamas Juostaviečių kaimo bendruomenės narys, rūpinasi bendruomene“. Ūkininkas organizuoja karavo turnyrus.

Už pažangų, naujomis technologijomis ir tausojančiu požiūriu į gamtą paremtą ekologinį ūkininkavimą bei agroturizmo puoselėjimą, Biržų krašto populiarinimą apdovanotas Daliaus Linkevičiaus ūkis.

[caption id="attachment_111849" align="alignnone" width="300"]670 ha plote ūkininkaujantis D. Linkevičius teigia, kad didžiausias iššūkis šiemet jam buvo kainų nestabilumas. Ž. Katkūnaitės nuotr. 670 ha plote ūkininkaujantis D. Linkevičius teigia, kad didžiausias iššūkis šiemet jam buvo kainų nestabilumas.
Ž. Katkūnaitės nuotr.[/caption] Jau 26 metus jis užsiima ekologine žemdirbyste. Lietuvai atgavus nepriklausomybę ir prasidėjus kolūkių griūčiai, ūkininkui atiteko senos kolūkio, kuriame jis dirbo mechanizatoriumi, dirbtuvės. Teko galvoti, ką su jomis veikti. Kaimyninių ūkių sėkmė, lėmė ūkininkavimo pradžią. Pradžioje ūkininkas dirbo 20 nuomotų ha, kuriuose augino cukrinius runkelius. Šiuo metu ūkininkaujama 670 ha plote. Metų iššūkis – kainų nestabilumas. Ateities planai ir svajonės – surengti šventę, kurios metu būtų demonstruojama protėvių javapjūtė, kelias nuo grūdo iki duonos. Ūkyje dirba 33 darbuotojai. Įspūdingai išvystytas agroturizmas.

Už modernaus, įvairiapusiškos (augalininkystė, gyvulininkystė, perdirbimas) ekologinio ūkio vystymą, dalyvavimą visuomeninėje veikloje apdovanotas Romualdo Misevičiaus ūkis.

[caption id="attachment_111848" align="alignnone" width="300"]R. Misevičiaus žmona Asta teigia, kad vyras numato dešimt metų į priekį. Ž. Katkūnaitės nuotr. R. Misevičiaus žmona Asta teigia, kad vyras numato dešimt metų į priekį.
Ž. Katkūnaitės nuotr.[/caption] Ūkininkas jau 30 metų užsiima žemdirbyste. Pirma auginta kultūra elitiniai miežiai „Auksiniai“. Pastebėjus, kad Latvijos rinkoje galima nemažai uždirbti iš braškių, ūkininkai Asta ir Romualdas jų užsodino 2 ha, po to dar 5 ha, 15 ha aviečių, serbentyną. Ūkis plėtėsi, kol pasiekė 1500 ha. Misevičių ūkyje spaudžiami aliejai, perdirbami grikiai. Anksčiau augino 70 kiaulių, dėl maro nebegalima, dabar auginamos avys, vištos. Kaip teigė Asta, idėjų generatorius yra Romualdas, kuris numato į priekį 10 metų. Ūkininkas pažadėjo, kad kitais metais jau galėsime nusipirkti ekologiškų kiaušinių ir vištienos. Ūkininkas turi savo dievą – ąžuolą (jam tai lietuvybė, gamta, stiprybė). Ir gal to dievo įtakota visa Misevičių šeima Lietuvos patriotai, visi vieningi, visi šalia. Atkreipėte dėmesį į ūkio techniką, visi traktoriai pasipuošę vyčio simbolika.
Rekomenduojami video