Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
M. Majauskas iš stambiausių Lietuvos žemdirbių žada nurėžti milijonus

Dar viena konservatorių ir Ramūno Karbauskio akistata. Mykolas Majauskas užsimojo iš stambiausių Lietuvos žemdirbių atimti milijoninę europinę paramą ir tuos 15 milijonų eurų perskirstyti smulkesniems ūkiams.

Karbauskis netektų maždaug trijų milijonų, todėl tai priima kaip susidorojimą su juo. Siunta ir kiti stambieji ūkininkai, esą vien dėl valdančiųjų karo su valstiečių pirmininku jie nebeturės darbuotojams iš ko mokėti algų. O smulkesni ūkininkai siūlymui pritaria ir stambiuosius kaltina godumu. Beveik 40 tūkstančių hektarų – tokiame dirbamos žemės plote savo produkciją augina viena stambiausių Lietuvos bendrovių „Auga group“. Ten dirba per 1200 žmonių, o daugiau kaip du trečdaliai ekologiškų produktų eksportuojami. Kadangi bendrovė itin stambi, riebi ir europinė parama – kone trys milijonai eurų.

Tačiau ir šiai, ir keliolikai kitų stambiausių Lietuvos žemės ūkio bendrovių pinigų srautas gali nutrūkti. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas konservatorius Mykolas Majauskas siūlo įteisinti išmokų lubas – maksimali parama galėtų siekti 150 tūkst. eurų.

„Mums nusirėžtų beveik 3 mln. Tai yra 3 mėnesiai mano darbuotojų atlyginimų. Jeigu mano darbuotojai negaus šitų atlyginimų ir mes nesurasime galimybės, iš kur kompensuoti, tos karvutės liks nemelžtos“, – sako „Auga group“ direktorius Kęstutis Juščius.

Užtat, pasak Majausko, daugiau karvučių galėtų pamelžti smulkesni ūkininkai – būtent jiems ir būtų perskirstyti 15 mln. nuo stambiųjų bendrovių nurėžtų eurų. Majauskas tai vadina teisingumu.

„Kiekvienais metais tie ūkiai tik stambėja. Lietuvos reikalas yra ne užtikrinti, kad ūkiai stambėtų, o užtikrinti, kad žemės ūkio vystymasis būtų darnus – turėtume ir smulkius, ir ne tik grūdines kultūras“, – komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas. O štai panašiai tiek, kiek „Auga group“ – apie trijų milijonų eurų – netektų ir stambiausias žemvaldys – Ramūno Karbauskio kontroliuojamas „Agrokoncernas“.

Bendrovė irgi deklaravusi apie 40 tūkst. hektarų plotą.

„Aš tokio kvailo įstatymo nesu išvis matęs. Tikslas esu aš, tai akivaizdu, jie rinkdami parašus Seime šnekėjo atvirai, neslėpdami, kad tai – susidorojimas su manimi“, – kalbėjo valstiečių pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

„Auga group“ generalinis direktorius dievagojasi Karbauskio net akyse gyvai nematęs. Bet irgi valdančiųjų planus aiškina nesiliaujančiu karu tarp konservatorių ir valstiečių. „Čia yra susidorojimas su savo oponentu, atimti iš pono Karbauskio 3 mln. eurų ir visiems bus malonu. Nes neįmanoma pono Karbauskio vištos papjauti nepapjovus kitų vištų. Deja, šitas įstatymas yra sužlugdymas tam tikrų verslo subjektų. Labai gaila, kad papuoliau tarp Karbauskio ir tų 5 Lietuvos įmonių, kurios tik ir nukentės“, – teigia „Auga group“ direktorius Kęstutis Juščius.

Jei įstatymas būtų priimtas, pirminiais skaičiavimais, daugiau kaip milijono paramos netektų ir bendrovė „Linas agro“. Mažiau nei milijono – dar bent keliolika žemės ūkio bendrovių. Tačiau ir Karbauskį, ir Kęstutį Juščių siutina ir Majausko užmojis dar griežčiau užkirsti kelią įmonių skaidymui jas perrašant giminaičiams ir taip apeinant įstatymus. O tai padaryti konservatorius siūlo giminaičių apibrėžimą išplečiant pagal gyventojų pajamų mokesčio įstatyme numatytą „susijusių asmenų“ sąvoką.

Tokiais atvejais susijusiais būtų laikomi ne tik tėvai ar broliai, bet ir kitą žemės ūkio įmonę valdantys sugyventiniai, tetos, dėdės, sūnėnų vaikai ar senelių broliai. Jeigu tokie asmenys įsteigtų bendrovę, jie būtų laikomi susijusiais ir irgi negalėtų gauti didesnės nei 150 tūkst. eurų paramos. Karbauskis tai vadina absurdu, esą kone visi Lietuvoje susiję tolimais giminystės ryšiais.

„Europos Komisija, pamačiusi tokį įstatymo projektą, jei jis bus priimtas, nemaloniai nustebs ir mes gausime notą su reikalavimu jį atšaukinėti“, – sako R. Karbauskis. Majauskas, klausiamas, ar įstatymo idėja gimė dėl Karbauskio, atsako ne iš pirmo karto. „Gali vieni asmenys bandyti susireikšminti, bet, pakartosiu, tai yra ne piniginis reikalas, o teisingumo klausimas“, – kalbėjo M. Majauskas.

„Iniciatoriai įstatymo meluoja ir šmeižia mūsų bendrovę, sakydami, kad mes sukuriame specialias sąlygas, suskaidydami ūkius, kad gautume šitą paramą“, – sako „Auga group“ direktorius K. Juščius. „Žinote, ką sako didieji, yra viena. Kai pamatome VMI duomenis, situacija yra kitokia. Tikrai ne visuose žemės ūkio sektoriuose yra daug darbo vietų“, – kalbėjo žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

Žemės ūkio ministras pritaria, kad įstatymas turėtų numatyti išmokų lubas. Visgi siūlymas susijusiais asmenimis laikyti itin tolimus giminaičius esą kelia abejonių: „Kai kurie ūkiai suskaidomi dirbtinai, kad gautų paramą, jaunųjų ūkininkų paramas. Bet yra ūkių, kurie savarankiškai užauga ir plečiasi. Šituos kriterijus peržiūrėti laukia nemažas darbas – apsibrėžti ir sutarti politiškai.“

O Žemės ūkio rūmų pirmininkas tikina, kad išmokų lubos turėtų būti dar žemesnės – šimtas tūkstančių eurų. O stambiųjų žemdirbių raudas dėl milijonų praradimų vadina godumu. „Mūsų milijonieriai sako, kad mums reikia dar daugiau milijonų, kurie turėtų iš tiesų atkeliauti, paskatinti ir paremti smulkesniam, vidutiniam ir net stambesniam ūkininkui. Tai duotų subalansuotą viso žemės ūkio vystymąsi“, – sako Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus.

Kartu su Majausku įstatymo pataisą siūlo per 30 Seimo narių, daugiausia – konservatorių, liberalų, darbiečių. Tiesa, ūkininkas ir parlamentaras Kazys Starkevičius vėliau įrašė siūlymą įstatymo netaikyti fiziniams asmenims.Rekomenduojami video