Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata
Atskirk pelus nuo grūdų
Konkursai
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Rubrika
Lyg už­bur­ta­me ra­te su­ka­si vil­kų pjau­na­mos avys ir li­mi­tuo­ta me­džiok­lė

Aly­taus ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jo­je jau gau­ta dvi­de­šimt gy­ven­to­jų pra­šy­mų at­ly­gin­ti ža­lą už 90 vil­kų pa­pjau­tų gy­vu­lių, tarp ku­rių be­veik vi­sos avys. Eu­ro­po­je ir kar­tu Lie­tu­vo­je sau­go­mi vil­kai da­bar ra­jo­ne pa­si­dar­ba­vo stip­riau nei per vi­sus pra­ėju­sius me­tus, kai šie žvė­rys nu­ga­la­bi­no 75 žmo­nių lai­ko­mus gy­vū­nus, ku­rių dau­gu­ma taip pat bu­vo avys. Me­džio­to­jų ir kai ku­rių ūki­nin­kų įsi­ti­ki­ni­mu, reik­tų di­din­ti me­ti­nius Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos nu­sta­to­mus vil­kų su­me­džio­ji­mo li­mi­tus, šių žvė­rių ser­gė­to­jai gy­vu­lių au­gin­to­jams siū­lo lau­kuo­se įsi­reng­ti elek­tri­nius ap­tva­rus, kad vil­kai leng­vai ne­pa­tek­tų į ga­nyk­las.

Su­ėdė maž­daug 300 ki­log­ra­mų te­ly­čią

Aly­taus ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos Že­mės ūkio sky­riaus ve­dė­ja Ir­ma Ste­nio­nie­nė sa­ko, kad šį­met vil­kai sa­vo jau­nik­lius ieš­ko­tis mais­to pra­dė­jo mo­ky­ti kiek anks­čiau nei anks­tes­niais me­tais, – anks­čiau taip at­si­tik­da­vo va­sa­ros pa­bai­go­je, ru­dens pra­džio­je, da­bar jau vi­dur­va­sa­rį ūki­nin­kų gy­vu­liai pra­dė­jo ken­tė­ti nuo šių žvė­rių iš­puo­lių. Tai, ve­dė­jos pa­ste­bė­ji­mu, sie­ja­ma su ga­li­mai pa­di­dė­ju­sia vil­kų po­pu­lia­ci­ja.

La­biau­siai nuo šių plėš­rū­nų ken­čia Rai­ti­nin­kų ir Dau­gų se­niū­ni­jos gy­ven­to­jų gy­vu­liai, vil­kų pa­pjau­tų gy­vū­nų at­ve­jai fik­suo­ja­mi ir Aly­taus bei Alo­vės se­niū­ni­jo­se.

Iki šiol Aly­taus ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ja yra ga­vu­si dvi­de­šimt gy­ven­to­jų pra­šy­mų at­ly­gin­ti ža­lą už 90 vil­kų pa­pjau­tų gy­vu­lių, tarp ku­rių be­veik vi­sos avys. Iš šio skai­čiaus – du nu­ga­la­bin­ti ver­še­liai ir miš­ko plėš­rū­nų su­ės­ta maž­daug 300 ki­log­ra­mų te­ly­čia.

„Mū­sų sky­rius nag­ri­nė­ja gautus gy­ven­to­jų pra­šy­mus at­ly­gin­ti ža­lą už vil­kų pa­pjau­tus gy­vu­lius. Vyks­ta­me į vie­tą, fik­suo­ja­me pa­dė­tį. O ža­lą pa­gal nu­sta­ty­tą tvar­ką iš vals­ty­bės biu­dže­to at­ly­gi­na Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­ja. Pa­vyz­džiui, už vil­kų pa­pjau­tą ser­ti­fi­kuo­tą, veis­li­nės ban­dos su­au­gu­sią avį vi­du­ti­niš­kai mo­ka­ma 225 eu­rai, už ne­ser­ti­fi­kuo­tą – apie 180 eu­rų. Be­je, daž­niau­siai vil­kai kė­si­na­si į su­au­gu­sias avis ir, kiek ten­ka pa­ste­bė­ti, jos su­dras­ko­mos pa­ry­čiais. Už vil­kų ap­dras­ky­tus, bet ne­pa­pjau­tus gy­vu­lius ža­la nė­ra at­ly­gi­na­ma“, – pa­sa­ko­jo Že­mės ūkio sky­riaus ve­dė­ja I.Ste­nio­nie­nė.

Kad vis dau­giau Aly­taus ra­jo­no gy­ven­to­jų gy­vu­lių nu­ken­čia nuo Eu­ro­po­je ir kar­tu Lie­tu­vo­je sau­go­mų vil­kų, liu­di­ja kon­kre­tūs skai­čiai. Per pra­ėju­sius me­tus sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­ja ga­vo 24 gy­ven­to­jų pra­šy­mus at­ly­gin­ti nuos­to­lius už šių ke­tur­ko­jų nu­žu­dy­tus 75 gy­vu­lius, ku­rių dau­gu­mą taip pat su­da­rė avys. Už tai žmo­nėms iš vals­ty­bės biu­dže­to bu­vo iš­mo­kė­ta be­veik 9 tūkst. eu­rų.

Apie su­me­džio­ji­mo li­mi­to di­di­ni­mą – spe­cia­lis­tai, ūki­nin­kai ir me­džio­to­jai

Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­ja, siek­da­ma už­tik­rin­ti pa­lan­kią vil­ko rū­šies ap­sau­gos būk­lę ir at­si­žvelg­da­ma į šių žvė­rių po­pu­lia­ci­jos būk­lės ste­bė­se­nos duo­me­nis, moks­li­nius ty­ri­mus, ei­na­ma­jam me­džiok­lės se­zo­nui iki spa­lio 15-osios pa­tvir­ti­na jų su­me­džio­ji­mo li­mi­tą. Pa­vyz­džiui, 2020–2021 me­tų me­džiok­lės se­zo­nui bu­vo nu­sta­ty­tas 175 vil­kų su­me­džio­ji­mo li­mi­tas. O juos ga­li­ma me­džio­ti nuo spa­lio 15-osios iki ko­vo 31-osios. Anks­čiau iš­nau­do­jus li­mi­tą, me­džiok­lė nu­trau­kia­ma Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos spren­di­mu.

Šį­met taip bu­vo pa­da­ry­ta ko­vo pra­džio­je.

Aly­taus me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jos pir­mi­nin­ko Vy­tau­to Ku­ce­vi­čiaus tei­gi­mu, daž­niau­siai vil­kų su­me­džio­ji­mo li­mi­tas bai­gia­mas iki Nau­jų­jų me­tų ar­ba va­sa­rio pra­džios, tik šį­met vė­liau, tik­riau­siai tai bu­vo su­si­ję su pan­de­mi­ja dėl ko­ro­na­vi­ru­so: „Mū­sų me­džio­to­jai per pra­ėju­sį se­zo­ną su­me­džio­jo ke­tu­ris vil­kus apie Pu­nią. Me­džio­to­jai tik­rai pa­ste­bi pa­di­dė­ju­sią vil­kų po­pu­lia­ci­ją, to­dėl nie­ko nuo­sta­baus, kad nuo šių žvė­rių nu­ken­čia žmo­nių gy­vu­liai.“

V.Ku­ce­vi­čiaus įsi­ti­ki­ni­mu, šią pro­ble­mą bū­tų ga­li­ma iš­spręs­ti pa­di­di­nus su­me­džio­ja­mų vil­kų li­mi­tą ir pa­anks­ti­nus jų me­džio­ji­mo lai­ką. Jis sa­kė, kad Lat­vi­jo­je šiuos žvė­ris me­džio­ti jau ga­li­ma nuo lie­pos vi­du­rio.

Kaip iš­ei­tį na­mi­nių gy­vu­lių ap­sau­gai nuo vil­kų iš­puo­lių – di­di­na­mą jų su­me­džio­ji­mo skai­čių ma­to ir ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos Že­mės ūkio sky­riaus ve­dė­ja I.Ste­nio­nie­nė: „Vil­kai yra pro­tin­gi gy­vū­nai. Jei bū­tų me­džio­ja­mi la­biau­siai gy­ven­to­jų gy­vu­lius kan­ki­nan­čio­se te­ri­to­ri­jo­se, jie tai pa­jus­tų ir iš to­kių te­ri­to­ri­jų pa­si­trauk­tų.“

Ve­dė­jos tvir­ti­ni­mu, ūki­nin­kams, ypač au­gi­nan­tiems po ke­lis šim­tus avių, tik­rai yra su­dė­tin­ga jas nak­čiai par­gin­ti į tvar­tus. O avių ra­jo­no žmo­nės lai­ko ne­ma­žai. Nuo me­tų pra­džios iki rug­sė­jo ra­jo­no gy­ven­to­jai au­gi­no be­veik 9 tūkst. ofi­cia­liai re­gist­ruo­tų šių gy­vu­lių. Iš šio skai­čiaus be­veik 1 tūkst. 400 avių yra pen­kiuo­se ūkiuo­se, ku­riuo­se šių gy­vu­lių – po 150 ir dau­giau.

Alo­vės se­niū­ni­jo­je Po­te­ro­nių kai­me ūki­nin­kau­jan­ti Dai­va Ja­nu­le­vi­čiū­tė – vie­na iš stam­biau­sių ra­jo­ne avių au­gin­to­jų, tu­rin­ti apie 200 šių gy­vu­lių ūkį. Jos ūky­je rug­sė­jį pir­mą­kart ap­si­lan­kė vil­kai, pa­pjo­vė ke­tu­rias, prie pat na­mų at­ėju­sias avis, ir dar dvi su­žei­dė.

„Man at­ro­do, kad rei­kia di­din­ti su­me­džio­ja­mų vil­kų li­mi­tus, ki­taip ši bė­da neiš­si­spręs“, – tei­gė D.Ja­nu­le­vi­čiū­tė.

Ar ga­li pa­dė­ti elek­tri­niai ap­tva­rai?

Gam­tos ap­sau­gos aso­cia­ci­jos „Bal­ti­jos vil­kas“ ta­ry­bos pir­mi­nin­kas An­drius Lau­ri­na­vi­čius ne­igia­mai ver­ti­na no­rą pri­si­den­giant vil­kų da­ro­ma ža­la ūki­nin­kams di­din­ti per se­zo­ną su­me­džio­ja­mų vil­kų li­mi­tą: „Li­mi­tas nu­sta­to­mas, at­si­žvel­giant į po­pu­lia­ci­jos sta­bi­lu­mą, jos būk­lę, moks­li­nin­kų pa­tei­kia­mus pa­siū­ly­mus. Vil­kų po­pu­lia­ci­ja tu­ri tu­rė­ti svei­ką bū­se­ną, ji tu­ri at­lik­ti sa­vo dar­bą gam­to­je. No­rint, kad jie ne­pjau­tų ūki­nin­kų avių, vil­kus reik­tų ma­žin­ti dras­tiš­kai. Tik­rai ma­nau, kad ne­su­grįš ta­ry­bi­niai lai­kai, kai be­ato­dai­riš­kai bu­vo šau­do­mi vil­kai ir net ma­ži vil­kiu­kai.“

A.Lau­ri­na­vi­čiaus tvir­ti­ni­mu, ūki­nin­kai avis ga­lė­tų ga­ny­ti elek­tri­niais ap­tva­rais už­tver­to­se te­ri­to­ri­jo­se, jiems įreng­ti ski­ria­ma eu­ro­pi­nė pa­ra­ma, taip pat tai ga­li kom­pen­suo­ti sa­vi­val­dy­bės.

„Bal­ti­jos vil­ko“ ta­ry­bos pir­mi­nin­kas sa­kė, jog, va­do­vau­jan­tis Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos pa­tvir­tin­tu vil­ko ap­sau­gos pla­nu, sie­kiant iš­lai­ky­ti vil­kų po­pu­lia­ci­ją, reik­tų, kad Lie­tu­vo­je gy­ven­tų nuo 31 iki 62 jų šei­mų.

Kaip in­for­ma­vo Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­ja, šiuo me­tu Lie­tu­vo­je yra ne ma­žiau kaip 63 jau­nik­lius ve­du­sios vil­kų šei­mos.

Apie tai, kad, no­rint gy­vu­lius ap­sau­go­ti nuo vil­kų už­puo­li­mo, ūki­nin­kams yra su­da­ry­ta ga­li­my­bė gau­ti eu­ro­pi­nę pa­ra­mą elek­tri­niams ap­tva­rams įsi­reng­ti, kal­bė­jo ir Aly­taus ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos Že­mės ūkio sky­riaus ve­dė­ja I.Ste­nio­nie­nė: „Ta­čiau tam rei­ka­lin­gos ir pa­čių ūki­nin­kų in­ves­ti­ci­jos, ku­rių ne vi­si tu­ri. O no­rint elek­tri­niais ap­tva­rais ap­tver­ti di­de­lius plo­tus, bū­ti­nos tik­rai ne­ma­žos in­ves­ti­ci­jos. Yra ir ki­tas da­ly­kas – nei pa­pras­tos tvo­ros, nei elek­tri­nės gy­vu­lių nuo vil­kų ga­li ir ne­ap­sau­go­ti, nes nė­ra ga­ran­ti­jų, kad šie žvė­rys jų ne­per­šoks.“

Alo­vės se­niū­ni­jos ūki­nin­kės D.Ja­nu­le­vi­čiū­tės tei­gi­mu, jai bū­tų su­dė­tin­ga elek­tri­niu ap­tva­ru už­tver­ti 5 ar 10 hek­ta­rų avių ga­no­mas pie­vas: „Ka­žin ar to­kie ap­tva­rai iš­gel­bė­tų. Te­ko gir­dė­ti, kad vil­kai ir per juos pa­ten­ka prie gy­vu­lių ir juos pa­pjau­na.“

Tad kol kas su­ka­ma­si tar­si už­bur­ta­me ra­te tarp vil­kų pjau­na­mų avių, li­mi­tuo­tos me­džiok­lės ir pa­siū­ly­mų ūki­nin­kams įsi­reng­ti elek­tri­nius ap­tva­rus. La­bai pa­na­šu, kad tas ra­tas dar suk­sis il­gai, nes vie­niems svar­bu iš­sau­go­ti gy­vu­lius, ki­tiems – vil­kus, auk­so vi­du­rio kol kas nie­kas ne­pa­siū­lo.

Rekomenduojami video