Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ligų kontrolė pasėliuose: laukia pokyčiai

Šiandien ūkininkavimas tampa vis sudėtingesnis. Daugelyje augalininkystės ūkių vis sunkiau sekasi kontroliuoti javų ir rapsų ligas, todėl artimiausiais metais fungicidų rinkoje laukiama pokyčių.

Didelis pasirinkimas

Vieno stambiausių Anykščių rajone augalininkystės ūkio šeimininko Romualdo Kubaičio teigimu, pastaruoju metu rinkoje fungicidų asortimentas yra labai didelis, tad augalininkystės ūkiams yra iš ko rinktis. Pašnekovas tvirtino, kad kiekvienas augintojas prieš pasirinkdamas produktus pirmiausia turėtų įvertinti pasėlių būklę: ar yra ligų požymių, ar ne. Ir tik tuomet pasirinkti, ko ir kiek reikia pasėliams.

„Manau, tik priėmus išmintingą sprendimą galima tikėtis geriausio fungicidų efekto ir jų naudojimo atsipirkimo. Visada perku brangesnius fungicidus, nes jie, be abejo, yra efektyvesni. Naujesni preparatai, naujos veikliosios medžiagos iš tikrųjų turi geresnį poveikį“, – pabrėžė ūkininkas.

Jis stengiasi ūkyje naudoti kuo mažiau chemikalų, kartais išberia ne visą normą. R.Kubaitis tikisi, kad ateityje fungicidų rinka pasikeis ir žemdirbiams bus tiekiami dar kokybiškesni, aukščiausio lygio preparatai.

Pasireiškia ligos

Žieminius ir vasarinius kviečius bei miežius auginantis jaunas Molėtų rajono ūkininkas Andrius Arlauskas renkasi nebrangius fungicidus.

„Fungicidų panaudojimo efektas visuomet būna geras, nes preparatus pradedu naudoti tuomet, kai pamatau pirmuosius ligos požymius, arba profilaktiškai. Kai jau yra bėda, kai liga smarkiai išplinta, tuomet ir brangūs fungicidai nepadeda“, – tvirtino vyras. A.Arlauskas fungicidus naudoja, kad kviečiuose neplistų miltligė, o miežiuose – dryžligė ir rūdys.

A. Arlauskas

Pasak agronomės-konsultantės dr. Marijos Čižauskienės, drėgnais metais ūkininkai turi bėdų dėl rapsų juodosios dėmėtligės (alternariozės). Apsaugai nuo šios ligos žieminius rapsus fungicidais rekomenduojama purkšti žydėjimo pradžioje. Stiprios infekcijos atveju patartina purkšti du kartus – žydėjimo pradžioje ir pabaigoje.

„Augalininkystės ūkių savininkai renkasi produktus, atsižvelgdami į jų patikimumą. Jei palankiais ligoms plisti metais šis produktas davė teigiamų rezultatų, ūkininkai ir kitais metais, nepaisydami gamtos sąlygų, renkasi tą patį fungicidą“, – tvirtino dr. M.Čižauskienė. Mokslininkės manymu, žemdirbiai vis dažniau renkasi efektyvius ir saugius produktus.

Laukia pokyčiai

Ateinančiais metais fungicidų rinkoje numatomi didžiuliai pakyčiai, kuriuos tikrai pajus augalininkystės ūkių šeimininkai. Pasak „Agrokoncerno“ Augalų apsaugos produktų grupės vadovo Arno Radzevičiaus, kitais metais bus atsisakyta kai kurių fungiciduose iki šiol naudotų veikliųjų medžiagų, jos į rinką nebegrįš.

Pabrėžiama, kad fungiciduose, skirtuose javų pasėlių apsaugai, nebeliks tokių veikliųjų medžiagų kaip propikonazolo, kuris ūkininkams neblogai pagelbėdavo kovojant su javų dryžligėmis, taip pat tiofanat-metilo. Iki 2022 metų rinkoje turėtų nebelikti epoksikonazolo – plataus veikimo veikliosios medžiagos, turinčios stiprų gydomąjį veikimą, taip pat metkonazolo ir tebukonazolo.

„Kai kurių iš šių minėtų veikliųjų medžiagų rinkoje jau nebebus 2021 metais, o kitų –2022-aisiais. Rinkoje nebeliks apie 70 proc. iki šiolei javų apsaugai naudojamų fungicidų, tačiau atsiras kitų, naujų priemonių“, – teigė A. Radzevičius.

A. Radzevičius

Sumenko efektyvumas

Pagrindinis fungicidų naudojimo tikslas – apsaugoti javus nuo pašaknio, lapų ir varpų ligų per visą jų augimo sezoną. Todėl, pasak „Agrokoncerno“ Augalų apsaugos produktų grupės vadovo, fungicidinė apsauga javų pasėliams yra labai svarbi. Nenaudojant fungicidų, iš hektaro galima prarasti apie 900 kilogramų žieminių kviečių ir apie 600 kilogramų vasarinių kviečių derliaus, o nepalankiais metais – ir dar daugiau.

Kodėl atsisakoma kai kurių fungicidų veikliųjų medžiagų? „Pastebima, kad pastaraisiais metais triazolų grupei priklausančių fungicidų efektyvumas labai sumažėjo: jis krito nuo 90 iki 40 proc., o kai kuriais atvejais ir dar smarkiau“, – sakė A.Radzevičius.

Anot jo, pokyčių rinkoje atsiranda ir dėl aplinkosaugos, nes naudojami dideli veikliųjų medžiagų kiekiai teršia aplinką ir menkai atlieka savo funkciją. „Visi sprendimai priimami Vakarų Europoje atliekant įvairius tyrimus. Nors to 100 proc. negalime pritaikyti mūsų šaliai, bet ES aplinkosaugos strategija yra bendra visoms šalims, ir mes jos taip pat laikomės. Žinodami, kokie produktai ateina į rinką, mes nieko neprarasime, bet išsaugosime sveikesnius ir saugesnius pasėlius, kartu – geresnius ir stabilesnius derlius“, – tvirtino „Agrokoncerno“ Augalų apsaugos produktų grupės vadovas.

Nauji produktai

Iki šiol naudotą preparatą Cantus pakeis naujas sisteminis fungicidas – Pictor Active, skirtas žieminių ir vasarinių rapsų apsaugai nuo grybinių ligų. Šis fungicidas bus sudarytas iš dviejų veikliųjų medžiagų – boskalido ir piraklostrobino.

Kas naujo beicų rinkoje, ar keisis ir jų veikliosios medžiagos? „Iki šiol beicuose naudojamos veikliosios medžiagos tebukonazolo laikui bėgant taip pat bus atsisakyta. Todėl neliks beicų su šia veikliąją medžiaga“, – teigė „Agrokoncerno“ Augalų apsaugos produktų grupės vadovas.

Jis pabrėžė, kad augalų apsaugos produktų sąrašą papildys naujasis beicas Kinto Plus, kuris yra itin efektyvus nuo šaknų puvinių, puikiai tvarkosi su kūlėmis, saugo ir nuo pavasarinio pelėsio bei tifuliozės.

Nebus pigesni

„Agrokoncerno“ atstovo teigimu, naujieji fungicidai nebus pigesni. „Norint sukurti naujas veikliąsias medžiagas, reikia daug investuoti. Todėl manau, kad tai bus vidutinio ir brangaus segmento fungicidai. Naivu tikėtis, kad naujos ir labai efektyvios veikliosios medžiagos bus pigios“, – mintimis dalijosi A.Radzevičius.

Jis pridūrė, kad šiuo metu pigiausius segmentus užpildo tebukonazolas, metkonozolas ir mišiniai.

Rekomenduojami video