Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lietuvos ūkininkams išartų pievų šiemet atkurti nereikės

Žemės ūkio ministerijai po intensyvių derybų ir konsultacijų su Europos Komisija pavyko pakoreguoti daugiamečių pievų referencinius dydžius. Dėl to Lietuva neperžengė leistinos pievų plotų sumažėjimo ribos ir ūkininkams suartų pievų šiais metais atkurti nereikės.

„Derybos su Europos Komisija pavyko. Argumentai, kad iš referencinių dydžių turi būti atimti pievų plotai, virtę miškais, pelkėmis, šlapynėmis, kurių nėra galimybės deklaruoti, bei ekologiniam ūkininkavimui skirtos naudmenos – buvo pagrįsti. Reglamentas dėl pievų išsaugojimo neturi būti supriešinamas su kitais aplinkosauginiais tikslais bei priemonėmis ir dirbtinai nemažinti dirbamos žemės plotų.

Nors pavyko įrodyti Europos Komisijai, kad Lietuvoje pievų situacija yra normali, tai nereiškia, kad ūkininkai gali kinkyti plūgus ir arti toliau.

Nors šiemet atkurti pievų nereikės, įsipareigojimas nearti pievų išlieka ir, kaip parodė ši situacija, labai svarbu visiems šių įsipareigojimų laikytis, ypač atsižvelgiant į tai, kad nuo 2023 metų keičiasi daugiamečiais žolynais užsėtų plotų ir bendro žemės ūkio paskirties žemės ploto pokyčių referenciniai dydžiai ir jie, preliminariais vertinimais, gali būti nepalankūs“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

Praėjusių metų pabaigoje Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) daugiau kaip 30 tūkst. ūkininkų išsiuntė pranešimus, informuojančius, kad jiems gali tekti atkurti per pastaruosius dvejus metus suartas pievas, jeigu paaiškėtų, kad visos Lietuvos mastu daugiamečiais žolynais užsėtų plotų ir bendro žemės ūkio paskirties žemės ploto santykis sumažėjo daugiau kaip 5 proc., palyginti su 2015 m. nustatyta referencine santykine dalimi.

NMA artimiausiu metu visus pareiškėjus, kurie prieš tai buvo informuoti apie galimą prievolę atkurti pievas, asmeniniais pranešimais informuos, kad teikiant 2022 m. deklaracijas, prievolės atkurti pievas nėra.

Žemės ūkio ministerija primena, kad teikdami paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškas, ūkininkai įsipareigoja daugiamečių pievų nearti, o NMA pareikalavus – jas atkurti, jeigu visos Lietuvos mastu daugiamečiais žolynais užsėtų plotų ir bendro žemės ūkio paskirties žemės ploto santykis sumažėjo daugiau kaip 5 proc., palyginti su referenciniu dydžiu.

Kad ūkininkams būtų paprasčiau laikytis prievolės, šiais metais tiesioginių išmokų deklaravimo taisyklėse numatyti palengvinimai dėl pievų tvarkymo. Iki 10 proc. deklaruojamo ploto ūkininkai galės tvarkyti jiems patogiu būdu – be draudimo smulkinti ir prievolės išvežti nušienautą žolę. Pievų tvarkymo lengvata galės naudotis ir bitininkai, įregistravę didesnius nei 5 šeimos bitynus, kai 1 bičių šeimai tenkantis plotas siekia 0,59 ha.

Rekomenduojami video