Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lietuvos laukuose sėjama vis daugiau sertifikuotų sėklų

Skaičiuojama, kad nuo 2010 metų Lietuvoje sertifikuotų sėklų kiekis išaugo trimis kartais. Anuomet buvo sertifikuota virš 25 tūkst. tonų, o 2018 metų derliui – virš 81 tūkstančio.

Šiemet prognozuojamas stabilus augimas

Sertifikuotomis sėklomis prekiaujančios įmonės „Linas Agro“ sėklininkystės skyriaus vadovas Sigitas Augas teigia, kad Lietuvoje sertifikuotomis sėklomis apsėjama vidutiniškai apie 20 proc. laukų. Tačiau iki Vakarų Europos dar toli: „Nors tokiomis sėklomis apsėjamų plotų procentas didėja, Vakarų Europoje matome visai kitokį skaičių – jis vidutiniškai siekia apie 50 procentų. Jei ir toliau sieksime šio regiono derlingumo lygio, turėsime naudoti vis daugiau sertifikuotos sėklos ir naujų veislių. Tad mūsų šalyje išliekanti augimo tendencija, tikėtina, ateityje tik didės.“

Kalbant apie pasėlių struktūrą, numatoma, kad šiemet bus mažesnis vasarinių augalų sertifikuotų sėklų poreikis, nes pasėta daug žieminių javų, rapsų ir vasarojui likę mažesni plotai. Pastarieji dveji metai buvo sudėtingesni, tačiau šiemet sulaukus geresnių gamtos sąlygų, sertifikuotų sėklų naudojimas, anot bendrovės atstovo, turėtų augti.

Clipboard01

Derlingumas ir atsparumas ligoms

Nors mokslininkai ir praktikai teigia, jog sertifikuotos sėklos leidžia pasiekti didesnį derlingumą ir pasėliai būna atsparesni ligoms, daugelis ūkininkų javus vis dar sėja naudodami savo ūkiuose užaugintus grūdus. Tačiau kokybiškoms sėkloms paruošti ūkiuose nėra galimybių.

„Sertifikuotoms sėkloms paruošti reikia turėti atitinkamą ir kokybišką įrangą, kuri yra pakankamai brangi. Sertifikuotos sėklos – gerai išvalytos, frakcionuotos, kokybiškai išbeicuotos. Be to, jos ruošiamos iš kruopščiai atrinktų sėklinių pasėlių derliaus. Veislės būna pirmo ar antro atsėlio, kuris lemia genetinių savybių išsaugojimą. Visa tai daro teigiamą įtaką būsimam derliui, nes sertifikuotos sėklos pasižymi tolygesniu dygimu, yra geriau apsaugotos nuo patogenų“, – sako S. Augas ir priduria, jog rinktis reikėtų ištirtas ir vietos klimatinėmis sąlygomis patikrintas veisles.

Išlaidos sertifikuotai sėklai atsiperka

Anot S. Augo, kiekvienam ūkiui, svarstančiam apie sertifikuotų sėklų įsigijimą, reikėtų objektyviai įvertinti pastarųjų naudą konkrečiu atveju, o nesivadovauti nuogirdomis neva jos reikalauja tik didelių investicijų.

„Pirmiausia, reikėtų įsivertinti, kokią naudą sertifikuotos sėklos atneš konkrečiam ūkiui. Tą galima labai paprastai apskaičiuoti, lyginant su kaštais, kurių prireiks sėklas paruošti savomis jėgomis. Ar turima visa kokybiškam paruošimui reikiama technika, darbo jėga? Įsivertinus galimas išlaidas, reikėtų pasidomėti ir sertifikuotų sėklų kainomis – kokia tai yra investicija į hektarą? Ir tik tuomet priimti sprendimą“, – pataria S. Augas.

Siekiant įvertinti tiek savame ūkyje ruošiamų, tiek perkamų sertifikuotų sėklų kainas, svarbu atsižvelgti ir į norimą gauti derlių. Su sertifikuotomis sėklomis apsėti pasėliai bus 10-15 proc. derlingesni, lyginant su nesertifikuotomis. Be to, daugelis ūkių pamiršta, jog, pavyzdžiui, grūdus, iš kurių ruošia sėklą, galima parduoti ir gauti pajamas, o už deklaruotus sertifikuota javų sėkla apsėtus laukus laukia ir valstybės parama.

„2018 metais susietoji parama už sertifikuota sėkla apsėtus javų plotus buvo 14,21 Eur už hektarą arba 64 Eur sertifikuotos sėklos tonai. Tad skirtumas hektarą apsėjant savame ūkyje paruošta sėkla ir perkant sertifikuotas siekia apie 10-20 eurų. Tačiau didesnis jų derlingumas ne tik padeda pilnai padengti šį skirtumą, bet ir atneša pelną“, – sako S. Augas.

Sertifikuota ar savo ūkyje paruošta sėkla?

 

  Sertifikuotos sėklos Savame ūkyje ruoštos sėklos
Vas. kviečių sėklų / grūdų kaina 380 Eur/t 190 Eur/t
Valstybės parama 64 Eur/t -
Beicas + beicavimo darbai - 45 Eur/t
Valymo + rūšiavimo darbai - 10 Eur/t
Selekcinis mokestis - 12 Eur/t
Iš viso išlaidos: 316 Eur/t 257 Eur/t
Išlaidos 1 ha 70 Eur/ha 57 Eur/ha
Skirtumas 13 Eur/ha  
Derliaus priedas, reikalingas padengti didesnes išlaidas sertifikuotai sėklai  

68 kg/ha

 

1 lent. Sertifikuotos sėklos kaina, palyginus su ūkinės, didesnė apie 10-20 Eur/ha.

 

Rekomenduojami video