Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lietuviškus svogūnus auginantis ūkininkas V. Lataitis: kokybė prasideda sėjimo metu

Vincentas Lataitis valdo vieną didžiausių šalyje svogūnų ūkių, jame užaugintas ir rudenį nuimtas derlius pirkėjus, naudojant išmanias technologijas, pasiekia visą žiemą ir pavasarį – iki pat birželio.

Prekybos tinklui „Lidl“ savo produkciją tiekiantis ūkininkas akcentuoja, kad ši daržovė – labai naudinga organizmui, tačiau užauginti ją nėra paprasta – kokybiškas svogūnas prasideda nuo sėklos.

300 ha ūkį turintis V. Lataitis svogūnų auginime specializuojasi nuo 1998 m., tačiau šios daržovės iš tiesų auga tik mažojoje ūkio dalyje – kiekvienais metais tas plotas siekia apie 60 ha. Taikant sėjomainos principą, likusi dalis užsėjama javais.

Vis dėlto minėtuose 60 ha ūkininkas kasmet užaugina apie 2000 tonų svogūnų, o matuojant „galvomis“, jų iš viso nuimama apie 40 mln. „Šiuo metu jau baigėme sėti – kasmet pradedame balandžio pirmojoje pusėje ir šis procesas trunka apie dvi savaites. Sėjame kokybiškas, Olandijoje paruoštas sėklas.

Naudojame modernią sėjamąją, todėl tiksliai nustatome, kad 1 ha plote pasėsime 800 000 sėklų, kurios viena nuo kitos bus nutolusios 6 cm atstumu. Šis pavasaris gana sausas, todėl dabar turime aktyviai laistyti: svogūno sėklai sudygti būtina drėgmė, o sudygimas trunka tris savaites. Nuo to laiko pradedame skaičiuoti 100–130 dienų, priklausomai nuo veislės, iki derliaus nuėmimo. Visą vasarą laukia aktyvus darbas – kovosime su piktžolėmis ir prižiūrėsime augančius svogūnus“, – pasakoja V. Lataitis.

V.Lataitis valdo vieną didžiausių šalyje svogūnų ūkių, jame užaugintas ir rudenį nuimtas derlius pirkėjus, naudojant išmanias technologijas, pasiekia visą žiemą ir pavasarį – iki pat birželio.

Šiuo metu jo ūkyje pasėti dviejų rūšių geltonieji – ankstyvieji ir vėlyvieji – ir vienos rūšies raudonieji svogūnai. „Rudenį svogūnus iškasime, keletą dienų, jei oras leis, palaikysime suguldytus lauke, po to surinksime su kombainu , sukrausime į priekabas ir išvešime į sandėlį. Ten svogūnų laukia pirminis valymas ir džiovinimas karštu oru, kuris truks apie dvi savaites. Tuomet palaipsniui mažiname laikymo temperatūrą iki +1 laipsnio. Taip šaltai svogūnai bus laikomi visą žiemą – tokios sąlygos užtikrina, kad dar birželio mėnesį jie bus tinkami valgyti ir išlaikę savo savybes“, – kalba V. Lataitis.

Tokias sąlygas sandėlyje leidžia pasiekti kompiuteriu valdoma klimato kontrolės sistema. Tiesa, pasak ūkininko, pirkėjams, norintiems ilgiau išlaikyti svogūnus savo namuose, jų šaldyti nebūtina – šioms daržovėms tinka ir virš +20 laipsnių siekianti temperatūra, svarbiausia, kad nebūtų drėgna.

„Svogūnas – labai gera daržovė, ji naudinga sveikatai, turi organizmui reikalingų antioksidantų, naikina bakterijas ir virusus. Svogūnuose taip pat daugybė vitaminų C, A ir B, fosforo ir kalcio kas yra ypač svarbu stiprinant imunitetą“, – sako V. Lataitis.

 V.Lataitis valdo vieną didžiausių šalyje svogūnų ūkių, jame užaugintas ir rudenį nuimtas derlius pirkėjus, naudojant išmanias technologijas, pasiekia visą žiemą ir pavasarį – iki pat birželio.

Griežtesni kokybės reikalavimai Jau ne pirmus metus savo derlių ūkininkas tiekia prekybos tinklui „Lidl“. „Pradėjome dirbti su jais, kai jie atsidarė Lietuvoje, ir labai džiaugiamės partneryste. Pavyksta rasti bendrą sutarimą visais klausimais. Taip, „Lidl“ kokybės reikalavimai labai griežti, bet mes tobulėjame ir galime pasiūlyti labai kokybišką produkciją, – kalba V. Lataitis.

– Nuo 2019 m. ūkis turi tarptautinį „GLOBAL G.A.P.“ sertifikatą, kuris įrodo, kad mūsų svogūnai užauginti atsakingai, saugant gamtą ir paisant darbuotojų sveikatos, saugos ir gerovės reikalavimų, todėl atitinka aukščiausius kokybės reikalavimus.“ „Lidl Lietuva“ kokybės užtikrinimo departamento atstovė Laura Danilevičiūtė sako, kad šiame prekybos tinkle kontroliuojama ne tik parduodamų produktų išvaizda, bet ir saugą bei kokybę lemiantys parametrai: veikliųjų medžiagų (pesticidų) likučiai, sunkieji metalai, nitratai.

„Kad galėtume įvertinti mums tiekiamų produktų kokybę, bendradarbiautajame su nepriklausomomis akredituotomis laboratorijomis Vokietijoje ir Lenkijoje. Mėginiai į jas keliauja nustatytu dažnumu pagal tai, kokiam rizikingumo laipsniui yra priskiriamas kiekvienas produktas.

Pristatant vaisius ir daržoves į Lidl Lietuva centrinį sandėlį atliekama jų kontrolė – priimama tik nustatytus kriterijus atitinkanti produkcija, patikrinama kiekviena atvežta partija. O kiekvienoje parduotuvėje yra asmuo, atsakingas už vaisių ir daržovių šviežumo kontrolę, kuris dienos eigoje vertina ir atrenka lentynose esančius produktus“, – tvirtina L. Danilevičiūtė.

 Ji taip pat mini, kad „Lidl“ šviežiems vaisiams ir daržovėms keliami reikalavimai yra vieni iš griežčiausių rinkoje – patvirtinti pesticidų likučių kiekiai negali viršyti trečdalio didžiausios leistinos koncentracijos. „Mūsų turimų tyrimų rezultatai rodo, kad 92 procentuose tirtų produktų aptikti veikliųjų medžiagų likučių kiekiai neviršijo šio skaičiaus, t. y. jų nustatytas kiekis buvo dviem trečdaliais mažesnis nei yra leidžiama Europos Sąjungos“, – rezultatais pasidžiaugė „Lidl“ atstovė.

Rekomenduojami video