Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lietuviškų bulvių išsiilgę lietuviai gali džiaugtis: ūkininkai pradėjo bulviakasį

Kėdainių ūkininkai jau pradeda bulviakasį. Pirmųjų lietuviškų bulvių derlius džiugina ir jau greitai keliaus į prekybos vietas. O lietuviai šviežienos labai pasiilgę, dažnas turguje klausinėja, ar dar nėra šviežių lietuviškų bulvių. Tik čia kol kas karaliauja pernykštės ir įvežtinės. O kavinių atstovai sako, kad patiekalai iš šviežių lietuviškų bulvių atsiras tik vasaros viduryje, mat jos dabar ir brangios, ir ne viską pavyktų pagaminti.

Kėdainių pašonėje ūkininkaujantis Saulius Dambrauskas, kaip ir žadėjo, pirmąją birželio savaitę pradeda bulviakasį. Darbininkės vos spėja grumstus rinkti ir rūšiuoti bulves pagal dydį. Ūkininkas skaičiuoja tonas ir džiaugiasi – ankstyvosios bulvės tarsi rinktinės.

„Iš hektaro 18 tonų bulvių, tai ganėtinai gerai tokiai datai, aš birželio 5 norėjau pradėti, bet šeštadienis, Tėvo diena, tai kiek anksčiau paplanavom ir nesigailiu dėl to“, – sakė S. Dambrauskas.

Dambrauskas atvirauja, kad dėl permainingų orų tik kovo antroje pusėje pasodinęs bulves kiek nuogąstavo, ar pavyks užauginti gerą derlių. „Labai buvo šaltas pavasaris ir pradžia buvo sunki, bet kai prasidėjo lietūs, o pas mus labai lengva žemė – smėlis, buvo uždengta plėvele ir jos pasivijo tą, kas buvo prarasta“, – kalbėjo S. Dambrauskas.

Nors investicijų ir priežiūros taip anksti sodinant bulves daug, esą palepinti pirkėjus norisi, o ir uždirbti pavyksta.

Prekybos centruose ar turguje šviežios lietuviškos bulvės turėtų pasirodyti jau kitą savaitę. Pirkėjai sako jų labai pasiilgę.

„Taip labai, ypač kai yra namie mažų vaikų, tai labai.“ „Nėra lietuviškų dar...“ Pardavėjai pasakoja, kad dažnas, besirenkantis pernykštes lietuviškas bulves ar perkantis kilogramą kitą atvežtų iš Kipro ar Rumunijos, vis klusteli, kada jau ant prekystalių ras savame krašte augintų. „Pirkėjai laukia lietuviškų šviežių bulvių, o jos vėluoja“, – sakė pardavėja Vlada.

Pirkėjų negąsdina ir kaina. Nors ūkininkai kilogramą parduoda po 70 centų, atkeliavusios iki prekybos vietos bulvės gerokai išbrangsta – priklausomai nuo dydžio kaina šokteli du ar tris kartus – pirmų lietuviškų bulvių kilogramas ir šiemet kainuos apie du eurus.

Lietuviškų patiekalų restorano atstovė sako, kad geriau nerizikuoti ir iš šviežių bulvių cepelinų negaminti, tik sugadinsite, bet kiti patiekalai bus purūs ir gerokai skanesni.

„Cepelinams, taip vadinamiems didžkukuliams, gaminti naudojamos tik senos bulvės, nes šviežios bulvės labai vandeningos, mažai krakmolo iš jų neįmanoma pagaminti gero cepelino, bet kitiems patiekalams kaip plokštainiai, bulviniai blynai yra labai skanu šviežios bulvės“, – pasakojo „Bernelių užeiga“ maisto technologė Rasa Vasiliauskaitė.

Daugelis kavinių į meniu šviežias lietuviškas bulves įtraukia jau įpusėjus vasarai, kai nukrinta jų kaina. „Masiškai pradedamos kasti apie birželio pabaigą – liepos pradžią. Tada restoranai ir pradeda jas naudoti, nes pirmos bulvės būna ne tik vandeningos, bet ir labai brangios“, – sakė R. Vasiliauskaitė.

Lietuva nuo seno vadinama bulvinių patiekalų kraštu, o bulvės – antrąja lietuvių duona. Skaičiuojama, kad vienas lietuvis per metus šių daržovių suvalgo apie 100 kilogramų.
Rekomenduojami video