Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lenkijos ūkininkai per blokadą pasienyje su Lietuva tikrins transportą

Kovo 1 d. kelyje ties Kalvarijos-Budzisko pasienio punktu blokadą pasienyje su Lietuva organizuojantis Karolis Pieczynskis sako, kad kaimyninės šalies ūkininkai nuo minėtos dienos tikrins, kas yra vežama transporto priemonėmis, kurios gali vežti žemės ūkio produkciją.

„Protestas turėtų prasidėti kovo 1 dieną, 10 valandą ryto. Tai nebus visiška pasienio perėjimo punkto blokada. Mes, ūkininkai, kartu su Lenkijos tarnybomis norėtume tikrinti, kas sunkvežimiuose yra vežama, ypač kreipdami dėmesį į tas transporto priemones, kurios turi potencialą vežti žemės ūkio produkciją“, – pirmadienį LRT radijui teigė K. Pieczynskis. 

„Jeigu matysime, kad keliauja grūdai ir kita žemės ūkio produkcija, norėtume sužinoti, iš kur ji keliauja, kodėl ir kaip, tam, kad pajaustume, kokios yra pervežimo apimtys“, – kalbėjo jis. K. Pieczysnkis aiškino tokiu būdu norįs atkreipti dėmesį į tai, kaip yra pažeidžiami ūkininkų interesai bei padidinti spaudimą Lenkijos Vyriausybei. Jis taip pat patikino esantis prieš bet kokias galimas provokacijas blokados metu. 

„Mes kontroliuojame, kad tarp mūsų neatsirastų kažkokių radikalų, marginalų ar kitų nepalankių mums politiškai iniciatyvų. Mes deriname savo protestus su valdžios institucijoms, kad visi protestai vyktų teisėtai ir taikiai, ir vengiame bet kokių kontaktų su galimais provokatoriais“, – sakė blokados organizatorius. 

 Ūkininkai visoje Europoje jau kelias savaites vykdo protesto akcijas dėl, jų teigimu, pernelyg griežtų aplinkosaugos taisyklių, konkurencijos dėl pigaus importo iš ES nepriklausančių šalių ir mažų pajamų. 

Lenkijos ūkininkai labiausiai kritikuoja vadinamąjį ES Žaliąjį kursą, kuriuo numatyta pertvarkyti energetikos, transporto ir mokesčių politiką. Šis pasiūlymų rinkinys – vienas iš būdų, kuriais 27 valstybės narės siekia sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą. 

Ūkininkai taip pat blokavo sienos su ES nepriklausančia Ukraina pasienio kontrolės punktus. 

Šitaip jie tvirtina smerkiantys nesąžiningą konkurenciją, kurią sudaro pigesnė karo nualintos kaimyninės šalies produkcija. Lenkijos pareigūnai penktadienį nepriėmė Ukrainos premjero vadovaujamos delegacijos, kuri siekė išsklaidyti įtampą, kilusią dėl kelias savaites trukusių Lenkijos ūkininkų protestų prie bendros sienos. 

Lenkijos valdžios institucijos teigė, kad niekad nepritarė susitikimui pasienyje dėl demonstracijų, kurios, pasak Ukrainos, kelia grėsmę jos eksportui ir stabdo svarbiausių ginklų tiekimą karui su Rusija, kuris tęsiasi jau trečius metus. 

Seimas ragina imtis veiksmų dėl Lenkijos ūkininkų planų blokuoti kelią iš Lietuvos Seimo Kaimo reikalų komitetas (KRK) praneša, kad dėl Lenkijos ūkininkų ketinimų nuo šių metų kovo 1 dienos blokuoti kelią tarp Lietuvos ir Lenkijos kreipėsi į šalies prezidentą, Vyriausybę, užsienio reikalų, žemės ūkio ir susisiekimo ministrus. Parlamentarai atkreipia dėmesį, kad blokados tikslas, kaip teigia Lenkijos ūkininkai – siekis stabdyti ukrainietiškų grūdų eksportą per Lietuvą į Lenkiją. 

„Atsižvelgdamas į tai, KRK prašo prezidento, Vyriausybės, užsienio reikalų, žemės ūkio ir susisiekimo ministrų visais įmanomais diplomatiniais būdais spręsti susidariusią situaciją, siekiant, kad kelias tarp Lietuvos ir Lenkijos nebūtų blokuojamas. Digital Matter icon Seimo Kaimo reikalų ir Ekonomikos komitetai taip pat imasi iniciatyvos artimiausiu metu organizuoti susitikimą su Ukrainos ir Lenkijos ūkininkų asociacijų vadovais ir kolegomis parlamentarais susidariusiai padėčiai pakeisti“, – rašoma pranešime. 

Komitetas taip pat kreipėsi į į Vyriausybę, kviesdamas priimti atitinkamus sprendimus dėl žemės ūkio produkcijos ir pašarų importo iš Rusijos ir Baltarusijos į Lietuvą uždraudimo, taip pat dėl reikalingų įstatymų projektų pateikimo Seimo pavasario sesijoje. „Lietuva galėtų tapti dar viena Europos Sąjungos valstybe nare, uždraudusia Rusijos ir Baltarusijos žemės ūkio produkcijos ir pašarų importą po to, kai praėjusią savaitę Latvijos Respublikos Saeima priėmė Žemės ūkio ir kaimo plėtros įstatymo pataisas, kuriomis laikinai, iki 2025 m. liepos 1 d., uždraudė Rusijos ir Baltarusijos žemės ūkio produkcijos ir pašarų importą į Latviją. Taip pat uždrausta į Latviją iš kitų trečiųjų šalių įvežti tuos žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusija arba Baltarusija“, – nurodė Seimo nariai. 

Reaguodama į situaciją regione, Žemės ūkio ministerija pirmadienį sugriežtino iš Rusijos bei kitų padidintos rizikos šalių įvežamų grūdų kontrolę. Sugriežtintos priemonės bus taikomos tiek į Lietuvą importuojamai, tiek tranzitu per Klaipėdos uostą išvežamai produkcijai.

Rekomenduojami video