Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kukurūzai rekordams siekti

Prieš kelias savaites Šilalės rajono ūkininko Dariaus Viliušio ūkyje skaičiavome, koks gali būti kukurūzų potencialas iš hektaro. Pasvėrėme pilną kukurūzą su stiebu, lapais ir burbuolėmis. Svoris – 1 476 g/vnt. Sėjos norma buvo 80 tūkst. vnt./ha, išminusavome dar 10 tūkst. sėklų gamybiniams nuostoliams, gavome sudygusių 70 tūkst. augalų hektare. Juos padauginome iš 1,5 kg augalo svorio, gavome 105 t/ha masės. Skamba fantastiškai.

Įsivaizduokime tokį derlių pas save lauke, tebūnie ne 100 t, o 60 t/ha kokybiškos kukurūzų masės. Kaip pasikeistų laukai? Galėtumėte sėti pusę tiek kukurūzų, kiek dabar, mažinti pievų plotus, pasisėti daugiau javų, didinti gyvulių skaičių arba mažinti žemių plotus – galimybės prasiplėstų.

60–70 t/ha kukurūzų siloso įmanoma gauti ir pas mus Lietuvoje, bet ... naudojant naujausios genetikos kukurūzus.

Kas apskritai yra ta naujausia genetika? Tai ne genetiškai modifikuoti organizmai (GMO). Tai juodas darbas kryžminant skirtingas kukurūzų linijas ir tik iš 4–5 tūkst. sukryžminimų bandymų gaunant geresnės kokybės naują veislę. Natūraliai kryžminant dėsningumų nėra: pavyzdžiui, sukryžminęs ankstyvą FAO 180 ir vėlyvą FAO 220 kukurūzų veislę, vidurio FAO 200 brandos kukurūzo negausi. Tai – genomų kombinacijų loterija, kurių atsitiktinių sutapimų dėka gauni naują produktyvesnę kukurūzų veislę, toks darbas kuriant naują veislę gali užtrukti 5–7 metus. Naujos veislės tikslas yra būti bent 2–3 proc. geresnei už prieš tai buvusią analogišką veislę. Paprastai šnekant, esant toms pačios sąlygoms 5 metais senesnė veislė duos 40 t/ha masės, o naujesnė – 45 t/ha kokybiškos masės.

Kitas svarbus naujausių veislių privalumas – kryptinga kukurūzų, atsparesnių aplinkos sąlygoms, paieška. Klimato kaita kuo toliau, tuo labiau lemia derlingumą. Dėl sausrų, šalnų, drėgmės pertekliaus, suspaustos dirvos, herbicidų kukurūzas dažnai netenka 50 proc. derliaus potencialo. Kukurūzas ne šiltnamio augalas, jo derlingumas turi išlikti kiek įmanoma stabilus ir kai nepalankios auginimo sąlygos. Mūsų partneriai vokiečių kompanija Aga SAAT jau nuo 1998 metų dirba su „dry area condition“ programa, kurios tikslas – natūraliai kryžminant rasti kukurūzų veisles, kurios turi natūralų didesnį atsparumą sausrai ar kitoms nepalankioms sąlygoms.

Mes, įmonė „Aminagra“, jau penkti metai atstovaujame Aga SAAT kukurūzams, dirbame su naujausios genetikos vokiškomis veislėmis. Sukaupėme daug informacijos ir norime ja pasidalinti su Jumis – kukurūzų augintojais. Jums reikia daugiau informacijos ar pasirinkimo? Tiesiog susisiekite su mumis ir kartu surasime geriausią sprendimą.

Jau 14 veislių yra atrinktos kaip turinčios atsparumo stresui. Pavyzdžiui, šiemet pavasaris, vasaros pradžia buvo sausi ir vėsūs. Standartiniai kukurūzai nustojo augti, lapai sukosi. Pagerėjus orams, jie lėtai budo iš sukelto streso, todėl nespėjo užaugti ir parado dalį burbuolės dydžio. Tuo tarpu stresui atsparios veislės stresui nepasidavė arba stresavo ne taip greitai ir lengviau iš tos būsenos išėjo. Rezultatas: gavome didesnius, stambesnėmis burbuolėmis ir geresnės brandos augalus.

Vaizdingas palyginimas yra naujausios genetikos pieninių galvijų su mūsų vietinėmis karvutėmis: esant toms pačioms sąlygoms vietinės atiduoda 5–7 tūkst. l pieno, holštenizuotos 12–14 tūkst. l pieno per laktaciją. Tas pats ir su kukurūzais, prie tų pačių sąlygų naujas kukurūzas, lyginant su 5–10 metų senumo veislėmis, geriau pasiims iš dirvos maistines medžiagas, mažiau stresuos, užaugins didesnį ir kokybiškesnį derlių.

Apibendrinti naujausios genetikos veislių privalumai būtų šie:

1.      Stiprus sudygimo startas. Daug energijos turinti sėkla greičiau sudygsta net ir esant nepalankioms sąlygoms. Šalnoms pakandus lapus ar net visą augalą, sugeba regeneruoti ir išauginti pilnavertį augalą.

2.      Augalas efektyviau pasiima ir naudoja dirvožemio mitybines medžiagas ir vandenį. Auga kiekvieną dieną ir optimalią brandą pasiekia maksimalaus aukščio ir burbuolės dydžio.

3.      Naujausios genetikos veislės yra atsparesnės ligoms, fuzariozei ar pūslėtosioms kūlėms.

4.      Silosinių veislių lapai trečdaliu platesni, kas leidžia 30 proc. efektyviau išnaudoti fotosintezę, surinkti daugiau vandens, generuoti sausas medžiagas ir energiją.

5.      Šiuolaikinė genetika orientuota į greičiau bręstančias burbuoles, lyginant su pačiu augalu. Tai reiškia, kad burbuolei pasiekus optimalią brandą, pats augalas dar ilgai išlieka žalios spalvos, turi daugiau cukraus, maistinių medžiagų, yra noriau ėdamas gyvulių ir lengviau silosuojamas.

6.      Genetika koncentruojasi į SM, krakmolą, energiją. Paskutinius 20 metų – ypač į atsparumą nepalankioms aplinkos sąlygoms. Pavyzdžiui, kompanijai Aga SAAT tai padėjo per paskutinius trejus sausros metus Vokietijoje užauginti pardavimus 250 tūkst. ha.

7.      Daugiau ramybės ir užtikrintumo būsimu derliumi. Dėl augalo potencialo, pradinės energijos, streso tolerancijos, jums atkrenta didelė dalis rizikų prarasti derlių dėl nepalankių gamtos sąlygų.

8.      Ląstelienos struktūra ir virškinamumas naujuose kukurūzuose ženkliai geresni, lyginant su senesnėmis veislėmis, o tai didina augalo pašarinę vertę.

Mes metuose turime tik vieną šansą, todėl labai svarbu pasirinkti maksimalaus potencialo ir labiausiai tinkančią jūsų sąlygoms kukurūzų veislę.

https://www.aminagra.lt/

https://www.facebook.com/aminagraLT

Rekomenduojami video