Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kidulių krašto gyventojams į pagalbą skubės bendruomenės komanda

Kidulių kaimo (Šakių r.) bendruomenė šiemet pradės teikti paslaugas kaimo gyventojams: išgenės medžius, išpjaus krūmus, nupjaus žolę, supjaus ir suskaldys malkas, išvalys kaminus. Gyventojai kaimuose sensta, jiems sunku patiems tvarkytis, todėl tokios paslaugos gali sulaukti nemažo populiarumo. Kidulių bendruomenės centras jau įsigijo tam reikalingą įrangą. Paslaugas planuojama pradėti teikti nuo balandžio mėnesio.

Bus daugiau skaidrumo

Kidulių seniūnijos seniūnė Renata Švelnytė VL teigė, kad tokių paslaugų kaimuose labai reikia. Į seniūniją dažnai ateina senyvo amžiaus ar ligų kamuojami žmonės ir seniūnijos darbuotojų klausia, kas galėtų šiltuoju metų laikotarpiu jiems nupjauti žolę, patalkinti. Etatinio žmogaus šiems darbams seniūnija neturi.

„Taip ir išgirdome poreikį. Kai kreipiasi žmonės, bendruomenės centras sugalvojo, kuo reikėtų užsiimti ir kokias paslaugas teikti būtų tikslinga. Jie galės išgenėti medžius ar išpjauti krūmus, nupjauti žolę, teikti įvairias paslaugas. Tai aktualu: juk daugelis turi pagyvenusius tėvus ar artimus giminaičius, tai žino, kokių paslaugų jiems reikia“, – kaip išsirutuliojo pati idėja aiškino seniūnė.

Anot R.Švelnytės, tuo pačiu seniūnijai atkris rūpestis, nes ir pačios seniūnijos erdvės didelės. Jose taip pat reikia tvarkytis. Nors žmonės gal ir toliau ateis į seniūniją prašyti pagalbos, pasiguosti, kad jau patys nepajėgia susitvarkyti, juos galės nukreipti pas verslą sumaniusius bendruomenės atstovus. „Aišku, norėtume padėti žmonėms, būna, kad vienišiems ir padedame, bet visiems negali tokios pagalbos suteikti, tai kai jau bus teikiama tokia paslauga, galėsime pasinaudoti“, – pasakojo seniūnė R.Švelnytė.

Už teikiamas paslaugas žmonėms reikės susimokėti. Kidulių seniūnės nuomone, viskas brangsta, bet žmonėms neturėtų būti per brangu. Jai yra tekę girdėti, kad samdydami pagalbininkus kaimo žmonės už atliktus darbus dažnai permoka.

„Vis išgirstame, kad samdydami žmonės sumoka daugiau nei toks darbas įvertintas. Yra tokių, kuriuos vis tiek samdo, nes nėra iš ko rinktis. Pasitaiko, kad ir jaunimas kitą kartą senjorus apgauna. Manome, kad šias paslaugas teiks vietinis bendruomenės žmogus. Jei pasiskųs, galėsime aiškintis, nes žinosime paslaugos kainas ir kažkiek galėsime kontroliuoti, jeigu to pradžioje reikės. O kitų privačių asmenų, kurie ateina pagelbėti kaimo žmonėms, mes nežinome, negalime kontroliuoti. Nežinome nei kiek jie prašo, nei kiek jiems sumoka. Tad kontroliuoti tikrai sudėtinga, o nuo šio sezono, kai dirbs bendruomenės suburta komanda, kontrolė bus didesnė“, – dėstė seniūnijos vadovė.

Galės net kaminą išvalyti

R.Švelnytė vardijo, kad ir teikiamų paslaugų spektras bus platesnis, paslaugos teikėjai galės ne tik žolę nupjauti ar malkas suskaldyti. „Čia daug daugiau visko atliks. Jie net automobilinį bokštelį įsigijo, tad jo paslaugų gal net pati seniūnija norės. Aišku, gal ir žmonės norės sodybose apgenėti aukštesnius medžius. Arba stogą pasiremontuoti, kaminą išsivalyti. Bokštelio paslaugos kaime labai reikalingos“, – sakė ji.

Su nauja paslaugų teikimo komanda Kidulių miestelis ir aplinkiniai kaimai turės galimybę daugiau pasitvarkyti. Pasak seniūnės, kai vieni pasitvarko, greta esantys susipranta, kad ir jie turi pasitempti. Taip paskui vienas nuo kito tarsi „pasireklamuoja“. „Kai vietiniai dirbs, manau, vis tiek bus patikimesni žmonės. Tai gal ir samdys“, – viliasi seniūnė.

Bet kas aukštyje dirbti negalės. Įdarbintas žmogus turės atitikti reikalavimus. Tinkamas tik toks darbuotojas, kuris nebijotų dirbti aukštyje. Todėl atranka bus nemenka. Be to, darbuotojas privalės turėti tokiam darbui išduodamą pažymėjimą. Seniūnė pastebi, kad pavasaris jau už lango, laikas pradėti tvarkyti aplinką. Kiduliuose nuotaikos geros, nes tikimasi, kad bendruomenės iniciatyvos pasklis po sodybas.

Kidulių seniūnijoje veikia iš viso trys bendruomenės – be didžiausios ir gausiausios Kidulių BC „Vinkšnupis“, žmonės susibūrę ir Bunikiuose bei Voveriuose, tačiau tokios veiklos, kaip sugalvojo Kidulių žmonės, jie nevysto.

„Bunikių kaimo bendruomenė „Kregždantė“ jau truputį prigesusi, matyt, išsikvėpė. O Voveriuose bendruomenė pamažu atsigauna, nes nauja bendruomenės pirmininkė, matysime, kaip jiems seksis. Tikimės, kad ir šių bendruomenių veiklos po truputį atsigaus“, – sakė R.Švelnytė.

Seniūnė minėjo, kad kiduliškiams kiek lengviau dar ir dėl to, kad seniūnijos centre yra mokykla ir vaikų darželis, į kuriuos suguža vaikai iš visos seniūnijos. Todėl bendruomenė mato, ko reikia miesteliui – įrengė žaidimų aikštelę, kuria naudojasi ir darželinukai, ir mokyklinukai.

Apie viską pagalvota

Kidulių BC „Vinkšnupis“ bendruomenės žmones imtis verslo ir svajones paversti realybe padėjo jų įgyvendinamas bendruomeninis projektas „Aplinkos priežiūros paslaugų teikimas Kiduliuose“ bei tam skirta parama. Taip atsirado galimybė sukurti ir vieną darbo vietą.

Planuojamiems aplinkos tvarkymo ir kitų paslaugų darbams bendruomenei pasitarnaus priekabos tipo alkūninis keltuvas-autobokštelis, šakų smulkintuvas ir malkų skaldyklė, motorinis pjūklas, krūmapjovė, kultivatorius, aukštapjovė, aukšto slėgio plovykla, vejapjovė, vejos aeratorius, motoblokas su priedais.

Paslaugas numatyta teikti įvairaus amžiaus, įvairių socialinių grupių asmenims. Kiduliškiai ir aplinkinių kaimų gyventojai galės užsisakyti žemės dirbimo paslaugas – mažų žemės plotelių su freza, kauptuku, kultivatoriumi, vejos priežiūros, medžių genėjimo, malkų pjovimo ir skaldymo, darbų aukštyje autokeltuvu paslaugas.

Kidulių BC „Vinkšnupis“ pirmininkas Martynas Mockevičius džiaugėsi, kad organizaciniai reikalai juda į pabaigą. Jau įsigyta visa suplanuota įranga, nieko komplekte netrūksta, liko tik atestacija ir registracija. Anot M.Mockevičiaus, jam puikiai žinomi amžiumi gana solidžios savosios bendruomenės poreikiai, todėl jis įsitikinęs, kad tokių paslaugų poreikis bus. Martynas sako, kad geriausia reklama bus „iš lūpų į lūpas“, kai žmonės vienas kitam pasisakys, kas pagelbėjo ūkio darbuose, arba parekomenduos, pasiūlys ir kitam. „Žmonėms reikia padėti“, – teigia BC „Vinkšnupis“ vadovas.

Rekomenduojami video