Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip apsaugoti augintinius ir ūkinius gyvūnus nuo vabzdžių?

Vasara – uodų ir kitų geliančių vabzdžių bei mašalų suaktyvėjimo laikas. Nuo jų įkandimų neretai kenčia augintiniai bei ūkiniai gyvūnai. Uodų, musių, sparvų, gylių, mašalų ar kitų vabzdžių antplūdis gyvūnams gali sukelti nerimą, baimę, sutrikdyti įprastinius virškinimo procesus, pasitaiko atvejų, kai gyvūnai dėl to nugaišta. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai (VMVT) primena, kokie parazituojantys vabzdžiai ypač pavojingi ir kaip nuo jų apsaugoti gyvūnus.

Zvimbiantys pavojai

Tvyrant vasaros karščiams, gyvūnus ypač erzina musės, gyvenančios ir besiveisiančios gyvūnų mėšle, virtuvės atliekose, pūvančiuose augaluose, ežerų pakrantėse ir kt. Šių musių įkandimas gana skausmingas, jos erzina gyvūnus, lenda į šnerves, ausis, tupia aplink akis, todėl norint juos apsaugoti svarbu naikinti musių lervas. Be to, rekomenduojama insekticidais išpurkšti vietas, kuriose gali veistis ir kur dažniausiai tupia šios musės. Tam tinka preparatai su veikliosiomis medžiagomis, pavyzdžiui, permetrinu ir kt. Taip pat rekomenduojama naudoti tinklelius, lipnias juostas-gaudykles, įvairius elektrinius prietaisus, insekticidines lempas. Būtina laikytis bendrųjų biologinio saugumo priemonių reikalavimų.

Vieni įkyriausių kraujasiurbių – upiniai mašalai. Jie smulkūs, į museles panašūs vabzdžiai, kurių įkandimai pavojingi dėl jų seilėse esančių nuodingų medžiagų. Mašalų sukandžiotam gyvūnui gali pasireikšti simuliotoksikozė, nuo kurios galvijas gali nugaišti vos per keliolika minučių. Be to, upiniai mašalai ir kiti kraujasiurbiai platina įvairias ligas – Šmalenbergo virusą, mėlynojo liežuvio ligą, Rifto slėnio karštinę ir kt. Uodų sugeltą gyvūną vargina niežėjimas, patinimas. Kraujasiurbiai erzina gyvulius nuolat sukdami ratus aplink, lenda į akis, šnerves, ausis.

Viena efektyviausių apsaugos priemonių – nuvesti gyvulius toliau nuo vandens telkinių, drėgnų pievų ir pamiškių, o intensyviausiu vabzdžių skraidymo metu laikyti juos tvarte. Taip pat gyvūnams apsaugoti reikėtų naudoti veterinarinius vaistus parazitams naikinti (permetriną, deltametriną), jais rekomenduotina apdoroti ir gyvūnų laikymo vietas, guolius. Vabzdžiams atbaidyti galima naudoti ir specialius ausų įsagus. Renkantis preparatus ar vaistus, patariama atkreipti dėmesį į jų sudėtines dalis. Aliejiniai išsilaiko ilgiau, o naudojant vandeninius po lietaus reikia purkšti iš naujo.

Stiprų skausmą ir patinimą, įvairias alergines reakcijas gyvūnams sukelia bičių, širšių ir vapsvų įkandimas, nuo kurių gyvūnai gali nugaišti. Bičių nuodams ypač jautrūs jauni kumeliukai. Jos purškalams nejautrios, todėl pastebėjus įgėlimo požymių (paraudimą, ištinimą, pasunkėjusį kvėpavimą, pakilusią temperatūrą, viduriavimą, traukulius), labai svarbu kuo greičiau kreiptis į veterinarijos gydytoją.

Galvijus žaloja ir hipodermozę sukelia gylių lervos, dar vadinamos galvijų inkštirais. Stipriai užsikrėtusio galvijo nugara būna labai gumbuota, nes lervos prasiskverbia po oda ir migruoja į raumenis. Jos ten vystosi ir žiemoja, o pavasarį odoje pragraužia skylutes, per kurias išlenda. Galvijų nugaroje gali susiformuoti net 100 ir daugiau inkštirų. Dėl ligos sumažėja galvijų produktyvumas, krenta skerdenos kokybė. Užsikrėtę gyvūnai gali net nugaišti. Vietovėse, kur paplitęs šis susirgimas, gylių skraidymo metu (birželio–rugpjūčio mėnesiais) gyvūnus rekomenduojama laikyti tvartuose arba apipurkšti specialiais preparatais, pavyzdžiui, užpilamuoju tirpalu ivermektinu.

Kas padės

VMVT veterinarijos specialistai nuo vabzdžių ir mašalų rekomenduoja naudoti tam skirtas priemones iš veterinarijos vaistinių. Dėl jų naudojimo ir galimų kontraindikacijų būtina pasikonsultuoti su kvalifikuotais veterinarijos gydytojais, veterinarijos vaistinių ar didmeninių veterinarinių vaistų prekybos įmonių specialistais.

Ypač svarbu laikytis veterinarinių vaistų informaciniame lapelyje pateiktų nurodymų, atkreipti dėmesį į išlaukos laikotarpį, kuris yra būtinas siekiant užtikrinti, kad maisto produktuose nebūtų aptinkama veterinarinių vaistų likučių.

Specialistai primena, kad norint saugiai ir efektyviai gydyti, saugoti gyvūnus, reikia naudoti tik į Veterinarinių vaistų registrą įtrauktus vaistus (http://vetlt1.vet.lt/vr/Default.aspx). Kovai su vabzdžiais ūkinių gyvūnų laikymo vietose taip pat turi būti naudojami tik autorizuoti ar registruoti biocidiniai produktai (https://biocidai.nvsc.lt/).

Jei augintinių ar ūkinių gyvūnų apsaugoti nepavyksta, o įkandus vabzdžiams pasikeičia jų elgesys – gyvūnai tampa vangūs, praranda apetitą ar pasireiškia kitų sveikatos sutrikimų – būtina kuo greičiau kreiptis į veterinarijos specialistus.

 

Parengta pagal VMTV

Rekomenduojami video