Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Judinami planai dėl melioracijos

Už 16,9 mln. eurų ES paramos lėšų norima atlikti šalies melioracijos infrastruktūros atstatymo darbus, reikalingus praėjusių metų liūtims pažeidus melioracijos ir drenažo sistemas.

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė ir derinimui pateikė Vyriausybės nutarimo projektą, kuriuo nori įgalioti žemės ūkio ministrą Giedrių Surplį pasirašyti susitarimą su Europos Komisija (EK) dėl sprendimo, pagal kurį iš ES solidarumo fondo Lietuvai skiriama dotacija, įgyvendinimo.

ŽŪM koordinuotų darbus, susijusius su ES solidarumo fondo lėšų administravimu, ir pateiktų EK finansinio dotacijos panaudojimo ataskaitą bei išlaidų panaudojimą pagrindžiančią ataskaitą. Valstybės žemės fondas būtų paskirtas atsakingu už dotacijos panaudojimą, organizuotų melioracijos infrastruktūros atstatymo darbus, užtikrintų dotacijos lėšų paskirstymą šiems darbams atlikti ir lėšų tikslinio panaudojimo kontrolę. Nacionalinė mokėjimo agentūra užtikrintų dotacijos lėšų išmokėjimą.

ŽŪM siūlo už ES lėšas atlikti šiuos darbus: pažeistų melioracijos griovių ir juose esančių statinių rekonstravimą; melioracijos infrastruktūros statinių atstatymą (tiltų, pylimų, tvenkinių užtvankų hidrotechnikos statinių rekonstravimas); pažeistų drenažo sistemų rekonstravimą.

Planuojama, kad atlikus šiuos melioracijos infrastruktūros atstatymo darbus bus sumažinta rizika pasikartoti ekstremaliajai situacijai, kuri susidarė 2017 m. dėl ilgalaikių liūčių, kai dalis pasėlių žuvo dėl apsemtų laukų. 2017 m. ilgalaikiai stiprūs lietūs padarė žalos ne tik Lietuvos žemės ūkio sektoriui, tačiau paveikė ir kitus sektorius: buvo pažeistos melioracijos ir drenažo sistemos, užlietos visuomeninės paskirties patalpos ir teritorijos, rajoniniuose keliuose atsivėrė smegduobės, išplovos ir kita. Vyriausybė, įvertinusi situaciją, pernai spalio 4 d. visoje Lietuvos teritorijoje paskelbė valstybės lygio ekstremaliąją situaciją.

Gruodį ŽŪM pateikė paraišką EK dėl lėšų Lietuvai skyrimo iš ES solidarumo fondo. Vadovaujantis fondo nuostatomis, parama iš jo gali būti skiriama siekiant papildyti nuo stichinės nelaimės nukentėjusios valstybės pastangas padengti dalį viešųjų išlaidų, skirtų infrastruktūros ir įrenginių veikimui atkurti ir prevencinei infrastruktūrai užtikrinti.

ES Tarybos Biudžeto komitetas pritarė siūlymui dėl ES solidarumo fondo lėšų mobilizavimo, siekiant suteikti pagalbą Lietuvai ir skirti 16 918 941 euro sumą. Fondo finansinė parama turės būti panaudota per 18 mėnesių nuo paramos išmokėjimo dienos. Per numatytą laiką nepanaudota parama turės būti grąžinta.

Ministerija žada pirkti audito paslaugą, kuri preliminariai galėtų kainuoti apie 40 tūkst. eurų. Auditas reikalingas gauti pažymai apie priemonių ir veiksmų atitikimą ES solidarumo fondo paramos reikalavimams.

Valstybės žemės fondo papildomo administravimo išlaidos sudarytų apie 221 670 eurų.

Rekomenduojami video