Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Jau laikas pradėti ruošti sėklas pavasario sėjai

Tokios, beveik kiekvienų metų žiemą rašomos, rekomendacijos rodo ypatingą sėklinių grūdų kokybės reikšmę būsimam vasarinių javų derlingumui. 2018 metų pavasarį sėklų kokybės gerinimas dar svarbesnis, nes praėjusiais, 2017 metais dėl ypač lietingos ir vėsios vasaros bei rudens visų rūšių vasarinių javų didžioji sėklinių pasėlių dalis gerokai (iki 3 savaičių) užtęsė aktyviąją vegetaciją. O rugsėjo mėnesį nesiliaujantis lietus dar labiau „sujaukė“ grūdų brandos eigą.

Sėklinės grūdų savybės nevisiškai atitinka standartus

Normaliai grūdų brandos eigai trūko šilumos ir saulės energijos. Dėl šios priežasties varpose esantys grūdai taip ir nepasiekė tikrosios (visiškos) brandos kondicijos, kai juose susiformuoja visa subalansuota aktyvių fermentų sistema. Ji yra būtina aukštos kokybės sėkliniams grūdams. Nukentėjo ir ankštinių augalų sėkliniai pasėliai. Net seni agronomai neprisimena tokio fakto, kad žirniai taip ilgai (iki rugpjūčio pradžios) išlaikytų gumbelines bakterijas savo šaknyse, o jų pasėliai žaliuotų iki rugsėjo pradžios. Tiesa, dėl šios priežasties jų sėklų derlingumas pasiekė rekordines aukštumas. Tačiau labai užsitęsus jų pjūties laikui, ne visas derlius pateko į aruodus. Praėjusią vasarą iš vasarinių javų pasėlių tik miežių grūdai pasiekė kietosios ar pilnosios brandos fazę, o vasariniai kviečiai, kvietrugiai, žirniai ir pupos kietąją brandą pasiekė tik ankstyvos sėjos pasėliuose. Likusiuose vėlyvesnės sėjos pasėliuose susiformavo tik vaškinės brandos grūdai ar sėklos.

Taip, 2017 metais ūkininkai sugebėjo nukulti beveik visus sėklinių javų pasėlius, o jų grūdai buvo išdžiovinti. Tačiau preliminarūs sėklinių grūdų savybių tyrimai rodo, kad didelės dalies gautų vasarinių javų grūdų ir ankštinių augalų sėklų sėklinės savybės nevisiškai atitinka standartinius reikalavimus. Įsidėmėtina, jog 2017 metų vegetacinis periodas buvo išimtinai nepalankus aukštesnės kokybės sėklinių grūdų išauginimui.

Norėdami parodyti, kokią įtaką daro pasėlių kūlimo laikas sėklinėms grūdų savybėms, pateiksime dar 1965-1967 metais LŽI Vokės filiale A. Šiuliausko atliktų tyrimų duomenis, kuriuose buvo tiriama derliaus nuėmimo laiko įtaka vasarinių miežių sėklinių grūdų savybėms. Nukultų pilnos brandos metu sėklinių grūdų lauko daigumas priesmėlio žemėse buvo 90,7 %, kietosios brandos – 80,2 %, o vaškinės brandos – tik 69,5 %. Iš šių grūdų išaugusių pasėlių derlingumas buvo: 3,8; 3,5 ir 2,1 t ha-1 atitinkamai. Įdomu tai, kad derlingumo dydžius lėmė ne tiek skirtingas pasėlių tankumas, kiek varpų produktyvumas. Iš vaškinės brandos grūdų išaugę pasėliai suformavo varpas, kurių produktyvumas tesudarė 76,7 %, lyginant su varpomis pasėliuose iš pilnos brandos sėklinių grūdų. Nors tyrimai atlikti labai seniai, tačiau gauti duomenys gerai parodo, kokią didelę svarbą turi grūdų fiziologinio išsivystymo lygis jų sėklinėms savybėms. O grūdų sėklinių savybių skirtybių įtaka buvo matoma per visą pasėlių vegetacijos periodą.

Sėklas reikia „pažadinti“

Žinoma, būtų optimalu, jei 2018 metų pavasarį vasarinių javų sėjai ūkininkai pasirinktų sertifikuotas sėklas. Pasirinkusieji sertifikuotas sėklas ne tik sutaupytų nemažai brangaus laiko, skirto sėklų ruošimui savame ūkyje, bet ir būsimi pasėliai dėl geresnės sėklų kokybės būtų daug derlingesni. Tačiau gerai žinome, kad didžioji ūkininkų dalis vis dėlto ruoš sėklinius grūdus iš savame ūkyje išaugintų javų. Dėl to ūkiams jau dabar (vasario pradžia) būtina atlikti turimų sėklų fondų detalią inventorizaciją. Suskaičiuokite, kiek aruoduose turite sėkliniams tikslams skirtų grūdų pagal kiekvieną javų rūšį ir pasirinktas veisles. Tačiau siekiant gauti tikslesnius duomenis, prieš sėklų kokybės įvertinimą Jums pirmiau reikia „pažadinti“ sėklinius grūdus iš žiemos miego. Tą darome, prapučiant šiltu (22-24 °C) oru sėklinius grūdus, esančius aruoduose. Ventiliuojame grūdus 120-160 valandų, per kurias ne tik grūdų drėgmė sumažėja, bet, svarbiausia, aktyvuojami juose esantys fermentai. Būtent fermentų aktyvumo padidinimas 2017 metų derliaus grūduose ir yra mūsų svarbiausias uždavinys.

Po grūdų ventiliacijos iš kiekvienos sėklinių grūdų partijos paimame vidutinius mėginius ir juos nuvežame į sėklų tyrimų laboratoriją, kad nustatytų kokybės rodiklius (sėklų gyvybingumą, daigumą, 1000 grūdų masę ir jų drėgnį). Gavę iš laboratorijos sėklų tyrimo duomenis, paskaičiuokite, kiek turite iš viso sėklai tinkamų (kondicinių) grūdų pagal kiekvieną javų rūšį ir veislę.

Net neabejojame, kad yra nemažai ūkių, kurie turi pakankamai sėklinių grūdų visoms javų rūšims. Vadinasi, iš jų sėjai galima atrinkti geriausius. Šio darbo seka tokia:

-          pagal visas javų rūšis ir pasirinktas veisles suskaičiuojame turimų sėklinių grūdų, kurie atitinka pirmos kokybės klasės reikalavimus, kiekius;

-          jei pirmos kokybės klasės sėklinių grūdų kiekis per mažas numatytiems plotams apsėti, į skaičiavimus įtraukiame antros klasės sėklinius grūdus, o jei reikia, - ir trečios klasės;

-          jei atrinktų grūdų kiekis viršija sėjos poreikius, tai iš jų šaliname žemesnės veislinės generacijos, o po to ir žemesnės biologinės kokybės grūdus. Jeigu tinkamų sėklai grūdų yra per mažai, būtina planuoti pirkimą, nes 2018 metais sėti žemos kokybės sėklas yra per didelė rizika.

Kaip daigus sustiprinti ir apsaugoti nuo ligų

Negalima pamiršti ir to, kad sėjai nenaudojami didesnio nei 15 % drėgnio (po beicavimo) sėkliniai grūdai. Vadinasi, iki beicavimo grūdų drėgnis negali būti didesnis nei 14 %. Jei turite drėgnesnių, juos reikia išdžiovinti. Be to, drėgnesnių negu 15 % grūdų net negalima beicuoti, nes gali suprastėti jų sėklinės savybės. Dėl to, esant reikalui, sėklinius grūdus pirmiau išdžioviname ir tik po to beicuojame.

Prisiminę sudėtingą javapjūtę, suprantame, kad ilgą laiką nuolatinėje drėgmėje ir šiltoje aplinkoje išbuvę nenukulti pasėliai buvo veikiami įvairių ligų. Tęsiantis tokioms oro sąlygoms, visi javapjūtės metu pasėliuose paplitę ligų pradai pateko ant grūdų, vėliau kartu su grūdais - ir į aruodus. Iki 14 proc. ir mažiau išdžiovintuose grūduose ligų pradams vystytis sąlygos tampa nepalankios, todėl jos pereina į ramybės būseną ir joje būna tol, kol pateks į vystymuisi palankias aplinkos sąlygas, t.y. į šiltą ir drėgną dirvą. Kuo labiau sėkliniai grūdai yra užkrėsti įvairiais patogenais, tuo labiau sumažėja jų lauko daigumas, nes ligų pradai yra aplink sėklą ir labai greitai pažeidžia į dirvos paviršių kylančius silpnus daigelius. Po itin palankaus ligų plitimui praėjusios javapjūtės periodo labai svarbu pasirinkti efektyviausius beicus, užtikrinančius tolygų pasėlių sudygimą bei intensyvų tolesnį sveikų ir stiprių daigų augimą.

AB „Linas Agro“ savo partneriams siūlo pasirinkti kontaktinio ir sisteminio poveikio beicą Celest Trio (1,5-2,0 l t-1). Dėl ypač aukšto efektyvumo jis tapo vienu populiariausiu sėklų beicavimui naudojamų preparatų. Celest Trio skirtas apsaugoti pasėlius nuo ligų, plintančių su sėkla ir per dirvą: pavasarinio pelėsio, dulkančiųjų, kietųjų, stiebinių ir nykštukinių kūlių, daigų septoriozės, pašaknio ir šaknų puvinių, tinkliškosios ir juostosios dryžligių ir kitų. Tinkamo beico pasirinkimas yra pigiausia, bet efektyviausia investicija į kokybiško ir gausaus derliaus formavimą.

Taip pat esame visiškai įsitikinę, kad šį pavasarį, kai tenka naudoti sėklas, kurios nėra pasiekusios visiškos brandos tarpsnio, vasarinių javų sėklinių grūdų savybės labai pagerėtų, jei prie beico įmaišytumėte specialių sėklos dygimo poreikius užtikrinančių mikroelementinių trąšų Seednergy (1 l t-1). Jų sudėtyje yra fosforo, kalio, magnio ir cinko. Seednergy ne tik aprūpina augalą būtinais mitybos elementais sėklų dygimo ir pirminio augimo metu, bet ir pagerina beicavimo kokybę, tai yra, daug tolygiau padengia sėklų paviršių bei didina veikliųjų medžiagų prilipimo prie sėklos stiprumą. Vertinant agronominiu požiūriu, Seednergy labai didelis privalumas yra tas, jog šios trąšos skatina pirminį augalų augimą. Todėl augalų lapai anksčiau uždengia dirvos paviršių, augalai tampa labiau atsparūs pavasario sausroms, kurios ir padaro daugiausiai žalos vasarojaus pasėliams. Tai yra nebrangi, bet ypatingai efektyvi investicija, veiksminga, prasidėjus net ir trumpalaikei pavasario sausrai.

Rekomenduojami video