Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ištyrė Lietuvos vairuotojų elgesį: netoleruoja tik šiurkščių pažeidimų

Viršyti greitį iki 10 km/val., valgyti, atsigerti sėdint prie vairo, viršyti greitį lenkiant, signalizuoti ir mirksėti šviesomis Lietuvos vairuotojams yra įprasti veiksmai, kurių jie nelaiko Kelių eismo taisyklių pažeidimais. Tuo metu vairuoti išgėrus, važiuoti per raudoną šviesoforo signalą, viršyti greitį daugiau nei 30 km/val., nepraleisti pėsčiųjų ir kalbėti mobiliuoju yra tie pažeidimai, kuriuos vairuotojai mažiausiai toleruoja.

Tai paaiškėjo KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų institutui kartu su Lietuvos automobilių kelių direkcija atlikus tyrimą, kurio metu buvo apklausta 800 18–64 metų amžiaus Lietuvos gyventojų, vairuojančių mašinas.

Įdomu, kad pagal vertybes, nuostatas, požiūrį į vairavimą ir greičio viršijimą Lietuvoje galima išskirti 6 skirtingus vartotojų segmentus: „auklėtojai“ (20 proc.), „pasitikintieji“ (17 proc.), „besirūpinantieji įvaizdžiu“ (17 proc.), „atsargieji“ (16 proc.), „teisingieji“ (16 proc.) ir „drąsieji“ (14 proc.).

„Kiekvienas iš vairuotojų segmentų išsiskiria tik jam būdingu elgesiu kelyje. Pavyzdžiui, „auklėtojai“ mano, kad reikia imtis patiems keliuose „auklėti“ nesilaikančiuosius Kelių eismo taisyklių arba vairuojančiuosius taip, kaip, jų manymu, nepriimtina daryti. Nors yra griežti kitiems, segmento atstovai patys ne visada laikosi taisyklių: dažniau nei kiti vairuoja pavargę, vairuodami kalbasi telefonu, nesilaiko saugaus atstumo, signalizuoja šviesomis, nerodo posūkio“,  – teigia KOG instituto vadovė dr. Eleonora Šeimienė.

Kita vairuotojų grupė – „pasitikintieji“ – mano, kad daro mažiau už kitus Kelių eismo taisyklių pažeidimų ir vairuoja geriau. Tačiau arba jie apgaudinėja save, arba yra sąžiningiausi iš visų vairuotojų. Jie labai pasitiki savo vairavimo įgūdžiais, mano, kad padėtį kelyje kontroliuoja puikiai.

„Besirūpinantieji įvaizdžiu“ yra tie, kuriems svarbu, ką apie jų vairavimą mano kiti. Jie rūpinasi savo mašinomis, domisi naujienomis apie automobilius. Šie vairuotojai nepateisina greičio viršijimo jokiomis aplinkybėmis. Jie daro mažiau pažeidimų nei kiti vairuotojai.

„Atsargieji“ stengiasi laikytis Kelių eismo taisyklių kuo atidžiau ir sąžiningiau. Pažeidimų stengiasi nedaryti. Palyginti su kitais vairuotojais, šios grupės atstovams patinka vairuoti lėtai. Kelyje segmento atstovai gana tolerantiški, tačiau jiems labiau nei kitiems susirūpinimą kelia motociklininkai.

„Teisinguosius“ galima pavadinti principingiausia vairuotojų grupe. Šio segmento atstovai mano, kad už kiekvieną pažeidimą turėtų būti baudžiama. Nors yra labai griežti kitiems, patys segmento atstovai taip pat viršija leistiną greitį iki 10 km/val., viršija greitį lenkdami, vairuodami valgo.

„Drąsieji“ – tai vairuotojai, kurie mano, kad Kelių eismo taisyklės yra ne jiems. Jie turi pakankamai vairavimo patirties ir yra įsitikinę, kad gali patys spręsti, kaip vairuoti yra saugu. Jie taisyklių laikosi tik tiek, kiek būtina, kad neįkliūtų, pateisina daugumą taisyklių pažeidimų, ypač greičio viršijimą.

Tik ketvirtadalis vairuotojų mano, kad nėra aplinkybių, pateisinančių greičio viršijimą. Pusei vairuotojų natūralu, kad greitį galima viršyti lenkiant, 38 proc. pateisina greitesnį judėjimą kartu su srautu.

Rekomenduojami video