Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Išskirtinis reginys – užkurti garo traktoriai

Spalio 9 dieną Sodeliškių dvaro sodyboje, senovinės technikos muziejuje, vyko išskirtinis reginys – buvo kuriami net du garo traktoriai PORT HURON, pagamintas 1914 metais, ir CASE, kuris išleistas 1916-aisiais.

Unikalumas

Sodeliškių dvaro sodyba garsėja autentišku senovinės technikos muziejumi. Muziejaus eksponatų rinkimas siejamas su ūkininkavimo pradžia, kuri prasidėjo prieš 28 metus. Pati pirmoji technika – traktoriai buvo įsigyti kartu su mechaninėmis Sodeliškių dirbtuvėmis.

„Pirmieji traktoriai, atvaryti mūsų šeimos ir atėjusių į ūkį dirbti žmonių. Vėliau buvo didžiulis noras įsigyti prieškarinę mašiną, taip atsirado pirmasis 1929 metų „Oldsmobile“. Tai pirmasis modelis, kuris buvo restauruotas. Antro automobilio norėjosi mediniais ratais, kabrioleto tipo, taip atsirado 1927 metų „Erskine“. Taip kolekcija pradėjo didėti, sunku net patiems suskaičiuoti, kiek senovinių automobilių, motociklų, traktorių, dviračių, žaislų turime sukaupę“,- sakė Sodeliškių dvaro vadybininkė Eglė Linkevičiūtė. Technikos muziejuje yra apie 600 eksponatų. Dar yra daug technikos, kuri sandėliuose laukia restauracijos ar tik kosmetinio remonto, dar kitų dalia būti donorais. Muziejus buvo atidarytas 2019 metais.

Senovine technika domisi ir jaunimas

Pasibaigus karantinui, žmonės buvo išsiilgę pramogų, muziejų, o kadangi Sodeliškių sodybos teritorija didelė, pastatai erdvūs, turistai galėjo saugiai lankytis technikos muziejuje. „Lankytojų srautui taip pat daug įtakos turėjo atsiradusi nuoroda į technikos muziejų Rinkuškiuose, o vasaros pabaigoje buvo pastatytas klasterio stendas prie Kirkilų bokšto. Smagu sutikti jaunus lankytojus, kurie taip domisi senovine technika, kad net nori įsigyti. O žiemos metu ekspozicija dar padidėja, nes draugai, bendraminčiai kolekcionieriai savo automobilius palieka žiemoti pas mus. Išsamiau susipažinti su žemės ūkio senoviniais padargais galima buities muziejuje. Yra buities rakandų klėtis, kluonas, kalvė, pirtelė, autentiška aukštaitiška sodyba bei vienintelis Lietuvoje veikiantis vėjo malūnas“,- vardija E. Linkevičiūtė.

Autentiška

Šventės dieną, buvo užkurti du garo traktoriai: „Port Huron“ (1914 m.) ir „Case“ (1916 m.), o šis įvykis – vasaros sezono uždarymo proga. Sodeliškių sodybos savininkai sako, kad tokių traktorių kasdien neužkursi – reikia pasiruošimo. Pirmiausia tenka 3-4 val. kūrenti malkomis, kol traktoriaus vandens rezervuare pakyla slėgis, galintis sukti variklį. „Pamatyti tokį vaizdą – retas atvejis, todėl norinčių stebėti netrūko. Buvo graži rudeniška diena, kurią žmonės smagiai praleido technikos muziejuje“,- pasakojo Sodeliškių dvaro sodybos atstovai.

Eksponatams – naujas statinys

Prie muziejaus pastatytas naujas statinys, kuris jau pilnas eksponatų. Jiems dar ruošiami aprašymai, paskutiniai pasiruošimo darbai. Čia planuojama organizuoti parodas. „Turime draugų, pažįstamų kolekcionierių, kurie mielai pristatytų savo sukauptas kolekcijas. Planuojame įsigyti audiogidų, įgarsinti istoriją, pasakojimus apie esamus eksponatus“,- planus atskleidė Sodeliškių dvaro vadybininkė E. Linkevičiūtė.

Žaneta KATKŪNAITĖ

Rekomenduojami video