Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Iškritęs sniegas – papildoma drėgmė ar neabejotini nuostoliai ūkininkams?

 Gegužės 12 d. rytą visus nustebino vaizdas už lango – sniegas. Koks jo poveikis žemės ūkio augalams? Situaciją komentuoja Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos specialistai.

„Žieminiai rapsai žydi jau antrą savaitę. Tokiu metu patirtas stresas gali pakenkti žiedadulkių, ankštarėlių formavimuisi. Tik būtų daug blogiau, jeigu sniegą lydėtų trumpalaikės stiprios arba kelias dienas trunkančios mažesnės šalnos.

Šiuo metu apžiūrėję žiedyną, matome, kad žiedai neparudę, jų spalva nepakito. Tačiau sniegas yra šlapias ir sunkus, jo iškrito daug.  Augalams sunku atlaikyti tokį svorį, dėl to silpnesni šoniniai stiebai nulinko, o kai kurie ir nulūžo. Įdienojus, kylant temperatūrai, sniegas tirpsta ir krenta žemyn, todėl gali pažeisti žemiau esančius stiebus. Taigi susidariusi situacija didelės žalos rapsų pasėliams nepadarė. Dabar reikia stebėti, kaip tirps sniegas, kiek šakų nulauš, nuo to priklausys ir derliaus nuostoliai. Žieminiai rapsai turi savybę atauginti prarastus stiebus. Jeigu pagrindiniai stiebai aplaužyti, šoniniuose stiebuose besivystančios ankštaros šiek tiek turėtų kompensuoti praradimus.

Akivaizdu, kad oro  temperatūra kyla, saulė šypsosi ir padeda augalams atsigauti ir atsitiesti.

Žieminiai javai jau pasiekę bamblėjimo tarpsnį, o kai kurie jau leidžia vėliavinį lapą. Taigi žieminių javų pasėlyje taip pat viskas priklauso nuo to, kokio storio sniego danga. Jei pasėlio neišguldė ir augalų mechaniškai nepažeidė – didesnių nuostolių nebus.

Reikia laukti, kol nutirps sniegas, tada dar kartą įvertinti pasėlių būklę ir padaryta žalą.“

LŽŪKT augalininkystės specialistė dr. Romutė Mikučionienė

Bendrovės nuotr.

„Sniegas tokiu metu iškrenta ne pirmą kartą. Nerimauti labai nereikia. Jis – papildoma drėgmė pasėliams, o augalams pakenkti neturėtų. Sudygę žirniai, avižos atlaiko didesnius šalčius, o dabar žemė jau įšilusi. Meteorologinės stotelės Šalčininkų r. 10 cm gylyje fiksuoja +8 oC.

Kiek didesnis poveikis gali būti žydintiems rapsams, nes šiuo metu jie turi apsidulkinti. Kai kurie žiedai ant pagrindinio stiebo jau baigia peržydėti, o šoniniai dar žydės. Ar rapsams, kurie, pasėlių stebėjimo duomenimis, jau nukentėjo nuo prieš tai buvusių šalnų, pakenkė ir sniegas, matysime vėliau.“

Eugenijus Lukoševičius, LŽŪKT Šalčininkų r. biuro augalininkystės konsultantas

 

„Gamta nepaliauja mūsų stebinti. Kad per praėjusias 24 val. pagal Širvintų r. Antanaičių meteorologinės stotelės duomenis gavome 18,4 mm sniego – gerai, tačiau labai negerai, kad jis net 11 val. dienos vis dar yra ir laikosi pusės laipsnio šaltis.

Javai, įsibridę į sniegą, gal dar ir ištvers, tačiau rapsų žiedynai svyra nuo sniego. Juk pats žydėjimas. Ūkininkai nuo pat ryto siunčia nerimo kupinas nuotraukas iš savo laukų. Labai norisi tikėti, kad žiema greitai pasitrauks, tačiau 3–4 ateinančios paros žadamos šaltos. Manau, kad rimčiausia situacija rapsų laukuose, tikrai yra pavojus netekti dalies derliaus.“

Janina Ona Gečienė, Širvintų r. biuro augalininkystės konsultantė

 

Savo rajono pasėlių būklę galite stebėti prisijungę prie sistemos IKMIS – www.ikmis.lt.

Rekomenduojami video